Posibil fractura stres. Rog indicatie

09-12-2022
Maria hmr
Nu este medic/terapeut
Maria hmr
Buna seara,
In urma purtării unei perechi noi de papuci de casa și adoptarea unei poziții flexate a piciorului, am constatat o durere ușoară inițial și umflarea zonei din spate a tălpii, imediat sub degete și simt ca o perna. Ma doare destul de pronunțat și nu pot sa calc pe talpa. Menționez ca acum un an aproape am mai avut tot in acea zona, o durere și învinețire a degetului al doilea de la picior, am aplicat Alle gel și a trecut treptat (tot in urma purtării unei perechi de încălțăminte noi).
E clar ca trebuie sa merg la medic și sa vedem despre ce e vorba.
Întrebarea mea este următoarea: Azi e vineri, sa merg luni-marți sau sa merg la urgente sâmbătă?
Multumesc!
6 comentarii
1
09-12-2022, ora 20:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
E posibil sa aveti o fractura de stress a metatarsianului 2 sau 3 (banuiesc ca aveti si monturi, halux valgus).
E greu de precizat urgenta examinarii clinice, dar nu cred ca este foarte inteligent sa asteptati pana luni-marti.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
09-12-2022, ora 21:41
Maria hmr
Nu este medic/terapeut
Maria hmr
Multumesc pentru răspuns și promptitudine. Asta voiam sa știu, dacă e de urgentă sau nu.
Am 29 de ani, greutate normala, ușor subponderala (53 kg/169 cm). Intr-adevăr, am observat ca, doar la piciorul stâng, lângă zona accidentata, primele doua degete mici au avut tendința sa se încalece in ultimii ani.
O seara buna!
1
09-12-2022, ora 22:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Da, e evident, fractura de stress este datorata deformatiei ante-piciorului (hallux valgus, monturi).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
09-01-2023, ora 18:41
Maria hmr
Nu este medic/terapeut
Maria hmr
Buna ziua,
După ziua “incidentului” cu durere puternica și umflatura, a doua/ a treia zi a trecut umflatura și s-a învinețit baza la al doilea deget mic, in dreptul acestuia și pe partea din talpa o fasie de câțiva centimetri.
Am fost la un medic ortoped cu aceasta problema, am avut ca tratament: antiinflamator (unguent și pastile), aplicații cu gheata, repaos și evitarea mișcărilor dureroase. Am făcut radiografie, ecografie musculo-schelala, investigații la care nu s-a văzut nimic afectat. Diagnosticul inițial a fost de leziune fibrilara fascie plantara, după investigații nu a mai spus nimic domnul doctor. Mi-a recomandat ca pe viitor sa caut sa port niște talonete personalizate.
Ideea e ca după o luna de mers cu grija și ușor schipatat, am menajat piciorul ca sa se vindece, acum câteva zile am mers normal pt prima oară și am simțit din nou o senzație care strânge, amorțeala in talpa și am început sa simt cum se umfla o perna sub talpa. Același debut. Am pus gheata, unguent. Am stopat cumva agravarea dar parca tot s-a învinețit puțin (nici nu mai știu dacă e cea inițială).
La consultație, domnul doctor a spus ca am un început de mont, dar nu e grav momentan.
Nu înțeleg ce se întâmpla cu talpa mea. Am purtat doar o pereche de încălțăminte comoda de la eveniment.
Atât de mult ii ia sa se refacă dacă nu e rupt nimic major? Am grăbit eu lucrurile?
După o luna de menajat, o iau de la capăt?
Ce e de făcut pe viitor?
Am facut o alta programare la medic, dar am zis sa va scriu pentru încă o opinie medicală.
Multumesc pentru un eventual răspuns!
1
09-01-2023, ora 19:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Daca veti studia pagina mea de site dedicata hallux valgus-lui (monturi), veti intelege ca fractura de stress a metatarsianului 2-3 este logica in aceste conditii.
V-am mai precizat asta inca o data.
Fractura de stress se consolideaza (se "sudeaza") in 2-3-4 luni, daca este tratata corect (repaus maximal).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
09-01-2023, ora 21:20
Maria hmr
Nu este medic/terapeut
Maria hmr
Multumesc pentru răspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar monturile?
  • Monturile la picioare - de ce apar și cum se tratează?
  •