Durere pe fața dorsală a labei piciorului

21-02-2021
Daniel Vălean
Nu este medic/terapeut
Daniel Vălean
Bună ziua, de câteva zile resimt o durere foarte neplăcută în apropierea degetelor, mai precis în regiunea metatarsienelor. Durerea e foarte ascuțită dimineața, dar pe parcursul zilei, după ce obișnuiesc piciorul cu mersul, se diminuează. Pe lângă durere, am remarcat o ușoară umflătură în zona cu pricina, însă fără urmă de roșeață sau vânătaie. Durerea a debutat brusc, în timpul mersului obișnuit pe stradă, iar de atunci nu a mai dispărut. Nu am călcat strâmb, nu mi-am scăpat obiecte grele pe picior. Singurul lucru la care m-aș putea gândi ar fi încălțămintea de protecție oarecum incomodă de la muncă, asociată cu numeroase ore de stat doar în picioare.
M-ați putea ajuta cu un sfat? Mulțumesc anticipat.
1 comentarii
1
21-02-2021, ora 12:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Poate fi o metatarsalgie de origine mecanica, care sa fi provocat o fractura 'de stress" a unui metatarsian.
Poate fi un picior Charcot diabetic, poate fi o arteriopatie obliteranta periferica, poate fi un picior reumatoid, o artroza Lisfranc decompensata sau alte mii de diagnostice similare.
In absolut toate cazurile se impune reducerea spre zero a statului in picioare si a mersului pe jos, cel putin pana la stabilirea diagnosticului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: