Durere inghinala dupa operatie de hernie

02-05-2014
Marian m
Nu este medic/terapeut
Marian m
Buna ziua, acum cateva zile am suferit o iperatie de hernie inghinala, partea stanga, au trecut 3 zile dar inca mai simt durere si disconfort mai ales la piciorul stang si de asemenea la testicolul stang in care inca mai simt o umflatura, asemeni hernie, este normal? Se va retrage aceea umflatura sau trebuie din nou sa consult doctorul?
8 comentarii
0
02-05-2014, ora 16:50
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Interventia a fost clasica sau laparoscopica ?
Senzatia de disconfort ar trebui sa diminueze treptat.
Umflatura era si inainte de operatie ?
0
02-05-2014, ora 18:25
Marian m
Nu este medic/terapeut
Marian m
Interventia a fost clasica. Umflatura era si inainte dar pentru ca imi coborase in testicul hernia! Eu acum am din nou o umflatura dar nu mai e ca cea dinainte, oare va scadea singura sau trebuie sa iau antibiotice(precizez k umflatura e in testicul, nu foarte mare dar se simte la atingere, si ma doare nu foarte tare) va multumesc
0
02-05-2014, ora 21:57
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Ar trebui sa va examinez pentru a putea sa va dau un sfat. Nu luati antibiotic pana nu veti fi examinat ( de catre medicul operator sau de catre alt chirurg ).
0
03-05-2014, ora 12:38
Marian m
Nu este medic/terapeut
Marian m
O parere a dvs puteti sa-mi spuneti? E posibil ca operatia sa nu fie reusita si sa trebuiasca sa fac alta sau probabil e vreo infectie ceva care necesita o administrare de antibiotice? Sper doar sa fie ceva simplu si sa nu mai fie nevoie sa fac o noua operatie!
0
03-05-2014, ora 21:54
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Este greu, fara sa va examinez. Dar cred ca e vorba de un nodul epididimar. Acesta ar trebui sa fie situat langa testicul, cam la extremitatea superioara si de dimensiunile unui sambure de cireasa ( sau mai mic ).
Nu ar trebui antibiotic si nici o alta operatie, dar un consult urologic.
0
17-06-2014, ora 19:50
Psiholog Stefan Liviu
Psihologie, Ploieşti
Psiholog Stefan Liviu
Se recomanda ca medicul care a efectuat interventia sa fie cel care este consultat primul.
0
08-05-2018, ora 00:14
Alex11987
Nu este medic/terapeut
Alex11987
Buna seara! Am fost operat de hernie inghinala pe partea dreapta ( clasica) acum o luna si o saptama iar de trei zile am inceput sa am dureri in zona operatie ca o usturime iar cateodata ma doare si scrotul. Nu este o durere permanenta ma doare 5 min dupa care ma lasa 1h-2 chiar si mai mult in special daca stau pe scaun sau mult timp in picioare. As dori sa stiu daca e normal. Va multumesc
0
08-05-2018, ora 07:49
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Astfel de stari de disconfort local, in zona operatiei, apar postoperator si nu semnifica neaparat ceva patologic. Luati un tratament antiinflamator pentru 5-7 zile, cu reeevaluare ulterioara.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul