Dureri de picioare si dificultate la inghitire

21-03-2023
Victor0894
Nu este medic/terapeut
Victor0894
Salut,

Din decembrie 2022 am fasciculatii musculare. Acestea au inceput la gambe, apoi in tot corpul.

Fiind diagnosticat Cu Sarcoidoza pulmonara, fara Tratament (cica nu necesit) am crezut ca o sa treaca.

Insa DIN ianuarie simtomele au crescut. Am observat ca uneori Ma incurca limba in gura, apoi parca ma dureau mainile si picioarele.

Am mers la neurolog, am avut un EMG, care spune el a fost in regula. Dupa o saptamana ma dureau picioarele, si fiind panicat si observand ca limba imi Este parca umflata in gura am mers iar la el.
Am primit trimitere la RMN Cu Substanta de contrast, care a fost curat. Doar sinuzita maxilara cronica.

Dupa inca o saptamana durerile de picioare au continuat sa creasca. Am mers iar la el, am primit trimitere spre klinica de Neurologie.

Aici au scanat iar RMN, au zis ca nu e nimic.

Au facut un EMG mai amplu, la Care testul Cu, curent a fost ok. Iar la proba cu acul, au observat la un muschi din 3 verificati Fasciculatii. Spun ei benigne.

Ei eu pus diagnostic de Fasciculatii Benigne si Mialgie musculara.
Nu am primit nici un Medikament.

Dupa 3 saptamani starea mea e tot rea, am dureri insuportabile de picioare, fasciculatiile sunt presente, Prin maini parca imi Baga cineva cutite, in picioare parca durerea e mai several la glezne, am un tremur in tot corpul, nod in gat si dificultate la inghitire.

Calciu, magneziu plus alte analize facute de ei au fost ok.

Nustiu ce sa ma mai fac, nu trece Cu nimic, am incercat toate cremele, ibuprofene, ketonol…

Ce sfat imi dati? Unde sa merg? Ce analize sa fac?
2 comentarii
0
21-03-2023, ora 21:11
Victor0894
Nu este medic/terapeut
Victor0894
Am uitat Sa specific ca sunt in Germania
0
15-01-2024, ora 22:19
d3nisx
Nu este medic/terapeut
d3nisx
Salut Victor și eu am simptomele astea, ai rezolvat pana la urma problema?cum te mai simți?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tremurături ale mâinii la tineri - cauze și boli posibile, evoluție
  • De ce te dor picioarele - cauze și tratament
  • Sirolimus (inhibitor mTOR) - o nouă abordare în tratamentul sarcoidozei
  •