Dureri ale gleznelor

05-06-2015
Miu ANCUTA
Nu este medic/terapeut
Miu ANCUTA
Buna ziua! Am si eu o problema de 2 saptamani am inceput sa alerg, iar dupa o saptamana ma dor foarte tare gleznele le am umflate si sunt de culoare rosie.Am luat pauza de la alergat cca 4 zile dupa care am inceput din nou sa alerg, acum ma mai dor putin in timpul alergatului, dar dupa antrenament am o durere de 2 ore dupa care a doua zi nu mai am aproape nimic. De asemenea, dupa alergat am si venele imi ies in evidenta. Mentionez ca am alergat in tenesi fara incalzire. va rog sa imi spuneti ce am si ce pot face ca sa alerg ca inainte ?
Am 21 de ani, 1, 67 si 60 de kg nu fac sport de performanta, sex feminin
1 comentarii
0
07-06-2015, ora 10:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Trebuie sa intelegeti ca jogging-ul reprezinta un sport fabulos de distructiv pentru glezne (si pentru genunchi).
Prin urmare, logic, daca doriti totusi sa-l practicati, trebuie sa va asumati distrugerea rapida a gleznelor, cu consecinte serioase dpdv al calitatii vietii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Câte calorii consumi când mergi vs când alergi?
  • Alergarea cu picior plat (platfus)
  • STUDIU: Alergarea combate efectele negative ale stresului asupra memoriei
  • Parteneriat Nike și Headspace pentru coaching mindfulness în alergare
  • Modul în care alergatul te face mai fericit (ce se întâmplă în organism)
  • Mecanica alergării - poziția corpului, cum pășim, frecvența pașilor
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.