durere la insertia tendonului achilian pe calcai

30-01-2014
carminis_85
Nu este medic/terapeut
carminis_85
Buna ziua. Sunt sportiva, am 29 de ani si de cativa ani buni ma confrunt cu o durere la nivelul calcaiului stang, in apropiere de tendonul achilian, pe partea interna a piciorului. Durerea e permaneneta dar difera in intensitate in functie de efortul fizic pe care il fac. In cele mai rele momente se umfla toata zona din spatele calcaiului si e sensibila la atingere, mai ales in interior iar mersul devine dificil. La o prima examinare de catre medicul echipei, mi s-a pus diagnosticul de tendinita achiliana si am tratat cu gheata si antiinflamatoare. Nu pot sa spun ca m-au ajutat foarte mult dar faceau durerea suportabila.
Intr-un final m-am hotarat sa aprofundez problema si am facut 2 echografii la 2 medici diferiti.
Prima echografie spune asa: 'examinarea tend achilian nu decelereaza modificari ale ecostructurii; in schimb pe fata mediala a artic TT se observa colectie transonica de aprox 13, 5/5 mm, intraarticular. Tend si peritend de pe fata mediala au aspect normal. Concluzii: colectie postraumatica artic TT stg.' In acest caz dl doctor mi-a propus o punctie pentru a scoate acea colectie.
A 2-a echo: 'Fara modificari la nivelul tend achilian. Elemente de tendinita cronica si fascicolita la nivelul musculaturii cu insertie pe calcaneu, intern, care constau in tumefactia tendonului si infiltratia (inflamatia?) cronica a unor fascicule musculare. Se constata si prezenta mai multor microcalcificari( de 1, 2-1, 3 mm), urmare a unor contuzii repetate. In vecinatate, discreta bursita cronica.'
Va rog frumos, nu stiu ce sa fac sa scap de aceasta durere care imi afecteaza activitatea din ce in ce mai tare. As dori sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac, metode de recuperare, eventual interventii, daca acea punctie propusa de primul medic m-ar ajuta.
Multumesc si sper din suflet sa-mi raspundeti.
6 comentarii
0
30-01-2014, ora 17:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Tendinopatia (suferinta tendonului) este datorata supra-solicitarii sportive.
Prin urmare, logic, exista un singur tratament imaginabil: repaus sportiv timp de 6-12 luni.
Infiltratiile cortizonice locale conduc la ruperea sigura a tendonului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
30-01-2014, ora 22:16
carminis_85
Nu este medic/terapeut
carminis_85
multumesc pentru raspunsul promp. as mai avea o intrebare, daca se poate sa-mi raspundeti. ar avea vreun efect benefic terapia shockwave in cazul meu?
0
31-01-2014, ora 22:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Orice ati incerca, nu puteti evita repausul sportiv de 6-12 luni.
Pe de alta parte, este posibil ca aceasta terapie sa agraveze situatia si sa determine ruperea tendonului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
12-04-2018, ora 21:03
Cristicj
Nu este medic/terapeut
Cristicj
Buna seara,
De câteva zile am o durere in zona calcaneului, care imi face deplasarea greoaie. Nu pot sa ma sprijin pd acel picior. Durerea a apărut din senin si persista de 3 zile. Am incercat sa o tratez cu antimflamatoare si comprese cu gheață. Am 48 de ani, 165 cm si 67 kg.
Imi este imposibil sa merg la medic pentru programare la bilet de trimitere si apoi programare la consult. Va rog sa ma ajutati cu un sfat de tratament.
Va multumesc.
0
12-04-2018, ora 22:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Pentru un tratament corect e nevoie de un diagnostic.
Diagnosticul necesita, evident, o examinare clinica locala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
16-12-2018, ora 15:15
Bobeica Carmen
Nu este medic/terapeut
Bobeica Carmen
pentru carminis_85
Recomand un tratament doar ca nu-l pot scrie aici.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dureri în talpă - ce ar putea fi?
  •