Dureri dupa operatia de hernie inghinala | Forumul Medical ROmedic

Dureri dupa operatia de hernie inghinala

16-02-2019
Madalina2019
Nu este medic/terapeut
Madalina2019
Buan ziua. Acum 5 saptamani am fost operata de hernie inghinala dreapta clasica. Insa dupa un efort fizic, ieri am avut dureri de intensitate 2-3 din 10 si nu continuee, seara am avut frisoane, stari de voma si am facut febra. Am pus gheata toata noaptea pe operatie, zona taieturi nu este rosie, nu stiu daca mi se pare sau este un pic mai umflata, dar nu foarte mult. Azi toata ziua am dormit deoarece m-am simtit fara energie, si pe taietura iar am tinut gheata. Nu am mai favut febra, sau stari de voma sau altceva. Nu stiu daca sunt simptomele de gripa sau mi s-a rupt o ata de la plasa. Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. La cat timp dupa o complicatie a operatiei apar simptomele?
2. Daca intr-adevar mi s-a rupt o ata la plasa de la operatie, cat timp pot sa aman pana a ma duce la spital (mentionez ca eu sunt in vacanta pentru inca o saptamana si nu am asigurare internationala de calatorie)
3. Ce sanse sunt in situatia mea sa am o complicatie la operatie si ce simptome sa urmaresc?
Multumesc frumos pentru ajutor.
19 comentarii
0
17-02-2019, ora 08:39
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Simptome ( durere, umflatura local ), dupa o complicatie pot aparea la un interval variabil, mergand pana la 2-3 saptamani.
Evitati eforturile fizice pana mergeti la consult, la medicul operator.
Riscul de complicatii PO este mai mic la femei decat la barbati.
0
17-02-2019, ora 09:45
Madalina2019
Nu este medic/terapeut
Madalina2019
Multumesc frumos pentru raspuns.
0
28-01-2021, ora 20:29
Fifilet
Nu este medic/terapeut
Fifilet
Buna ziua.
Soțul meu a fost operat de hernie inghinala stânga acum 5 ani, acum 7 luni am plecat sa muncim in străinătate și din păcate la acest loc de munca se face efort fizic mai exact se ridica cutiile de produse care au circa 15 kilograme, cam asta face 8 ore pe zi.De o perioada are dureri în zona operație dar în partea de jos inspre organul reproducător. Sa ne facem griji ?Poate fii vorba de o recidiva sau este posibil sa fie forțată plasa (a fost o operație clasica) de la ridicatul constant?
Credeți ca ar fii bine pentru sănătatea lui sa renunțe la acest loc de munca cât mai curând?
Va mulțumesc!
0
28-01-2021, ora 21:32
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Fifilet
Buna ziua.
Fara sa il, examinez e greu de spus.
Cu / fara plasa, daca nu a aparut o umflatura cat de mica in zona inghinala, i-ar trebui o perioada de reapaus fizic ( sa nu mai ridice greutati ) si un tratament antiinflamtor ( cca 7-10 zile ), cu reevaluare ulterioara.
0
29-01-2021, ora 05:57
Fifilet
Nu este medic/terapeut
Fifilet
Zona se imflameaza dar cu totul.Adică se vede ca este puțin diferita fără de înainte dar nu are o umflatura ca înaintea operație dacă la acest lucru va refereati prin umflatura și simte zona amortiza uneori.
Știu ca este greu fără o evaluare medicala.
0
29-01-2021, ora 10:13
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Culoarea pielii acolo e normala ?
0
11-03-2021, ora 02:45
Ovidiu ionut
Nu este medic/terapeut
Ovidiu ionut
Buna ziua!am 39 de ani, saptamana trecuta m am operat de hernie inghinala(clasic)dar nu stiu de ce ma doare locul operatiei, dupa 8 zile de la operatie, sa umflat si nu prea simt zona aceea!culoarea pelii nu sa schimbat e normala nu mi sangereaza rana dar ma doare locul operatiei de ce?mi au pus capse, sa zic asa, nu m au "cusut"!
0
11-03-2021, ora 07:25
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Ovidiu
Buna ziua.
Zona poate fi usor dureroasa o perioada, sunteti devreme PO. Din descriere nu pare a fi o inflamatie locala. Tumefactia e cauzata de suturile chirurgicale de sub tegument.
Puteti lua un antiinflamtor p.o.
0
11-03-2021, ora 09:11
Ovidiu ionut
Nu este medic/terapeut
Ovidiu ionut
Va multumesc mult!am cerut o programare la medic sa vedem ce parere are de locul operatiei ca sunt putin "speriat" pt ca sunt umflat inca dupa 8 zile de la interventia cirurgicala si sper sa mi scoata si suturile acelea!
0
11-03-2021, ora 15:07
Ovidiu ionut
Nu este medic/terapeut
Ovidiu ionut
Buna ziua!ce antiinflamator imi puteti recomanda?
0
11-03-2021, ora 21:29
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Diclofenac DUO 75 mg 1 / zi pe mancate, cca 5-7 zile ( daca nu aveti contraindicatii ).
0
26-07-2021, ora 21:50
Ileana90
Nu este medic/terapeut
Ileana90
Buna ziua,

Acum 7 zile tatăl meu a fost operat de hernie inghinala dreapta, operatie clasică, operatia arată bine, nu este roșie, nu supureaza, în schimb o porțiune, ca un ou de bibilica este tare la palpare.
Menționez că peste 2 zile merge să își scoată firele însă este putin speriat în ceea ce privește acea umflatura.Ce ar putea fi oare?
Multumesc anticipat pt răspunsuri.
0
27-07-2021, ora 13:37
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Ileana 90
Buna ziua.
Ar putea fi un fir de la sutura de sub tegument, poate chiar inflamat - un granulom.
0
26-09-2021, ora 08:01
Constantin Gula
Nu este medic/terapeut
Constantin Gula
Bună ziua, acum 6 zile am fost operat de hernie inghinala pe ambele părți. Durerile sunt ca și după operație și în plus penisul sa înnegrit și umflat. Ce ar trebui să fac și dacă este normal?
Mulțumesc anticipat!
0
26-09-2021, ora 09:17
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Constantin E posibil sa fie o echimoza la nivelul penisului. Tineti comprese reci cu ceai de musetel.
Puteti lua si un antiinflamator p.o.
0
26-09-2021, ora 10:16
Constantin Gula
Nu este medic/terapeut
Constantin Gula
Vă mulțumesc frumos, cât despre dureri sunt ceva normal?
1
26-09-2021, ora 16:12
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Dureri PO pot fi mai kici sau mai mari. Luati antiinflamatorul p.o. si reevaluam peste 5-7 zile.
0
11-10-2021, ora 21:19
Constantin Gula
Nu este medic/terapeut
Constantin Gula
Bună seara din nou. Durerile s-au mai diminuat, dar tot ma ridic dimineata greu din pat și plus în a-3 săptămâna de la operație am început sa urinez foarte des. De la 6-7 ori pe zi am ajuns la peste 20 de ori. Este motiv de îngrijorare sau trebuie sa consult chirurgul? Mulțumesc anticipat!
0
12-10-2021, ora 08:28
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Sunteti precoce PO. Simptomatologia dureroasa o sa diminueze vu timpul.
CAt priveste urinatul des poate sa fie o infectie urinara.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: