Dureri in timpul penetrarii

01-08-2016
NoName98
Nu este medic/terapeut
NoName98
Buna seara!
Am nevoie de ajutorul dumneavoastră. De ceva timp eu si prietena mea ne confruntam cu o problemă de natură sexuala.In timpul penetrarii aceasta are dureri foarte mari, însoțite de usturime si arsura care încetează odată cu întreruperea actului.
Secrețiile vaginale nu sunt schimbate, nu sângerează in timpul/după actul sexual, nu are dureri abdominale, nu are probleme la urinare ci doar in momentul penetrării simte o durere destul de mare, câteodată insuportabila.Din aceasta cauza, nu putem duce actul sexual la capăt.

Ce putem face in această privința?
4 comentarii
0
01-08-2016, ora 22:29
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua, ce inseamna "de ceva timp" adica inainte a fost in regula ci situatia a aparut de la un moment dat? S-a intamplat ceva: o boala, un sex mai "aprins" care ar fi putut provoca o rana etc?
Exista si momente in care simptomele nu apar?
0
02-08-2016, ora 11:44
NoName98
Nu este medic/terapeut
NoName98
Înaintea mea a avut un singur partener cu care a întreținut relatii sexuale, dar fara dureri.
Cu mine a avut dureri de la primul contact pana la ultimul
0
02-08-2016, ora 12:09
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua,
Cu alte cuvinte este ceva ce se intampla in legatura cu Dumneavoastra. Atentie: nu intrati intr-o comparatie cu "fostul" de tipul "ce facea/cum era el si ce fac/cum sunt eu"; nu va interesati de cum facea sex cu el, pozitii ai alte lucruri din acestea si ce ii facea el si Dumneavoastra nu, discutie care NU este sanatoasa si nici constructiva.
Discutia trebuie sa se refere DOAR la Dumneavoastra si la ea, daca isi doreste ceva anume, daca vrea niste pozitii etc.Poate ca preludiul este insuficient si deci lubrifierea etc.
Poate ca exista undeva in subconstient o teama/durere/suferinta care o face sa fie incordata si sa nu se poata relaxa etc.
Daca lucurile nu evolueaza va recomand sa discutati cu un sexolog.
0
04-08-2016, ora 16:13
Psiholog Camelia Stavarache
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Camelia Stavarache
Dupa eliminarea unir cauze ginocologice printr-un consult ginecologic ( vaginite, anexite etc) ramane diagnosticul de dispareunie ( o tulburare ginecologica de natura psihica) pentru care trebuie sa faceti psihoterapie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea sexuală după naștere - ce spun studiile
  •