Dureri puternice in zona urechii

04-10-2011
crt82
Nu este medic/terapeut
crt82
Buna ziua. De cateva luni am dureri puternice in zona urechii drepte. Durerea pleca din zona gatului si se extinde pana deasupra urechii. Durerea apare numai atunci cand trag curent. Am consultat un medic ORL care mi-a spus ca urechile nu prezinta nicio problema. S-a uitat in gura si a spus ca, cauza durerilor este o masea de minte (dreapta jos), masea ce a crescut putin stramb. M-a sfatuit sa merg la sectia maxo facial pt. o mica operatie de extragere a maselei.
Medicul dentist a spus ca maseaua este ok chiar daca a crescut putin stramb si ca nu poate fi sursa acelor dureri. Am facut o radiografie a maselei si urmeaza sa consult in zilele urmatoare si un chirurg stomatolog.

Ce cauze ar mai putea provoca aceste dureri? Ce medici sa mai consult in cazul in care chirurgul imi spune ca nu maseaua de minte imi face probleme? Tin sa mentionez ca aceste dureri au aparut la aproximativ 1 luna dupa ca am fost la un alt medic ORL ce mi-a curat urechea dreapta care se infundase. Nu stiu daca are legatura sau nu cu durerile mele. Nu am febra, urechea nu curge si nu este infundata.

Va multumesc frumos.
1 comentarii
0
05-10-2011, ora 19:44
tema
Nu este medic/terapeut
tema
crt82, ai cautat bine la masele si dintii de sus si de jos si intre ele?
De la jumatatea gurii spre ureche, trebuie sa examinezi bine.
Poate sa fie ceva sub o lucrare mai veche, la o masea fara nerv sau chiar la baza intre dinti sau masele. - verifica cu o scobitoare daca intra undeva ca si cum sub dinte dau masea - intre ele.
Mai poti sa verifici asa : trage tare aer printre dinti pana simti aer rece in spatele maselelor, apoi tine apa rece in gura, apoi apa calda si ultima oara ceva dulce - de ex gem - dar sa il bagi sa intre peste tot.
Daca la nici una nu te doare, poate ar trebui sa faci un consult la tiroida si paratiroide. Eventual o ecografie.
Ar mai putea fi o sinuzita sau o faringita cronica si ai putea sa faci - exudat faringian si nazal cu antibiograma.
La antibiograma iti iese la ce antibiotic este sensibila bacteria si cu ce sa te tratezi, in caz ca ai ceva.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Când sunt indicate antibioticele în otită/ otalgie (durerea de ureche)
  •