Dureri puternice inexplicabile picior.

38 comentarii 1 2
0
09-03-2010, ora 17:50
ALEXIA2009
Nu este medic/terapeut
ALEXIA2009
Buna Ocean,

Imi pare tare rau pentru ce aud...da se pare ca Rhodiola Rosea ar avea acelasi efect ca Griffonia si chiar mai mult ( creste nivelul de dopamina).

"Planta care creste ta o altitudine de 3000 de metri. Populatia din Asia de Est si Mijlocie o utilizeaza de mii de ani. Efectele sale benefice pentru mentinerea sanatatii au fost mentionate deja acum 1200 de ani, in scrierile tibetanilor. Cercetatorii si consumatorii, deopotriva, sunt convinsi ca prelungeste viata si ca asigura rezistenta fizica si psihica la efectele nocive din mediul inconjurator.

In literatura de specialitate sunt mentionate urmatoarele proprietati ale plantei Rhodiola rosea:
Echilibreaza functiile psihice, imbunatateste sau restabileste capacitatea de aparare a organismului si imuno-toleranta. Recunoaste diferenta intre self si non-self, supravegheaza activitatea sistemului imunitar (fata de procesele maligne). Mentine homeostazia organismului, asigurand astfel echilibrul intre sistemul imunitar si nivelul hormonal.Sub efectul stresului, creste nivelul serotoninei si al dopaminei si ajuta la mentinerea lor la un nivel corespunzator. Reduce efectul nociv al stresului asupra inimii. Creste potenta sexuala. Poate fi eficienta in eliminarea disfunctiilor sexuale, atat la femei, cat si la barbati.

La persoanele cu diabet, accelereaza producerea insulinei si, prin aceasta, scade nivelul glicemiei. Substantele active rosavinul si salidrosida cresc nivelul serotoninei in creier, reducand sau inlaturand depresia. Fiind un antioxidant puternic, poate fi eficient nu numai in prevenirea actiunii daunatoare a radicalilor liberi si a mutagenilor, ci si in regenerarea leziunilor aparute la nivelul acidului dezoxiribonucleic (ADN). Imbunatateste performanta sportivilor si creste capacitatea de rezistenta a acestora, facilitand utilizarea mai eficienta a rezervelor metabolice. Imbunatateste starea generala, asigura prospetimea psihica, optimizeaza memoria si, in general, munca intelectuala."

E straniu ca-ti da stari de sevraj, nu pare ca ar avea efecte secundare din descrierea de mai sus, dar esti sigur ca le datorezi plantei si nu sunt alte cauze?

Eu nu simt nimic atunci cand iau 5 HTP, iau 1 pastiluta seara la doua zile..in ultima vreme ( de o luna) am inceput sa iau si un produs numit HGH activator...nu stiu daca e bine sa le combin...dar deocamdata merge...voi renunta la 5 HTP in timp, voi lua o pastiluta la 3, 4 sau 5 zile, pana voi renunta de tot...
Amorteala de care vorbesti tu la maini si picioare o resimt si eu...in plus la incheietuirle mainilor( nu palmelor) resimt dureri si amorteala cand vorbesc la telefon sau cand tin mainile in sus, ocupate cu ceva.
Despre sindromul de care vorbim noi a vorbit si o "vedeta" la televizor acum 2 trei saptamani..."blonda lui Iri" se numeste personajul, nu stiu cum o cheama si explica ca avea tot felul de dureri de spate, picioare..maini...pana s-a lamurit ca sunt pe fond nervos..datorate stresului, a spus ca se trateaza odata la 6 luni in strainatate, ca ia un fel de "tranchilizante".si ca in romania nu a gasit tratament pentru boala ei...
A povestit asta deoarece o alta vedetuta-Laurette in emisiunea respectiva se vaita de tot soiul de dureri ciudate pe spate, maini, etc...deci e evident ca multa lume sufera de astfel de afectiuni...sunt convinsa ca exista tratament si in Romania, dar nu am ajuns noi la medicul potrivit.

