Dureri de cap cum am iesit afara si e frig, miros ciudat in nas si o iuteala in gat

04-04-2019
ValeValentyna
Nu este medic/terapeut
ValeValentyna
Buna ziua ma numesc Valentina anul trecut dupa o raceala puternica a inceput totul cu dureri de cap plus un miros ciudat din nas am mers la medic mi sa dat antibiotic amoxacilina si mi a zis ca am sinuzita...Dupa ceva timp durerile s au diminuat si nu am mai avut dureri de cap pana prin decembrie anul trecut cand iar aceleasi simtome plus iar raceala puternica mi a trimis mama din Romania la recomandarea farmacistului Sinupret care si a facut in mare parte efectul dar au continuat durerile de cap mai usoare dar dese plus foarte mare sensibilitate la frig si vant.De cam doua saptamani am deschis intr o zi geamurile casei pentru curatenia de primavara si mama zice ca m a tras curentul ca in decurs de cateva zile am avut dureri groaznice de cap de cum ma trezeam dimineata plus seara ma puneam sa dorm tot cu durere de cap in timpul acesta nu am luat decat nurofen migrene si nurofen expres singurele ce imi ameliorau durerea...Vreo doua seri la insistenta sotului am facut abur cu sare care dupa vreo doua zile ma trezesc peste zi ca imi curge din nas ca o apa galbena plus ceva bucatele mice de aceeasi culoare ca lutul sa fiu mai explicita...am fost la doctor din nou mi a zis acelasi lucru plus ca as fi anemica nu prea mananc bine si nici pofta de mancare nu am mi a luat tensiunea care e mica 7 si ceva iar in fisa medicala scrie dureri de cap/anemie... sa merg sa imi ia o proba de sange nu stiu exact acum plus ca am insistat sa imi faca un scan la cap deoarece ma ingrijoreaza durerile de cap cum am iesit afara si e frig ma ia durerea la tample prima data apoi la ceafa si uneori intapaturi plus mirosul din nas si o iuteala in gat...nu stiu ce sa mai cred deja e ceva vreme de cand iau nurofen si nu as vrea sa mai exagerez sa nu devin dependenta de el plus sa imi dauneze altor organe din corp...ce ar putea fi tot m am documentat pe internet si tot citesc tot felul de tutoriale dar ceea ce nu semnaleaza o problema grava zic eu ca nu am probleme cu frisoane, febra, ameteala, stari de voma, amorteala unei parti a corpului...astept cu nerabdare un raspuns...multumesc anticipat
2 comentarii
0
04-04-2019, ora 17:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 o radiografie SAF sa stii daca este sau nu Sinusita
2 consult stomatolog si tratat toate infectiile
3 consult la gastrologie..si tratamentul problemelor.. trebuie sa stii ca sangele care ajunge sa oxigeneze creerul se face in intestine si ficat..din ce pui in farfurie
Un sage gros, vascos, ne hidratat, pe tensiune mica.. nu ajunge la creer... si normal sa doara capul si sa ametesti
0
06-04-2019, ora 01:00
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Dl Dr.are dreprate!Radiografie de sinusuri Exm., secretii nazale
si exudat faringian
Tratament 10 zile cu antibiotic, Dymistia soray nazal, Piroxicam 2 tb /zi, Aerius 5mg 1tb seara apoi 10 zilw de aerosoli tot cu antibiotic, antialergic, antiinflamator si operatii in sfera ORL -deviatie sept nazal, rinita alergica.
Exam si tratament alergologic imunoterapie in Centrul nostru cu dr Predescu Bogdan
-----------*

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Un tratament inovator pentru migrenele cronice
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • Atacul migrenos protejează de fapt creierul de stresul oxidativ?
  • Mă doare capul când e frig - sinuzită?
  • Durerile de cap și de spate ar putea avea un tratament comun
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  •