Dureri glezna

14-10-2020
Roxana087
Nu este medic/terapeut
Roxana087
Buna ziua! Am 23 ani, 1, 66 și 55 kg. In urma cu 3 săptămâni am început antrenamentul pentru probele sportive de la politie. Am alergat cam 3-4 km zilnic pt câteva zile și de aprox. 10 zile am o durere insuportabila in jurul ambelor glezne (in partea de sus spre laba piciorului-deci nu spre talpa). Durerea apare doar când pasesc dar este atât de intensa ca nici nu pot sa merg cum trebuie. Am luat anti-inflamatoare și am folosit mai multe tipuri de creme (diclofenac, pt articulații etc.). Pe zi ce trece durerea nu dispare și deja încep sa mă îngrijorez deoarece imi doresc sa pot începe sa alerg din nou cât mai curând. Ce ar trebui sa mai fac? Mulțumesc anticipat!
1 comentarii
0
14-10-2020, ora 21:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Este vorba despre un sindrom de supra-solicitare articulara.
Articulatiile D-voastra sunt grav agresate si isi striga durerea (datorata solicitarii mecanice excesive).
Tratamentul consta, evident, in repaus sportiv absolut timp de cateva luni.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: