Dureri in gat si de limba

06-07-2011
acifos
Nu este medic/terapeut
acifos
Am 34 de ani. am contactat in febrauarie a.c o raceala tratata in spital cu antibiotice si medrol. de la iesirea din spital ( 10 zile internata)m-am confreuntata cu tot felul de infectii ( stafiloco auriu in nas si pe fata, candida, dureri in nas, gat si limba.
De cca 3 luni am ramas cu niste dureri permanente in gat si limba, fara sa am febra, tuse, raguseala.Mi-am facut analizele de sange in fiecare luna ultimile acum 2saptamani si sunt ok toate ( aslo, vsh, proteina c, reactiva, ibrogenul, hemoleucograma completa, exsudate nasale, faringiene, linguale ultimile iesind ok mai putin in nas unde a iesit prezenta stafilococ auriu ( rare colonii).

Am fost la 10 medici ORL ( profesori doctori din clinici si spitale de stat si private )cu diagnostice diferite (reflux esofagian dovedit ca inexistent in urma unei endoscopii gastrice si pentru care totusi am luat controloc si debridat 2 luni, faringita cronica, amigdalita cronica criptica atrofiata, chist retentie pe amigdala, rino faringita, nevralgie, problema stomatologica legata de o masea sparta cu colti ce irita limba si care necesita endodontie microscopica in curs).

Unii mi-au dat antiseptice si analgezice locale, gargara cu apa cu sare, milgama, movalis, nasomer, bactroban de pus in nas, propolis, majoritatea asigurandu-ma ca nu sunt probleme grave si ca imi vor trece durerile si nu este necesar amigdaloctomie, doar unul mi-a zis sa fac amigdaloctomie si unul rezectie cu laser a criptelor.

Cel mai mult m-a speriat unul singur care mi-a zis sa fac investigatiile:sifilis, tuberculoza, biopsie. am facut testul pentru sifilis si a iesit ok si m-am oprit cu celelate inbvestigatii solicitand si alte pareri care mi-au exclus din start continuarea acestor investigatii ca nu este cazul la cum se prezinta gatul. Am facut si fibroscopie laringe, faringe care a iesit ok.radiografie la sinusuri si a iesit ok si o ecografie la gat care a evidentiat adenopatie laterocervicala dreaapta dar care ulterior medicii orlisti nu au confirmato.

Am fost si la patologie orala din cadrul spitalului universitar si la buco -maxilo- faciala unde nu au constatat nimic ca si leziuni dar au constata o deplasare a maxilaruluii superior fata de cel inferior cu deviatie spre dreapta in urma unei sedinte mai prelungite de stomatologie cand maxilarul s-a blocat in pozitia deschis si a trebuit ca medicul sa mi-l dea la loc. de stomatologii au zis ca arcada de sus nu mai calca corect pe cea de jos astfel ca dintiipe partea dreapta imi prind limba.

Precizez ca nodului tiroidieni nu am si analizele tiroidei au iesit bine.

Nu stiu care este cauza dar sunt atat de stresata, panicata si obosita de atatea consultatii la atatia medici ca nu mai pot si nu stiu ce sa fac sunt speriata si in acelasi timp durerile nu-mi trec.Pana la urma care este cauza si ce tratament sa iau sa cedeze Nu stiu ce sa cred profesori doctori cu experienta imi garanteaza ca nu e nimic care sa ma sperie dar totusi ce e / Am si miastenia gravis si anumite analgezice si anestezice, antibiotice imi sunt interzise. momentan cu miastenia sunt in remisie iau doar un prednison de 5 mg pe zi.

Cortizon am luat in spital 32 mg pe zi si apoi acasa cca 14 zile apoi am scazut treptat si l-am inlocuit cu prednison., pentru ca mi-au iesit niste bube pe fata, maini si gat si dermatologul a zis ca este de la doza mare si prelungita de medrol
10 comentarii
0
06-07-2011, ora 13:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Prezenta MIasteniei complica mult situatia..
Dvs.. credeti ca EA este in remisie.. dar nu este deloc exclus ca acele dureri au legatura cu boala de baza...
faceti cateva poze cu faringele DVs.. unde se vede bine mucoasa faringelui, amigdalele, limba
atasati pozele pe mail
descrieti amanuntit.. simptomele.. ce va doare si cand
0
27-10-2011, ora 01:37
florin2106
Nu este medic/terapeut
florin2106
eu am avut niste dureri in gat acum cateva luni, si coincidenta sau nu, in perioada aceea prietena mea a avut o infectie cu gardnerella vaginalis. am facut amandoi tratament cu flagyl parca, dar n-am facut legatura intre gat si ce a avut ea ca dupa vreo saptamana-2 mi-a trecut
intre timp am mai fost si racit si am mai avut durere in gat dar senzatia era alta oricum, am fost la ORL, am luat homeogene9 si un spray pentru gat, cateva ceaiuri si gata

acum de cateva zile iar m-a luat o durere mai puternica in gat combinata cu usturime, si pentru ca prietena mea mi-a spus ca are din nou simptomele pe care le-a avut cand a avut gardnerela. ma gandesc daca cele 2 au legatura intre ele, mai ales ca am mai citit pe forum despre candida orala, si mi-e sa nu fie vorba despre ea, si eventual ginecologul ei sa gresit si sa fi avut/aiba candida si nu gardnerela, simptomele fiind asemanatoare
m-am uitat atent in gat si mi se pare rosu si cu punctulete mici albe pe el...si senzatia de disconfort coboara pana in partea de sus a pieptului
ce credeti ? sunt eu paranoic sau e cazul sa ma ingrijorez ?
va rog da-ti-mi un sfat
0
27-10-2011, ora 12:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
legatura intre cele 2 poate fi numai in cazul daca TU faci sex oral is va infectati direct unul pe celalt.
in rest arsura in gat si candida.. se intalnesc la 90% din pacienti cu probleme gastrice
faci consult si la gastrologie
0
28-10-2011, ora 02:32
florin2106
Nu este medic/terapeut
florin2106
clar ca am facut din moment ce am facut asocierea asta :)
va multumesc pentru raspuns. simptomele gatului rosu si parca cu punctulete mici si albe corespund acestei afectiuni sau poate fi vorba despre altceva ?
probleme gastrice nu stiu sa am.nu vomit, nu am dureri de stomac, nu fac excese de mancare sau condimente
0
04-03-2014, ora 11:26
aura32
Nu este medic/terapeut
aura32
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o mare problema.Baietelul meu in varsta de 3 ani si 7 luni, a tot facut bronsite in decursul a
3 luni de cand este la gradinita.Acum de 3 saptamani raceste, il duc la medic pediatru ne da antibiotic (klacid sau zinat), aibalgin, tantum verde, aerosoli cu fixotite si ventoline, ii trece iar dupa 4-5 zile iar este racit.I-am facut exudat faringian si nazal si i-au iesit stafilococul auriu si stafilococul pneumococic.I-am pus in nasuc CIPLOX 10 zile.A avut o tuse seaca dupa care am luat-o si eu, acum am dureri in gat si de limba de 2 saptamani tot dupa o tuse ingrozitoare.Am luat tusin si bioflu mi-a trecut tusea dar ma doare in gat si limba dabea inghit.Spuneti-mi va rog ce sa mai fac.

Multumesc!
0
04-03-2014, ora 20:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. NU mai duceti copilul la gradinita 3 saptamani..atat dureaza vindecarea completa dupa o raceala
2 NU mai tratati bolile de nas, gat, urechi la med.de familie.. Mergeti Numai la un medic ORL
3 al vindecare conteaza..
regimula limentar strict fara acru, sucuri si fructe citrice
trataentul local cu inhalatii, aerosoli, aromoterapie, picaturi in nas si spreiuri pentru faringe
0
16-05-2014, ora 21:13
mihaitf
Nu este medic/terapeut
mihaitf
buna seara
in trecut am avut niste dureri puternice de gat, am crezut ca sunt de la tigari, m-am lasat cca 2 ani de fumat. mai apoi au reaparut, am fost la orl si mi s-a spus ca am deviatie de sept si mi se scurge lichid in gat si de aceea durerile, am facut un tratament, o perioada nu am mai avut probleme

de cateva luni am inceput din nou sa fumez, si de 2 luni iar am dureri de gat, iar de vreo saptamana parca imi simt limba umflata, amigdala stanga e umflata
sa fie tot de la deviatia aceea sau tigarile combinat cu acea problema sa imi dea mai repede simptome de durere in gat si acum si amigdala ?

poate avea vreo legatura cu ceva boala transmisa de la o broscuta testoasa, cam tot atunci mi-am luat o broscuta, si am auzit ca si acestea pot transmite o multime de boli ?
0
16-05-2014, ora 21:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. care ar fi un motiv logic sa te apuci de fumat dupa atatea probleme?
2 pe forum am scris mii de postari ca problemele de la faringe au lagatura cu tractl digestiv, refluxul gastric si alimntatia.. ai citit ceva din ce sa postat pe aici?
1
18-05-2014, ora 21:06
mihaitf
Nu este medic/terapeut
mihaitf
1. prostie cumulata cu stres si obisnuinta
2. am citit, dar am zic ca o intrebare in plus nu poate face rau. va multumesc pentru raspuns, adevarul este ca am o alimentatie proasta si mai am avut probleme de reflux gastric. deci nu trebuie sa dau testoasa :)
va multumesc pentru faptul ca va faceti timp sa raspundeti si pe forum in afara muncii pe care o depuneti la cabinet
0
20-05-2014, ora 21:46
cristi 27
Nu este medic/terapeut
cristi 27
am 27 de ani si am avut probleme cu gatul si mi sa spus ca am faringita acuta am urmat tratament 5 zile cu augmentin gatul nu ma mai doare mai tusesc putin dar de cateva zile pe limba mia aparut o pata mica alba acum mai este doar putin dar acolo pe ea mi-a aparut ca o zgrabunta rosie nustiu ce sa zic parca ar fi un neg va rog ajutatima ce poate fi pot sa pun si niste poze
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  • Aspectul limbii - element de diagnostic facil cu AI
  •