dureri de sold

27-03-2013
madalina stamatoiu
Nu este medic/terapeut
madalina stamatoiu
aqma 2 ani de zile mi-am rupt glezna la piciorul stang mi s-a recomandat o operatie dupa scoaterea ghipsului si nu am facut-o aqma dupa 2 ani am o durere puternica la soldul stang, iau antidolorifice dar nu imi trece am dureri ingrozitoare si nu ma pot indrepta majoritatea timpului stau in pat, ce imi puteti recomanda.va multumesc
3 comentarii
0
28-03-2013, ora 08:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles tocmai esentialul: varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice, metabolice, vasculare, reumatologic-inflamatorii, neurochirurgicale etc.
De ce ati refuzat interventia chirurgicala in cazul fracturii gleznei??? Ce se intampla la nivelul coloanei lombare, aveti o hernie de disc, ati consultat deja un neurochirurg?
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
30-03-2013, ora 18:54
madalina stamatoiu
Nu este medic/terapeut
madalina stamatoiu
am 37 de ani 68 kg, 1, 64 inaltimea sunt casnic pentru ca nu ma pot misca foarte bn din cauza piciorului, mi s-a spus la un spital in anglia unde lucram si aveam domiciliu ca intre calcai si laba piciorului am 3 oase rupte cu deplasare de 5 mm intre ele nu am putut fii operat din cauza unflaturii, mi s-a spus sa revin peste 6 luni un an ptr operatie ceea ce eu nu am facut pentru ca am parasit tara.aqma de la o tusa puternica am inceput sa am aceasta durere nu m-am dus sa consult nici un doctor, , ,
0
31-03-2013, ora 10:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
- ati refuzat o operatie pentru o fractura a gleznei, insa nu am inteles despre ce ce tip de fractura a fost vorba (exista mii de tipuri de fracturi la acest nivel);
- acum acuzati o durere la nivelul soldului, care nu are legatura cu fractura neglijata a gleznei;
- daca este in legatura cu tusea, poate fi vorba despre o problema pulmonara, o problema digestiva, dar si despre o hernie inghinala/abdominala/femurala, poate fi vorba despre un sindrom compresiv lombar (hernie de disc) sau despre alte zeci de afectiuni;
- greutatea actuala (15 kg in plus) actioneaza ca un puternic factor agravant in oricare dintre situatii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: