Durerile de cap. Ameteala si vertijul

21-12-2018
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Acestea afecteaza profund viata, activitatea si starea psihica ale celui care se confrunta cu ele. Starile pot varia de la o instabilitate usoara, la o senzatie de ameteala sau betie, pana la ameteala foarte puternica si vertij, incat pacientul are senzatia ca se invarte casa cu el. Pot sa apara dureri puternice de cap.
Vertijul poate fi insotit de stari de greata, de voma, transpiratii, paloare si teama sau frica, cu zgomote in urechi si scaderea unilaterala a auzului. Pot exista mai multe cauze, dar foarte frecvent este implicata coloana vertebrala cervicala. Coloana cervicala, impreuna cu sistemul vestibular( urechea interna) si sistemul vizual ( ochiul ), au un rol hotarator in mentinerea echilibrului corpului. Exista nervi sensibili ( senzitivi ) si terminatii nervoase senzitive ( receptori nervosi) localizate in interiorul capsulelor discurilor intervertebrale cervicale si in interiorul muschilor coloanei cervicale. Cand coloana si muschii se misca, ei transmit informatii la creier legate de pozitia capului in spatiu. Cand coloana cervicala este bolnava, aceste informatii sunt alterate, distorsionate si se produce un dezechilibru intre informatiile transmise de coloana si cele date de urechea interna si de ochi. Se mai produce si o tulburare a circulatiei venoase intracraniene, cu staza si scaderea oxigenarii cerebrale din cauza reducerii drenajului.Asa se produce vertijul cu toate consecintele lui. Uneori poate fi extrem de greu de tratat. Eu raportez rezultate foarte bune obtinute in tratarea durerilor de cap, a ametelii si a vertijului prin tehnicile naturiste pe care le aplicam.
Daca aveti intrebari pe aceste teme, va stau la dispozitie cu toata atentia !
……………………………………………………………………………………….
dr Petre Muresan
medic primar Medicina generala-Medicina de familie
atestate in Acupunctura, Homeopatie si Ultrasonografie generala
studii aprofundate de Osteopatie si Medicina estetica homeopata,
Reflexoterapie, Termografie si Angiotermografie dinamica ( DATG )
1 comentarii
0
14-07-2021, ora 14:54
asaveicristina
Nu este medic/terapeut
asaveicristina
Buna ziua! Vreau sa va spun și eu povestea mea, după care poate mai aflu niște păreri legat de ceea ce mi se întâmpla. Menționez ca am 24 de ani, iar principala mea problema e amețeala și senzația de cap greu. Cu 1 an in urma, in Iulie 2020, am avut parte de un episod in care 2 săptămâni am amețit continuu. In prima zi in care a apărut ameteleala, nu a fost atât de intensa, doar puțin dimineața când m-am trezit. In a doua zi deja eram destul de amețită, aveam senzație de leșin, greață, fără pofta de mâncare, abia puteam sa stau in picioare, după care timp de o săptămâna jumătate mi-a fost rău in fiecare zi. Odată cu amețeala asta, am început sa am și scaun moale. Am ajuns la urgente( In Uk), mi-au făcut analize de Sânge și urina, rezultatele fiind bune, din spusele medicilor. Spunându-le ceea ce simt, au presupus ca răul acesta ar fi fost provocat de ceva ce am mâncat de la un fastfood. Intre timp mi-am revenit, dar după vreo 2 luni am început din nou cu aceleași probleme. Prin Septembrie, am ajuns in România, am făcut analize la sânge, acolo inafara de neutrofile crescute și limfocite scăzute, nu aveam nici o valoare modificata. I-am prezentat medicului de familie simptomele mele și mi-a spus ca am probleme cu colecistul și ca acesta îmi poate da o stare foarte urâta. Am luat ceva pastile pentru asta precum Bilichol. Vreau sa precizez faptul ca odată cu amețeala asta, începe si o stare de oboseala extrema, simt nevoia sa dorm pe moment. Legat de stilul meu de viața pot spune ca de cativa ani nu m-am odihnit cum trebuia, stresul a fost mereu prezent având in vedere ca sunt o fire foarte sensibilă si ma consum din orice. Alimentația nu a fost sănătoasă, mâncam când apucam și câteodată aveam chiar o masa pe zi, cafea am baut doar o perioada de vreo 2 ani, dar nu zilnic. Am început cu o anxietate pe la 21 de ani și cu care ma lupt si in prezent. In plus, amețeala e ca o forma de plutire, nu ca in cazul unui vertij in care toate lucrurile se învârt. Din Martie anul acesta am început sa trec printr-o perioada mai stresanta, cu putine ore de somn, iar stările mele au apărut din nou. Amețeala in orice moment al zilei, seara când ma puneam in pat, dimineața când ma trezeam, stări de greață, ma trezeam la fel de obosita in fiecare zi, stare de moleșeală, câteodată dureri de cap, presiune in cap, durere la ceafa, furnicături prin mâini, prin cap, senzație de caldura prin mâini și picioare. O perioada ma simteam mai bine, cu mici episoade de amețeala, dar oboseala extrema o resimțeam. De obicei nu beau alcool, dar in luna mai, intr-o seara am consumat mai mult decât era cazul, iar începând cu a doua zi amețeala a revenit. In ziua aceea, a început degetul mare de la mâna dreapta sa mi se miște involuntar. Fiind panicoasa de fel, am căutat pe net, iar singura chestie cu care am rămas e ca ar fi scleroza multipla. Am căutat simptomele, iar ametelea, oboseala si tot ce mai aveam eu, parca se potriveau. Din momentul ăla, simptomele mele s-au intensificat numai cu gândul ca eu as putea avea acea boala care nu se tratează. Îmi făceam tot felul de scenarii, cum o sa fie viața mea din momentul ăla, stresul si gândul fiind acolo in permanenta. La munca ma simteam rău, ameteam, nu ma mai puteam concentra, uitam tot de la mâna Pana la gura. Am observat ca senzația de amețeala puternica vine și după masa sau in timpul mesei, la fel și oboseala. In luna Iunie, am decis sa merg in România pentru niște analize. Analizele de sânge am rezultat cu o infecție urinară( pe care am căpătat-o atunci), glicemia aproape de limita maxima, lipsa de vitamina D, plus Helicobacter Pylori. La ecografie abdominala, totul ok, inafara de colecist despre care a zis ca am avut ceva probleme cu el și stomac, unde doctorul a spus ca e O problema, cel mai probabil o gastrită. Glanda tiroida e ok. La cardiologie am făcut ecografie, totul ok. La ginecologie, ovare polichistice. La ORL, am descoperit ca am rinita alergică( precizez ca in 2019 am fost operata de deviație de sept, dar din 2020 iar am simțit ca nu mai pot respira Normal; ca și cum sinusurile ar fi înfundate, plus ca am o secretie mereu din nas in gât). La urechi, totul normal. După care am ajuns la Neurologie, la examenul fizic, reflexe, am trecut cu brio, fără sindrom vertiginos. Am făcut un RMN cranio cerebral, fără substanța de constrast( doctorii de acolo au specificat ca nu e nevoie), din care rezultatul a fost ok, totul in limite normale. De la neurolog am primit Tanakan 3 luni(dimineața) Urimil(prânz), Melatonina(seara înainte de culcare)si Quarelin la nevoie.De la cardio am primit Stresclin complex(1 luna), mangerot( 10 zile pe luna, 3 luni). Acum încerc sa tratez infecția urinară, după care sa încep tratamentul pentru helicobacter. Acum eu nu sunt lamurita, încă nu am găsit cauza exactă a ametelilor și stărilor mele. Tot ma tem de scleroza aia multipla. Practic nu am nici un diagnostic concret. Ce ar putea fi cu adevărat? Nu ma simt bine nici acum de când cu tratamentul de la neurolog. Celelalte nu le-am început. Încotro sa mai merg?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.