Durere în cot la mina dreapta

08-12-2016
Ion
Nu este medic/terapeut
Ion
Buna ziua!
De aproape șase luni jumătate sotia mea în vîrstă de 51 ani se confruntă cu o durere chinuitoare în cotul brațului drept.
Va rog un răspuns calificat!
Vreau să vă spun că de ani de zile suferă și de Spondiloza cervicala descoperită la consult neurologic!
Are dureri de gît, umeri, si de cap îngrozitoare cînd e în criză.
6 comentarii
0
08-12-2016, ora 18:29
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Buna ziua. Durerea este insotita si de furnicaturi sau dureri propagate in alta regiune a membrului superior (in sus/sau in jos)? Intr-o prima instanta va recomand sa mergeti la un consult la reumatologie sa sa faca o radiografie la acel cot. Astept vesti. Sanatate! Aaaa, si inca ceva. Analizele din sange le-a facut in ultimul timp? Cele uzuale.
0
08-12-2016, ora 19:30
Ion
Nu este medic/terapeut
Ion
Buna seara Dna doctor!
Acesta durere în cot este însoțită si de amorteli ale degetelor inelar si mic plus fur nicaturi.
Toate aceste probleme le are cînd se declanșează criza de Spondiloza cervicala.
Va rog frumos daca se poate, ce tratament poate să ia în criză știind că boala aceasta nu se poate opera!?
0
08-12-2016, ora 21:19
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Buna seara. Ar fi bine sa se prezinte la un consult neurologic. Amortelile in ultimele degete pot si cauzate fie de o problema a unui nerv periferic (nervul cubital care trece pe la cot - deci poate fi legata de durerile cotului), fie de afectarea unor radacini nervoase care pleaca din canalul spinal printre vertebre - deci legat de afectiunea coloanei. Este posibil ca acea spondiloza cervicala sa nu fie doar atat, e posibil sa fie chiar o discopatie - de aceea ar fi bine sa faca si un RMN vertebral cervical, pe langa radiografia de cot. Recomandare de tratament nu as face de la distanta. imi trebuie sa am pacienta in fata.
0
08-12-2016, ora 22:10
Ion
Nu este medic/terapeut
Ion
Va mulțumesc frumos !
O să facem o programare pentru un RMN pe care mi la recomandat si medicul nch care ma operat pe mine de Stenoză lombara cu fuziune instrumentată în urmă cu cca cinci luni.
Dna doctor va rog frumos să-mi răspundeți si mie la problema mea "operație de Stenoză lombara vertebrala cu fuziune instrumentată
Ma îngrijorează starea de dezechilibru în picioare cînd fac anumite lucruri cum ar fi îmbrăcat un flanel, si forță musculara scăzută în piciorul stâng (operat pe stg coloanei), care îmi crează probleme la mers, urcat trepte, etc.
Cred ca se numește pareza.
Va mulțumesc , si aștept un sfat ma simt foarte deprimat din aceste probleme de sănătate în familie!
0
09-12-2016, ora 11:11
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Buna ziua. Mi-e foarte greu sa va raspund, atata timp cat nu va pot consulta. Intrebarea mea este daca ati facut ceva investigatii imagistice si la nivel cerebral? Adica CT sau RMN. Si daca ati fost la Recuperare? Poate proceduri de recuperare v-ar ajuta - kinetoterapie, masaj, etc.
0
09-12-2016, ora 11:57
Ion
Nu este medic/terapeut
Ion
Buna ziua!
Da Dna doctor am făcut un RMN cerebral înainte de operația cervicala ptr a face diferența dintre scleroza multipla si mielopatie.
Si a ieșit ca nu e vorba de așa ceva.
Mi sa zis ca daca era scleroza multipla paralizant de la anestezie, eu nu stiu daca e asa , dar cred că nu e așa ceva ca in 9 ani de zile eram leguma.
Am mai făcut un RMN cervical acum 2 ani jumate înainte de operația lomb si totul era perfect cervical.
Kinetoterapie am făcut și fac acasă de cca două luni.
Prima data am făcut două săptămâni in spital Militar București apoi co ntinuat acasa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: