Durere ureche.

25-05-2021
OvidiuOvis
Nu este medic/terapeut
OvidiuOvis
Buna seara, am o problema de 3 zile cu urechea dreapta.
Ma doare la atingere si simt cum imi vibreaza, si este infundata, si ma mananca, secretia de cerumen este mare in urechea dreapta si im e sa nu fie un dop de ceara.
Am fost la farmacie si mi-a dat un spray acustivum, dupa ce mi-am dat cu el nu am mai avut probleme 2 zile, insa acum iar a inceput urechea.
Inainte de asta cand ma manca urechea ma scarpinam cu mufa de la căști, si cred ca m am ranit in ureche ca ma si ustura.
Mi-e sa nu dau in otita, ce ar trebuii sa fac ?
Am 23 ani, multumesc.
7 comentarii
0
25-05-2021, ora 11:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa mergi la un cabinet ORL
este otita externa
0
17-08-2021, ora 23:17
George grosu
Nu este medic/terapeut
George grosu
Bună seara
Am o problema cu urechea stanga infundata de 3 săptămâni
Am fost la orl Am luat 10 zile celebrex și spray pt nas humer sinuzita și tobradex picături pe care le am pus în nas.diagnosticul fiind otita seroasa.După acest tratament urechea tot nu se desfunda.am fost la control și mi a mai dat nasonex 30 zile și cicatrina unguent nazal dar încă nu sa desfundat.îmi poate spune ce sa mai fac pt a se desfunda urechea.mulțumesc
0
18-08-2021, ora 08:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
otita seroasa.. inseamna lichid in spatele timanului.. care nu mai dreneaza corect spre Rinofaringe
Faringele si rinofaringele..acolo in spatele nasului..au legatura directa cu esofagul, stomacul si intestinele
NU poti sa vindeci o otita seroasa, o rinofaringita.. daca ea este provocata si intretinuta de o Alimentatie incorecta seara si de un reflux gastro esofagian in somn
am scris mult despore asta pe forum. mai citeste ce am postat
0
18-08-2021, ora 09:45
George grosu
Nu este medic/terapeut
George grosu
Mulțumesc...o recomandare pentru vindecare otita seroasa
Ce alimentație ar trebui sa am seara și ce credeți ca m ar ajuta sa vindec aceasta otita seroasa stanga.
0
18-08-2021, ora 10:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
recomandarile generale.. le gasiti pe forum. la alte raspunsuri
recomandarile personalizate se fac in privat, contracost, dupa consult Online cu camera
0
25-08-2021, ora 22:06
George grosu
Nu este medic/terapeut
George grosu
Bună seara îmi puteți spune în cat timp se vindeca o.otita seroasa ??
0
26-08-2021, ora 07:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Depinde cât de corect tratezi Cauza care a dus la otita seroasa
Daxa nu ții regim. Consumi seara fructe dulce oțet lamai usturoi acidulate. Continui sa faci reflux în somn. Acidul gastric urca. Irita faringe. Cornete nazale. Infunda trompa lui eustache și nu se vindeca otita seroasa
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: