Durere de glezna si genunchi

15-01-2012
DELIASINDIA
Nu este medic/terapeut
DELIASINDIA
Buna ziua,
va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat.In prezent am 34 de ani, am doi copii, inaltimea de 1, 68 si 72 kg.Am nascut cu doua luni in urma.In anul 2004 mi s-a umflat glezna stanga, e ca o minge acolo, uneori dureroasa, alteori nu. Dupa 2-3 ani genunchiul stang a inceput sa se umfle, e dureros si are aspectul unui burete.
In anul 2009 am facut o analiza de rezonanta magnetica cu substanta de contrast la glezna stanga si rezultatul a fost:
-importante modificari de tenosinovita la nivelul tuturor tendoanelor de pe fata mediana posterioara si laterala a gleznei exceptand tendonul ahilian.Importante modificari de semnal ale calcaneului care nu prezinta modificari de contur, acesta prezinta o formatiune centrala de cca 1 cm, cilindrica, aparent necrozata central ce este inconjurata de un masiv edem.Dupa SDC se constata o masiva gadofilie la nivelul sinovialelor cat si al calcaneului.Nu se evidentiaza linii de fractura.Aspectul sugereaza un proces inflamator de natura incerta.Fara alte modificari de structura osoasa la nivelul oaselor tarsului.-
S-a recomandat o biopsie, dar la sfatul medicului de familie nu am facut asa ceva.Dupa nastere durerea la glezna stanga si la genunchi s-a intensificat
VA ROG RECOMANDATI-MI UN MEDIC CARE MA POATE AJUTA.Mentionez ca sunt din judetul Timis.
Multumesc
4 comentarii
0
15-01-2012, ora 16:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Primul reflex este sa slabiti vreo 10-15 kg, apropiindu-ve catre greutatea normala si sa reduceti drastic efortul fizic (stat in picioare, mers pe jos).
Suferinta descrisa de D-voastra este tipica supraincarcarii mecanice, prin supraponderabilitate sau efort fizic/sportiv excesiv, care distruge progresiv articulatiile (artroza).
Cu stima
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
15-01-2012, ora 16:49
DELIASINDIA
Nu este medic/terapeut
DELIASINDIA
Va multumesc pentru raspuns.
Momentan sunt in plin proces de slabire, dar in 2004 cand mi-a aparut umflatura la glezna aveam 58 de kg, greutate mentinuta pana in 2008, cand am ramas insarcinata.Sper sa ajung cat de curand la o greutate normala si sa scap de aceasta problema.
Multumesc
0
16-01-2012, ora 15:43
edward-cristinel
Nu este medic/terapeut
edward-cristinel
Buna ziua,
acum 1 an si 4 luni am fost operat de ruptura tendon achilian plus 2 internari pentru recuperare la Eforie singura problema care o am acum este aceea ca mi-au ramas ate de la operatie in picior si acestea se infecteaza des, ce pot face?
Multumesc
0
16-01-2012, ora 16:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Interventia "deschisa"de sutura (reconstructie) a tendonului calcaneean (sau, arhaic, "áchilean") este reputata prin complicatiile ei, mai ales cele de la nivel cutanat. Este motivul pentru care, in toata lumea, se practica interventii mini-invazive sau chiar percutanate de sutura a tendonului.
Nu prea aveti alta solutie decat in a lasa firele de sutura sa se auto-expulzeze, fireste urmarind starea tegumentului si evitand infectiile.
Cu stima
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul