Dureri permanente de cap

13-09-2013
Twix
Nu este medic/terapeut
Twix
Buna ziua! De 2-3 saptamani infrunt niste dureri foarte puternice, permanente si surde de cap. Cum deschid ochii de dimineata, calvarul incepe. Am fost la doctor, a luat 2 saptamani doar birocratia si programarile. Am facut eeg, tomograf si am fost si la oftalmolog (mi-a facut un test de vedere si mi-a pus niste picaturi pentru a se dilata pupila sa imi vada fundul ochiilor) si sunt...sanatoasa. Ce sa mai fac? Durerile continua exact in aceeasi maniera. Acum mai mult de 6 luni am avut 2 lovituri la cap (de coltul geamului si de zapada batatorita sau de ceva tare sub ea) si m-a durut putin zona (varful capului) dar mi-a trecut. Ce poate fi? Ce pot face?

P.S. Doctorita de la oftalmologie mi-a recomandat sa merg sa vad daca nu am vre-un cheag. Unde pot merge?(locuiesc in Arad) si cum se numeste testul prin care aflu daca am cheag?
Am 16 ani si sunt fata daca ajuta la ceva...
8 comentarii
0
13-09-2013, ora 21:37
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Draga mea,
cu ASTA trebuia sa incepi
"Acum mai mult de 6 luni am avut 2 lovituri la cap (de coltul geamului si de zapada batatorita sau de ceva tare sub ea) si m-a durut putin zona (varful capului) dar mi-a trecut "

sigur iti va raspunde un medic...

astept vesti de BINE de la tine
sanatate
0
13-09-2013, ora 21:57
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Cere medicului de familie o trimitere la neurologie ! Analiza se numeste arteriografie cerebrala !

Altfel ce obiceiuri culinare ai ?! Fumezi, bei cafea, iei medicamente altele decat cele pt dureri de cap ?
0
14-09-2013, ora 16:29
Twix
Nu este medic/terapeut
Twix
Le-am spus doctorilor de lovituri si nu fumez si nici cafea nu beau...
0
14-09-2013, ora 19:57
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Folosesti anticonceptionale sau ai vreun aliment preferat pe care il mananci zilnic ?!
0
15-09-2013, ora 15:23
Twix
Nu este medic/terapeut
Twix
Nu iau anticonceptionale si nici un alt medicament. Mananc multe paste, supe si dulciuri(nu exagerez cu ele).
0
15-09-2013, ora 18:17
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
E posibil sa fie o usoara intoxicatie cu monoglutamat, stabilizatori si conservanti din ketchup, sosurile si maionezele pe care le folosesti langa paste, incearca sa renunti la orice conserva din comert pt o perioada si o sa vezi ca iti trece durerea de cap ! ;)
La capitolul dulciuri de asemenea renunta la cicolatele si bombonele in favoarea fructelor de sezon (struguri, prune, pere..) unde chiar poti sa exagerezi cat doresti ! :)

Bafta !
0
21-09-2013, ora 17:19
Twix
Nu este medic/terapeut
Twix
Am aflat de la tomograf ca niste vene foarte mici care fac legatura intre cei doi lobi cerebrali prezinta cheaguri. Mi-a dat sa urmez un tratament cu:tonotil,.acetazolamida arena, carbazepina LPH si tanakan. Acest tratament este pe o saptamana iar in caz ca nu imi revin mi-a spus sa merg la spital. Sunt in a5-a zi de tratament si nu am avut parte de nici un rezultat inafara zilei a2-a cand am avut un repaus total. Nu m-am ridicat din pat iar spre seara a inceput din nou dar nu foarte tare iar apoi totul a luat-o de la inceput. Mi-a spus ca acele cheaguri pot fi din nastere, pubertate sau de la stress. Durerea vine brusc si este apasatoare de parca nu l-as putea tine, in special in spate. Ce pot avea? Deoarece in fisa mi-a scris:cefalee persistenta. Si la spital de ce tratament va fi nevoie? Ce m-i se va face? - See more at: http://forum.romedic.ro/prod/Cefalee_persistenta_081316.html#sthash.W5mccc6O.dpuf
0
23-09-2013, ora 12:06
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Daca ai niste 'cheaguri' cum ti s-a spus la tomograf trebuia sa primesti si niste anticoagulante ! Nu cunosc acest capitol, dar poti lua o jumatate de aspirina de 2 ori pe zi dupa mese sau cu putin iaurt, intre mese !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.