dureri stomacale

08-04-2015
anca iures
Nu este medic/terapeut
anca iures
Buna ziua. As avea nevoie urgenta de un sfat, dureri stomacale, voma, pierdere in greutate.
2 comentarii
0
02-07-2015, ora 19:15
lachriss
lachriss
Buna ziua. Daca nu ati facut-o inca, mergeti la un consult gastroenterologic urgent in vederea efectuarii endoscopiei digestive superioare si a unei ecografii abdominale.
0
10-03-2017, ora 01:25
eu_lore
Nu este medic/terapeut
eu_lore
Buna seara.
Va scriu deoarece sunt disperata. Ce s-a intamplat pe scurt: Mama mea are 52 de ani, acum 5 ani a fost diagnosticata cu cancer de col uterin, in urma unor investigatii si a biopsiei, la nivel milimetric. A fost operata de indata ce i s-a pus diagnosticul, impreuna cu medicul au decis, pentru ca era si varsta, sa faca histerectomie totala. Toate bune si frumoase. Operatia a descurs bine, recuperarea grea, dar pana la urma ok. De cand s-au intamplat toate acestea, mama a mers regulat la ginecologie, a urmat tratamentele prescrise. Timp de 4 ani, nu a observat nimic deosebit, insa anul trecut a simtit o "chestie" ca ii creste in interior, in capatul vaginului, cand mai facea spalaturi. De deranjat, nu o deranja sau sa fi avut simptome ciudate sau grave, era pur si simplu ceva in interior care tot crestea. De cand a facut operatia, mama nu si-a mai schimbat medicul ginecolog pentru ca ii stia istoria medicala, a operat-o si a considerat ca e bine sa mearga tot acolo. A fost la cateva controale in care medicul ginecolog cica "nu a observat nimic crescut", pana cand mama tot acuzand ca simte ceva acolo, a decis sa-i faca o tomografie. I-a facut tomografia, a vazut ca e ceva acolo si bineinteles ca a inceput sa-i faca investigatii. A dus-o la urologie unde i-a facut radiografii, eco, apoi a facut colonoscopie, unde nu a depistat nimic grav la colon, ci doar o formatiune destul de maricica(cat o ureche), rigida, situata undeva pe ureter, blocandu-i astfel rinichiul drept in a mai functiona corect. Nimeni nu stia de unde a aparut acea formatiune si de ce apasa oarecum pe un rinichi. Am fost trimise la un centru de radioterapie, la un radioterapist, zic eu ok, unde i-a facut fel si fel de investigatii si a ajuns la concluzia ca este o tumora maligna. Explicatia lui a fost ca: medicul ginecolog nu s-a ocupat cum trebuie si a facut o recidiva, asta ar fi cam singura explicatie. A facut destul de multe sedinte de radioterapie, fara chimioterapie pentru ca ii afecta rinichiul care nu era ok. A facut si 2 sedinte de brahiterapie si totul parea sa fie in ordine, acea formatiune incepea sa se micsoreze. Trebuie sa mentionez ca nu este operabila acea formatiune. Insa de prin octombrie-noiembrie, a inceput sa o doara ingrozitor burta si stomacul, sa aiba crampe urate care se si auzeau, sa se baloneze, sa nu mai poata manca, sa se umfle, sa nu mai aiba aproape deloc scaun si deloc gaze. Bineinteles a stat vreo 2 saptamani fara sa mearga la vreun medic, crezand ca e vreo indigestie. Dupa aceea, vazand ca nu ii trece, timp de vreo 2 luni, a fost la 6 medici: medicul de familie, la medicina interna, la 2 gastroenterologi(i-au facut si gastroscopie), de 2 ori la urgenta. Toti i-au dat care mai de care tratamente, insa nicio ameliorare vizibila, era 2 zile ok, 4 nu, deja nu se mai odihnea, nu mai putea manca. A slabit considerabil. Pana la urma a mers iar la urgenta si a vorbit cu un medic chirurg oncolog si a decis sa o interneze, i-a facut toate analizele si a ajuns la concluzia ca singura metoda de a scapa de toate acestea este s-o opereze. Nu stia nici medicul sigur ce are sau de la ce are probleme. A operat-o si dupa scurt timp au inceput aceleasi probleme: dureri, crampe, fara gaze, scaun, umflaturi si a internat-o iar. Acum mama este internata de 1 saptamana si ceva si inca nu se stie cauza, nu are un diagnostic clar. Medicul nu ar vrea s-o opereze pentru ca s-ar putea sa pateasca la fel ca acum si mama are dureri si nu se simte bine. Nu stiu ce sa mai fac nici eu, nici ea pentru ca suntem epuizate fizic si psihic de toate acestea. Daca i s-ar rezolva problema aceasta, ar putea manca, si-ar revenii si si-ar putea continua restul tratamentului. Va rog din suflet, daca cunoasteti cazuri asemanatoare sau ati fost intr-o astfel de situatie, ajutati-ne sa descoperim cauza si sa stim ce sa facem in continuare. Va multumesc anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: