durere genunchi si laba piciorului

28-04-2013
mutilaila
Nu este medic/terapeut
mutilaila
Buna ziua, as dori si eu un sfat daca se poate.Pe mama in varsta de 63 de ani a inceput sa o doara foarte tare genunchiul stang acum vreo 2 luni jumatate.Am fost la un ortoped care i-a prescris nixte Aulin si sa faca un RMN.Perioada care a trecut pina cand a reusit sa faca RMN a fost cam de o luna.In aceasta perioada genunchiul a inceput sa-i treaca din durere raminind numai o senzatie de amorteala si putina lipsa de putere, cel mai mult doare la coboritul scarilor, dar a inceput sa o doara laba piciorului, mai exact putin sub fluierul piciorului pe exterior.Am mai fost la un ortoped din nou care i-a zis ca nu are nimic si ca aceste dureri se datoreaza interventilor chirurgicale pe care l-ea avut inainte cu 4 luni 'ruptura de perineu si operatie de cataracta'.
Va atasez rezultatele RMN in speranta ca ma ajutati cu un sfat ce sa fac in continuare pentru ca E cam mare perioada aceasta de durere si nu mai stiu ce este de facut.

EXAMINARE: IRM GENUNCHI STANG

REZULTAT:

Ligament incrucisat anterior fasciculat, edematiat, mansonat de lama de lichid, fara solutie de continuitate
Ligament incrucisat posterior normal, mansonat de lama de lichid
Ligament colateral extern cu leziuni in hipersemnal neomogen, fara solutie de continuitate
Ligament colateral intern normal
Leziune grad II corn anterior si posterior menisc extern
Menisc intern in limite normale
Tendon cvadriceps, ligament patelar de aspect normal
Edem osos difuz condil femural extern
Patela normala
Fina lama de lichid intaarticular
Lama de lichid retro- si suprapatelara cu grosime maxima de 8mm
Formatiune chistica de fosa politee intern cu aspect polilobat cu dimensiuni de cca. 28mm/52mm/21mm


CONCLUZII:

Elongatie de ligament incrucisat anterior si de ligament colateral extern
Edem osos difuz condil femural extern
Chist Baker


Multumesc
3 comentarii
0
28-04-2013, ora 15:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu ne-ati precizat singurul element important in situatia actuala: ce greutate/inaltime are??
Intrebarea nu este deloc intamplatoare...
Asteptam raspuns.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
28-04-2013, ora 15:12
mutilaila
Nu este medic/terapeut
mutilaila
Imi pare rau, are o inaltime de 1, 65 m si o greutate de 90kg
0
28-04-2013, ora 15:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Asa cum deja anticipasem, este vorba despre efectul devastator asupra articulatiilor al celor 40 kg in plus. Cartilajul articular este distrus, instalandu-se artroza.
Din fericire, tratamentul este foarte simplu, total gratuit si eficient: scadere ponderala drastica.
Orice alt tratament va incerca (antiinflmatorii, fizioterapie etc), nu va face decat sa o distraga de la adevarata problema, si anume cele 40 kg in plus.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de picioare
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • De ce te dor picioarele - cauze și tratament
  •