durere zona gat

16-01-2012
gigel23
Nu este medic/terapeut
gigel23
Buna ziua. Am fost pe la jumatatea lui decembrie anul trecut la medic la un control, mi s-a zis ca as fi avut amigdalida si mi-a dat Zinnat 500 am urmat tradamantul. O perioada de 1 2 saptamani a trecut, apoi a inceput din nou sa ma doara gatul sau in zona amigdalelor, am fost la farmacia mia zis si mi-a dat Augmentin 875, + Hexoraletten N comprimate l-am urmat, nu a trecut am mai luat paracetamol si aspirina tot nu a trecut, am inceput sa iau din nou Augmentin 875, + Hexoraletten N gandundu-ma ca poate nu a fost suficient cat am luat prima data (7 Aug + 10 Hex). Nu stiu ce sa mai fac, as dorii un raspuns daca se poate. Multumesc.
10 comentarii
0
16-01-2012, ora 16:38
deusfarm
Nu este medic/terapeut
deusfarm
Nu ai precizat cate zile ai luat zinnat ; pt augmentin : 7 comprimate ( 3 zile si jumatate ) oricum este putin : in mod normal trebuia facut un exudat faringian si apoi dat antibiotic ; dupa cele 2 cure de antibiotic nereusite, incearca sa faci un exudat, dar pana atunci incearca : gargara cu bicarbonat de sodiu ( alimentar sau de la farmacie ) - o lingurita la un pahar de apa plata sau ceai de musetel/galbenele + hexoral spray ( 3-4 pufuri / zi dupa mese - dupa aplicare nu mananci si nu bei nimic 15-30 minute ) sau tablete pentru supt : decasept, faringosept, tantum verde. Poti asocia si un antiinflamator : nurofen 200 mg de 3 ori /zi.
0
16-01-2012, ora 16:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.este deja cunoscut faptul ca excesul de antibiotic mai mult dauneaza decat ajuta
2. tratament pentru probleme nas, gat, urechi.. tre sa luati numai de la un medic ORL.. nu de la orice medic sau farmacist ( difera amigdalitele.. pot fi virale, micotice, bacteriene sau mixte...si tratamentul difera la fiecare)
deasemenea poate fi iritatie faringiana si amigdaliana ( fara infectie) de la un reflux gastric..si aici tratamentul e cu totul altu !!!
0
19-01-2012, ora 12:13
gigel23
Nu este medic/terapeut
gigel23
Am fost la ORL si am fost diagnosticat cu faringoamigdalita acuta + epistaxis. Mi s-a dat in continuare Zinnat, vitamina C + A nazal, Bioparox si tarosin. De 3 zile iau medicamentele si nici o schimbare, ba mai rau, acum am o durere continua si in zona urechi si simt o presiune daca stau pe partea cu durerea.
0
19-01-2012, ora 12:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu ai si o problema dentara.. pe acea parte?
0
19-01-2012, ora 12:58
gigel23
Nu este medic/terapeut
gigel23
Nu, de curand am fost la dentist si mi-a zis ca nu am probleme cu dintii.
0
19-01-2012, ora 13:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ramane posibilitatea ca durerea in ureche sa radieze de la faringe
nu simti aciditate gastrica, reflux-gastric.. senzatie ca ustura in gat de la anumite alimente ?
0
19-01-2012, ora 13:12
gigel23
Nu este medic/terapeut
gigel23
Chiar nu, tin sa mentionez si faptul ca fumez, nu foarte mult, nu cred ca depasesc 10 tigari pe zi, in perioada tratamentului acesta am fumat maxim 3 pe zi, iar de ieri seara m-am oprit (daca ajuta la ceva).
0
20-01-2012, ora 22:05
gigel23
Nu este medic/terapeut
gigel23
Am observat ca la fiecare tigara se accentueaza durerea in zona urechii + ca am un exces de ceara in acea ureche. Nu prea isi fac efectul nici pastilele astea..
0
27-01-2012, ora 18:19
gigel23
Nu este medic/terapeut
gigel23
Continui sa scriu.. Am fost din nou acum 4 zile la ORL si am facut o audiograma din care m-a diagnosticat cu Disfunctie tubara si mi-a dat Parasinus, Biorinil si Aerius, am stat cu vata in ureche pentru a numai simti durerea, in prezent se mai simte doar putin. Alta problema e ca cred ca am racit (nu prea imi dau seama cum), idea e ca am temperatura, ma doare cand inghit si putin partea stanga in zona amigdalei + mici dureri la urinare.. Ce as mai putea lua?
0
27-01-2012, ora 18:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o infectie la amigdale cu infectie renala.. e destul de grav !!!!!
se poate face Penicilina 1000000 injectabil la 8 ore i.m
si Biseptol tab 480 mg cate 2 la 8 ore

sau alta schema este cu Ofloxacina 1 tab la 12 ore 10 zile
multre ceaiuri de maces, matasa de porumb, urzica
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.