Iti doresc multa sanatate, si sa auzim de bine, eu te tin la curent cu tot ce voi face
0
22-10-2010, ora 09:10
deea33
Nu este medic/terapeut
deea33
buna ziua d-nul doctor, si eu am o problema asemanatoare!De o luna jumate ma confrunt cu dureri groaznice la amnadoua picioarele de la sold pana la talpi!M-am trezit int-ro dimineata brusc cu aceste dureri care sunt zilnice!am facut analize chiar si aslo si au iesit bune, chair si la neurolog am fost care mi-a precsris gabaran de 300, 20 de zile dar tot nu imi trec durerile, chiar si acupunctura am facut si parca s-au mai ameliorat dar dupa aceea iar au revenit durerile ca la inceput!!Nu stiu ce sa mai fac, unde sa ma mai duc!Mentionez ca noaptea nu ma doare ci doar ziua, nu constant dar zilnic!Durerile sunt mai mult parca musculare, nu intepaturi ci mai mult ca o senzatie de contractii puternice de muschi, cand la gamba cand sus pe picior!!
Va rog din suflet daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi cam ce as pute face!!
Va multumesc!!
0
04-11-2010, ora 15:40
dandbr
Nu este medic/terapeut
dandbr
Salutare la toata lumea.Pentru a nu intra in amanunte inutile as vrea sa va spun ca am aceleasi dureri si simptome ca si Ocean. Din ceea ce am citit in posturile lui ma regasesc cu lux de amanunte chiar.Sunt putin contrariat de faptul ca in It nu sa gasit macar un diagnostic, daramite un tratament.Asta inseamna ca noi care traim in Romania nu am avea sansa de a sti ce se intamla cu noi si de unde vin aceste dureri ?Personal ma confrunt cu aceasta situatie de 4-5 ani, timp in care am facut nenumarate analize, , R.M.N uri cervicale si craniene si raspunsul doctorilor a fost : neuropatie bla.bla.bla si atat..Tratament milgama si gabapentin dar fara nici cel mai mic succes..Posturile de aici sunt mai vechi.intre timp a reusit cineva sa obtina vreo informatie mai completa sau poate face o recomandare catre un medic .nu vreau sa spun mai priceput.poate mai implicat ar fi un termen mai ok
0
08-11-2010, ora 14:05
Ocean
Nu este medic/terapeut
Ocean
Buna tuturor... (ptr. dandbr)

In ultimul meu post am mentionat ca voi reveni daca am noutati privind evolutia sau un eventual
tratament al acestei afectiuni. Nu am mai revenit intrucat nu am descoperit inca nimic relevant legat de aceasta.
Am renuntat la orice tip de medicament si terapie. Singurele mici aspecte care in prezent par sa aiba o
influenta asupra durerilor si starii de disconfort ar fi: oboseala (de preferat a se respecta orele de somn),
stress-ul (destul de greu de evitat), pozitia corpului (exista anumite posturi care accentueaza durerile, altele care le amelioreaza - si chiar daca nu am reusit sa inteleg deocamdata logica acestei combinatii intre partea fizica si cea psihica a afectiunii, presupun totusi ca exista si o latura fizica afectata atat timp cat resimt aceste modificari), alimentatia (de preferat evitarea cofeinei, excesului de dulciuri - care par a creste perceptia durerii si starea de disconfort), miscarea - sport (am remarcat un efect pozitiv pe ansamblu atunci cand am practicat o activitate fizica - sportiva, recreativa sau munca desigur nu in exces). Am avut ocazia de asemeni sa remarc ca, corpul are o buna capacitate de adaptare chiar si in cazul durerii. As putea spune ca e vorba de o desensibilizare si reducere a reactiei la durere si poate totodata unei posibile autovindecari (cel putin in ceea ce priveste micile aspecte care pot fi autovindecate). Astfel, acea hipersensibilitate pe care simteam in partea superioara a ambelor picioare s-a redus foarte mult... in cea mai mare parte a timpului nici nu o mai remarc. De asemenea acea descarcare asemanatoare unui fulger de-a lungul piciorului a devenit rara... chiar foarte rara. Starea de anxietate ma mai bantuie uneori insa cred ca e consecinta unor probleme personale si nu a celor medicale. Durerea de baza a extremitatilor membrelor superioare si inferioare in special nu pare a se fi schimbat prea mult nici in pozitiv, nici in negativ, doar ca usor, usor incep sa invat cum sa o ignor, sa imi tin mintea departe de ea, sa
o ocolesc. Sper sa functioneze.
Referitor la pelegrinajul prin spitale si cabinetele medicale nu pot sa ma pronunt intrucat nu am mai ajuns pe la nici un doctor. Poate ca exista solutii si tratamente chiar simple pentru acest tip de afectiuni, si nu neaparat aici in IT, insa eu unul personal pana in prezent nu am avut oportunitatea sa beneficiez de ele. Este adevarat in acelasi timp ca exista cu siguranta multe alte analize pe care e posibil sa nu le fi facut, ca exista multi medici mai specializati pe acest tip de afectiuni pe care nu i-am vizitat, si poate tot atat de multe aspecte pe care eu, ca o simpla persoana le-am omis sau ignorat... dar acestea au fost posibilitatile mele deocamdata...
Asta este tot pentru moment... in speranta unui MAINE mai POZITIV voi reveni cu orice noutatate relevanta.. Multa sanatate tuturor...

All the best !!!
0
08-11-2010, ora 22:57
dandbr
Nu este medic/terapeut
dandbr
SAlutare
Ocean...dupa cum am spus si in randurile de mai sus, intocmai in ceea ce ai povestit tu ma regasesc, chiar si inn acest ultim post al tau.Ceea ce ai facut tu, , eu am testat timp de 3 ani poate chiar 4, de cand au inceput aceste simptome.ideea este ca la inceput se manifestau sub forma unei oboseli in picioare. si mai apoi extinzandu se la membrele superioare, ultima faza fiind acea senzatie de curect electric sub forma unui soc, sau cum spui tu o descarcare electrica..Dupa ani de analize si testari de tot felul, singura problema constatata de catre medici este colesterolul care este in valorile de 290.In rest...sanatos tun.Pe undeva sunt dezamagit, iar pe de alta nu am de gand sa ma resemnez..De aceea...asta fara a deranja vreun cadru medical de pe acest forum, , sper sa existe pe undeva un medic care sa mi dea un diagnostic cu privire la aceat grup de simptome..In rest multa sanatate tuturor
0
06-04-2015, ora 20:20
marius leonte
Nu este medic/terapeut
marius leonte
pentru ocean..eu stau in italia(ardea) si am aceasi problema ca a ta...sufar de dureri de aproape 2 ani...am facut aceleasi controale ca si tine. mi s-a descoperit aceasi potrusiune cervicala c6-c7.dar nu mi s-a dat nici un diagnostic...eu sunt aproape disperat. -...daca vrei suna-ma si putem vorbi de asta.ciao
0
11-04-2015, ora 14:04
marius leonte
Nu este medic/terapeut
marius leonte
revin din nuo cu aceasi problema din anul trecut in ceea ce priveste DURERILE PUTERNICE DE PICIOARE, dupa toate RMN-urile la coloana, cervicala si cap, ecomiografii, analize pt reumatism si de sange, raze, etc nu am reusit sa aflu cauza duerilor de picioare mai mult in ultimele 4 saptamani mi sau adugat si dureri de stomac cu greata si lipsa poftei de mancare...sunt aproape disperat si cred ca am facut si o mica cadere depresiva...asa dori daca cineva poate sa ma ajute sau sa ma indrume catre un centru specializat...mi sa vorbit de tendinita, fibromialgie, dar nimeni nu e in stare sa imi dea o cauza a acestor dureri...multumesc tuturor celor care ma vor putea ajuta...am si un cavernoma la nivelul creierului dar mi s-aspus ca nu este de operat...
0
30-01-2018, ora 21:49
VioViorela
Nu este medic/terapeut
VioViorela
Buna. Am si eu aceleasi simptome ca si voi. Ce noutati mai aveti? Ce diagnostic aveti? Eu am facut analize de sange, urina, eco abdominala, radiografie pulmonara si totul a fost ok.
Adaugă un comentariu / răspuns
38 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce nu mai facem febră musculară pe măsură ce sportul devine un obicei?
  • De ce apare febra musculară?
  • Cum abordăm corect febra musculară - masaj, activitate musculară, modalități de recuperare rapidă
  •