Dureri dupa operatie de hernie spieghel

21-09-2022
Sergius1
Nu este medic/terapeut
Sergius1
Buna ziua!
Am fost operat acum o saptamana de hernie spieghel.
Am stat o saptamana dupa operatie in spital cu dureri extreme si cu pastile de morfina, de 2 zile am cerut sa fiu lasat acasa doar ca durerile sunt din ce in ce mai mari.
Mentionez faptul ca durerile ma impiedica sa merg normal, nu ma pot apleca, nu ma pot spala in partea de jos a corpului.
Si din ziua operatiei nu am mai avut scaun normal, am iesit de 3 ori doar cu clisma.
Operatia a fost facuta la parascop, doctorii au spus ca a fost facuta cu succes fara complicatii, au intrat din partea stanga a abdomenului si au reparat hernia din stanga.
Nu am dureri in locurile in care au intrat ci doar unde au pus plasa.
Cat am stat in spital au facut un CT si nu a aparut nici un defect, am facut analize la sange in mod repetat(toate bune), nu fac febra.
Peste durerea care imi rapeste mobilitatea am starea de balonare continua.
Ca medicamente iau paracetamol, voltaren, si tramadol forte.
Locuiesc in Norvegia si operatia a fost facuta aici.
Sper sa ma poata ajuta cineva cu sfaturi.
5 comentarii
0
21-09-2022, ora 10:37
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Tinand cont de faptul ca ati spus ca in spital CTul si analizele sanguine au iesit ok, urmariti evolutia, si daca simptomele persista, contactati echipa operatorie.
0
22-09-2022, ora 05:19
Sergius1
Nu este medic/terapeut
Sergius1
Intrebarea mea ar fi fost pentru cat timp ar trebui sa accept ca durerea este normala pentru ca timpul trece si in loc ca durerea sa scada treptat ramane constanta, si am mai observat ca urinez mult mai des si neregulat adica nu mai controlez eu cantitatea care iese si cat de repede, uneori cu intreruperi(dureaza multl) si uneori partea chiar de unde imi imaginez eu ca s-ar tetmina plasa(mesa) chiar la linia aceea unde se termina burta si incepe zona pubiana, simt o usturatura puternica pe acea linie uneori cu senzatie de sangerare.
As avea asa mute intrebari... Ati avea mai multe detalii? Poate despre acelasi tip de operatie, experiente?
0
22-09-2022, ora 09:56
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Bună ziua.
Acest tip de hernie e rară.
Dacă intraoperator s-a făcut vreo manevră greșită, numai o laparoscopie ( celiotomie) ulterioară poate rezolva problema.
0
26-09-2022, ora 12:42
Sergius1
Nu este medic/terapeut
Sergius1
De joi sunt iar in spital, acum cred ca este vorba de o cusatura a plasei(meșei) care ar fi atins un nerv. Am primit vineri o injectie de anestezie fix in punctul cel mai dureros si urnez un tratament cu neurontin (gabapentin) si au spus ca or sa imi mareasca doza treptat. Durerea nu a disparut de tot dar ma pot misca pot sa stau in fund, merg mai bine. Doar ca m-a facut sa constientizez o alta durere de sub burta chiar unde s-ar permina plasa pusa de ei, ma doare si cand ma ating pe piele, ustura daca stranut dau daca stau prea mult in fund.
Știți sa imi spuneti cate ceva de astfel de cazuri? Sau de acel tratament medicamentos?
Mentionez ca mi-au spus ca daca acest tratament asupra nervilor nu functioneaza, ar trebuii sa ma opereze iar sa taie din plasa si sa taie din cusaturi.
0
26-09-2022, ora 17:28
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
ar trebuii sa ma opereze iar sa taie din plasa si sa taie din cusaturi.
Doar asta v-am csris mai devreme. Nu cred ca Gabapentinul sa rezovlve.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: