Dureri zosteriene

29-07-2021
Tabita Ilea
Nu este medic/terapeut
Tabita Ilea
Buna seara,
mama mea are 70 de ani si de aprox 4 saptamani a afost diagnosticata cu zona zoster, care a erupt pe piciorul stang, incepand de pe fesa pana inclusiv de talpa si degetele de la piciorul stang. Am facut tratamentul incipient timp de 10 zile cu aciclovir pastile si unguent dupa care am continuat cu Grimodin( dozede 300-600-900 / zi ) timp de 7 zile, insa durerile nu au incetat, sunt groaznice si greu de suportat. Cert este ca eruptiile incep sa treaca depe femur si tibie, talpa este foarte afectata. Talpa si pulpa creeaza o senzatie de arsura ( o caldura mare ), dupa care simte o raceala foarte puternica in aceeasi zona. Oare este normal sa simta asa ceva ? Mentionez ca piciorul stang ( afectat ) s-a si umflat putin in special in zona gleznei.
Am facut ecodopler si totul era normal !
Ce imi recomandati ?
Durerile sunt de nesuportat si nu stim ce sa mai facem!
Mentionez ca mama are si un diagnostitc de hepatita C dar neproblematic !
Astept su interes raspunsul d-voastra
1 comentarii
0
29-07-2021, ora 23:30
tassevasi
Nu este medic/terapeut
tassevasi
Cu respect va transmit ca nu prea aveti ce face, decit sa suportati durerea care va ceda dupa o perioada si atunci cind timpul se schimba veti simti iarasi durerile. Ca sa va spun, eu am avur acum aproape 30 de ani (oftalmic ), daca doamna are dureri insuportabile eu am declarart ca sa-mi saoata ochiul sting, asa a fost, si acum dupa atit timp am mincarimi f f mari la schimbarile de vreme, asa ca nu aveti ce face decit sa va consolati cu gindul ca trebue sa suportati, Nu exista vindecare aceasta apare pe sistem nervos in urma unor scaderi a imunitatii si presemnalizeaza alte afectiuni mai grave. Numai bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: