Dureri dupa operatia de hernie inghinala

16-02-2019
Madalina2019
Nu este medic/terapeut
Madalina2019
Buan ziua. Acum 5 saptamani am fost operata de hernie inghinala dreapta clasica. Insa dupa un efort fizic, ieri am avut dureri de intensitate 2-3 din 10 si nu continuee, seara am avut frisoane, stari de voma si am facut febra. Am pus gheata toata noaptea pe operatie, zona taieturi nu este rosie, nu stiu daca mi se pare sau este un pic mai umflata, dar nu foarte mult. Azi toata ziua am dormit deoarece m-am simtit fara energie, si pe taietura iar am tinut gheata. Nu am mai favut febra, sau stari de voma sau altceva. Nu stiu daca sunt simptomele de gripa sau mi s-a rupt o ata de la plasa. Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. La cat timp dupa o complicatie a operatiei apar simptomele?
2. Daca intr-adevar mi s-a rupt o ata la plasa de la operatie, cat timp pot sa aman pana a ma duce la spital (mentionez ca eu sunt in vacanta pentru inca o saptamana si nu am asigurare internationala de calatorie)
3. Ce sanse sunt in situatia mea sa am o complicatie la operatie si ce simptome sa urmaresc?
Multumesc frumos pentru ajutor.
2 comentarii
0
17-02-2019, ora 08:39
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Simptome ( durere, umflatura local ), dupa o complicatie pot aparea la un interval variabil, mergand pana la 2-3 saptamani.
Evitati eforturile fizice pana mergeti la consult, la medicul operator.
Riscul de complicatii PO este mai mic la femei decat la barbati.
0
17-02-2019, ora 09:45
Madalina2019
Nu este medic/terapeut
Madalina2019
Multumesc frumos pentru raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.