Dureri genunchi dr.
Am luat timp de o luna antiinflamatoare (movalis, arcoxia si diclotard) pentru dureri la genunchiul dr. fara nici un rezultat. Dupa o programare la medicul reumatolog specialist am facut o radiografie la genunchi si analize de sange, diagnostic -"efilarea spinelor tibiale, entezofite patelare polar superior". Mi s-a facut o infiltratie cu Diphrofos care a dus la reducerea durerilor dar cu o problema la urinat timp de o zi (sper sa nu mai am si alte probleme). Acum am un tratament timp de 3 luni cu Artoflex compus si antiinflamatoare la durere si recomandarea sa fac un RMN programat in luna ianuarie 2018.
Genunchiul nu imi permite sa indrept piciorul perfect si am o durere usoara deasupra rotulei atunci cand ridic piciorul din pozitia stand pe scaun.
INTREBARE - cum este mai bine sa fac, intai RMN-ul si dupa aceea sa contactez un medic ortoped sau sa merg fara RMN?
Multumesc anticipat pentru recomandari.
Genunchiul nu imi permite sa indrept piciorul perfect si am o durere usoara deasupra rotulei atunci cand ridic piciorul din pozitia stand pe scaun.
INTREBARE - cum este mai bine sa fac, intai RMN-ul si dupa aceea sa contactez un medic ortoped sau sa merg fara RMN?
Multumesc anticipat pentru recomandari.
4 comentarii
Buna ziua!
Este foarte posibila existenta unei leziuni de menisc, in contextul distrugerii articulatiei (gonartroza).
Infiltratia cortizonica este, din punctul meu de vedere, atat invaziva (determina distrugerea cartilajului), dar mai ales impiedica efectuarea unui examen clinic corect.
Examenul RMN trebuie realizat DUPA examinarea clinica la specialistul in artroscopia genunchiului, doar la solicitarea acestuia si nu inainte de examenul clinic.
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg tocmai esentialul: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, eforturi practicate, antecedente traumatice si de alta natura etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Este foarte posibila existenta unei leziuni de menisc, in contextul distrugerii articulatiei (gonartroza).
Infiltratia cortizonica este, din punctul meu de vedere, atat invaziva (determina distrugerea cartilajului), dar mai ales impiedica efectuarea unui examen clinic corect.
Examenul RMN trebuie realizat DUPA examinarea clinica la specialistul in artroscopia genunchiului, doar la solicitarea acestuia si nu inainte de examenul clinic.
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg tocmai esentialul: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, eforturi practicate, antecedente traumatice si de alta natura etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Buna ziua,
Imi castig existenta lucrand cu calculatorul foarte multe ore pe zi, fac dimineata bicicleta 20-30 minute si alte cateva exercitii. Am 59 ani, 90 Kg si 173 cm. Pana la aceste dureri de genunchi nu am avut alte probleme. In ultimi ani vara cand temperaturile cresc peste 30 grade laba piciorului se umfla (am luat detralex). In urma cu o zi am descoperit ca nu pot sa indoi genunchiul mai mult de 100 grade (am dureri).
Multumesc pentru recomandari.
Imi castig existenta lucrand cu calculatorul foarte multe ore pe zi, fac dimineata bicicleta 20-30 minute si alte cateva exercitii. Am 59 ani, 90 Kg si 173 cm. Pana la aceste dureri de genunchi nu am avut alte probleme. In ultimi ani vara cand temperaturile cresc peste 30 grade laba piciorului se umfla (am luat detralex). In urma cu o zi am descoperit ca nu pot sa indoi genunchiul mai mult de 100 grade (am dureri).
Multumesc pentru recomandari.
Buna seara!
Aveti perfecta dreptate: la originea suferintei stau cele 25 kg in exces, care au provocat atat distrugerea articulatiei geunchiului (gonartroza), dar si a articulatiior gleznei si piciorului. Edemul (umflarea) piciorului are fie o origine locala (disgtrugerea articulatiilor gleznei si piciorului), dar poate avea si o origine vasculara, reumatologica, metabolica etc.
Un examen clinic corect poate diferentia originea suferintelor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Aveti perfecta dreptate: la originea suferintei stau cele 25 kg in exces, care au provocat atat distrugerea articulatiei geunchiului (gonartroza), dar si a articulatiior gleznei si piciorului. Edemul (umflarea) piciorului are fie o origine locala (disgtrugerea articulatiilor gleznei si piciorului), dar poate avea si o origine vasculara, reumatologica, metabolica etc.
Un examen clinic corect poate diferentia originea suferintelor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Buna seara,
Rog un sfat pentru umflarea genunchiul deasupra rotulei dupa 3 saptamani de la operatia de menisc. La 14 zile au fost scoase firele, punctie/drenare si introducera unei substante "Arthrum". Am luat antiinflamatoare "Celebrex" dar umflatura apare in timpul zilei (dimineata este foarte putin umflat).
Multumesc.
Rog un sfat pentru umflarea genunchiul deasupra rotulei dupa 3 saptamani de la operatia de menisc. La 14 zile au fost scoase firele, punctie/drenare si introducera unei substante "Arthrum". Am luat antiinflamatoare "Celebrex" dar umflatura apare in timpul zilei (dimineata este foarte putin umflat).
Multumesc.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 3o durere care porneste de la genunchi catre calcai
- 4Sindrom femuro-patelar
- 3problema coloana si genunchi
- 6Am dureri de genunchi cand ploua!
- 0Dureri de genuchi si glezna si trosnituri
- 5durere genunchi in special cand trebuie sa imi vina menstruatia
- 5Durere genunchi de un an
- 18dureri groaznice de genunchi
- 5durere genunchi de doua saptamani
- 3durere la genunchi dupa operatie
- 3Usturime in zona coapsei pana sub genunchi
- 7Durere genunchi drept
- 2Durere la genunchi
- 1entezită fibroasă
- 26Artrita reactiva
- 2Durere de genunchi și picior drept-ce medic trebuie sa consult
- 1Durere la genunchi
- 1Durere genunchi
- 2Durere genunchi sub rotula
- 1Dureri toate articulatiile muschi slabiti
Mai multe informații despre: Durere de genunchi
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: