Dureri la defecatie si hemoroizi

04-02-2016
Cornelia 2016
Nu este medic/terapeut
Cornelia 2016
Buna ziua.am o problema la eliminarea scaunului si am dureri foarte ascuţite de cand am născut natural acum 2 luni jumate.La medic nu am fost pentru ca am crezut ca va trece de la sine.Va rog sami spuneti un tratament am încercat 2 tipuri de unguiente dar tot nu mia trecut. Multumesc pentru timpul acordat
7 comentarii
0
04-02-2016, ora 11:23
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Este foarte probabil ca in timpul sarcinii (situatie destul de des intalnita in cazul nasterii naturale) sa se fi produs o ruptura interna. Va recomand urgent un control medical in zona anala. Daca exista o astfel de ruptura apare un risc foarte mare de infectie care va complica si mai mult situatia.
0
04-02-2016, ora 11:52
Cornelia 2016
Nu este medic/terapeut
Cornelia 2016
Va multumesc pentru răspuns.asa o sa fac o sa merg la medic ca nu mai rezist cu asa durere la eliminarea scaunului de frica nu am mers la doctor crezând ca va trece...si cateodata mai trecea durerea cand era scaunul mai moale dar tot ma durea de 2 luni junate de când am născut.si făceam numai la 3 zile 2 scaun
0
04-02-2016, ora 11:53
Cornelia 2016
Nu este medic/terapeut
Cornelia 2016
Si de la ce sa se fi produs ruptura in timpul nasterii?
0
04-02-2016, ora 11:55
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
De la fortarea muschilor in timpul travaliului sau a trecerii copilului. Zona vaginala si cea anala sunt strans legate intre ele si orice trauma a zonelor se va resimti puternic. Este important sa mergeti la medic repede, astfel ca lucrurile sa nu se complice
0
04-02-2016, ora 11:59
Cornelia 2016
Nu este medic/terapeut
Cornelia 2016
Am intels o sa merg la doctor.oare o sa fie ceva grav ca mie cam frica
0
04-02-2016, ora 18:15
Sory Gabriela
Nu este medic/terapeut
Sory Gabriela
Am avut si eu hemoroizi, acum 28 ani, dupa ce am nascu.Eram propusa pt operatie, dar norocul meu a venit de la o bunicuta din parc.Iti faci un ceai mai concentrat din pelin, intr-o oala pe re nu o mai folosesti.Pui oala in vasul de toaleta, asa incit sa poti sta deasupra cu fundul, pt ca aburi, cit de cald suporti tu sa mearga direct acolo.Poti si un scaun sa il intorci sau orice metoda, dar tu sa stai deasupra ca aburi sa patrunda.Eu dupa o saptamina am inceput sa ma vindec.Am facut chestia asta, trei saptamini si dimineata si seara.Dupa doi ani, am nascut din nou, dar nici in ziua de astazi, nu mai am treaba cu hemoroizi.Plingeam de durere.Bafta
0
04-02-2016, ora 18:55
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Dar acum suntem in 2016, si avem la dispozitie alte metode. Daca doamna Cornelia are o ruptura de tesuturi sau o infectie, "tratamentul" pe care i-l prescrieti poate insemna o hemoragie sau chiar decesul!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sunt cremele pentru hemoroizi eficiente?
  •