Durere laba piciorului

06-09-2020
PSI9
Nu este medic/terapeut
PSI9
Buna ziua, ma confrunt cu dureri groaznice la nivelul labelor ambelor picioare. Am mers pe plaja 17 km iar spre seara au inceput durerile. A doua zi nu am mai putut merge, am avut dureri insuportabile.
Durerea este la laba piciorului, partea laterala exterioara, in zona osului cuboid - tuberculul metatarsian v - osului metatarsian v. Durerea apare doar cand merg. Nu este o durere pe care am mai simtit-o pana acum, este o durere acuta, insuportabila localizata in zona mentionata mai sus. Nu ma doare la atingere, masare sau cand stau. Ma doare doar cand merg. Avand in vedere ca nu doare la atingere, nu pot localiza exact zona ( os, ligamente, etc.).
Date despre mine:
36 ani
1, 64 inaltime
52 kg
Nu am facut sport in ultima vreme, dar obisnuiesc sa merg mult in weekend: intre 7 si 13 km pe zi.
Nu sufar de alte afectiuni.ca toata lumea mai am dureri de coloana.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Momentan nu pot merge la un consult, ma aflu la mare. Nu pot merge deloc. Daca fac cativa pasi lesin de durere.
3 comentarii
0
06-09-2020, ora 22:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Poate fi o fractura "de stress" a unui metatarsian sau a cuboidului, cauzata de supra-solicitarea fabuloasa la care ati supus piciorul.
Este total interzis sa va sprijiniti pe picior pana la elucidarea diagnosticului (iar in aceasta perioada este obligatorie profilaxia trombozei venoase profunde).
Nu neglijati!
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
06-09-2020, ora 22:43
PSI9
Nu este medic/terapeut
PSI9
Multumesc mult pentru raspunsul rapid. Mentionez ca am cateva vase sanguine vizibile pe picioare. Am si antecedente de varice in famile (tatal si bunica paterna). Am facut si eu analize acum un an si acele vene nu sunt inca varice. Mi s-a recomandat un gel sau detralex daca am dureri.
Durerea pe care o am este la ambele picioare.
Este urgent sa merg la doctor sau mai poate astepta o saptamana? Ce pot lua intre timp sa pot merge? Daca stau in pat nu am nicio durere. Dar nu pot face nici 5 pasi...
0
06-09-2020, ora 23:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu stiu daca ar trebui sa va mai repet: nu se pune problema sa "luati ceva", ar fi lipsit de logica si total contra-productiv.
Din punctul meu de vedere, este o urgenta majora si nu ar trebui sa asteptati pana maine dimineata, nu o saptamana.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere în talpă la mers (când calci)
  •