E buna bicicleta spinning statical pentru slăbit?

23-06-2022
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Cam cat timp per zi ar trebui sa fac la ea că sa se cunoască ceva?Alaturi de un mic regim
15 comentarii
2
23-06-2022, ora 07:59
Anonim077
Nu este medic/terapeut
Anonim077
Nu slăbești cu nimic.Trebuie mișcare pe afara și dieta, eu am banda acasă și degeaba.Cu bicicleta nici atât.Sau abonament la sala, doar așa. Sala slăbește, înotul la fel, și dieta sau regim.Cam atât.
2
23-06-2022, ora 18:31
360
Nu este medic/terapeut
360
alexa, poti sa ne zici si cam cate minute pe saptamana faci banda?
1
23-06-2022, ora 19:10
Anonim077
Nu este medic/terapeut
Anonim077
Da, 15 min sau 30 min in 2 reprize..pt că eu am și alte probleme de sănătate și obosesc repede.Dar când mergeam la sala făceam 1h -30 min banda și restul alte exerciții.Eu zic sa mergeți la sala că va motivează, și e și muzică. Sau la înot. Și acasă e bine, dar nu e același lucru, depinde de fiecare.
2
23-06-2022, ora 21:21
360
Nu este medic/terapeut
360
aha... si tu te asteptai sa slabesti cu 30 min de banda, pe saptamana ? nu de alta dar l-ai indus in eroare pe omul asta. daca eu nu puneam intrebarea, vernus ajungea sa te creada pe bune ca nu poti slabi cu bicileta
1
23-06-2022, ora 22:02
Anonim077
Nu este medic/terapeut
Anonim077
Pe zi fac 30 de minute, și da la sala am slăbit destul de mult, plus alte exerciții pe care le făceam că să fie o ora.
2
23-06-2022, ora 23:08
360
Nu este medic/terapeut
360
iti schimbi declaratia ca chilotii. nici tu nu crezi ce scrii. 30 de min de ce... mers ? jeez tu stii ce e aia sa faci jogging 30 min pe zi ? e mega efort. singura exceptie cand asta nu e considerat mega efort, e cand ai deja corpul atletic. vorbesti tampenii.
1
24-06-2022, ora 00:24
Anonim077
Nu este medic/terapeut
Anonim077
Vorbiți și faceți ce vreți..Doamne că mare e gradina ta Doamne!
1
24-06-2022, ora 00:25
Anonim077
Nu este medic/terapeut
Anonim077
Și mai cred că scriu și la multi tâmpiți pe aici care nici nu fac nimic.Vai de fundul vostru.Miscati-va fundul !!
2
24-06-2022, ora 01:05
360
Nu este medic/terapeut
360
ia zi-ne cate kg ai... asa de dragul de a ne lamuri cat de tampiti suntem
1
24-06-2022, ora 05:59
Anonim077
Nu este medic/terapeut
Anonim077
Wow, știți ceva..vedeti-va de ale voastre!punct
1
24-06-2022, ora 07:38
Anonim077
Nu este medic/terapeut
Anonim077
Ajutati-va singuri.
2
24-06-2022, ora 14:19
360
Nu este medic/terapeut
360
tu nu vezi cat de ridicola esti ? ne zici noua ca alergi 30 minute in fiecare zi si nu slabesti ? esti penibila.

in prima faza ai zis adevarul ca alergi cate 30 min pe saptamana, iar cand ai realizat ca intr-adevar n-ai cum sa scazi in greutate cu atata efort, si ca e mare porcarie ce ai scris, ai plusat cu alta porcarie, anume ca faci 30 min zilnic :)))))))))))))) du-te cu porcariile tale si lasa-ne. n-avem nevoie de astfel de sfaturi fara baze reale
2
24-06-2022, ora 14:40
360
Nu este medic/terapeut
360
... ca faci 30 min zilnic si nu slabesti... asta e porcaria. doar daca mananci o tona de calorii, nu slabesti de la atata efort. domane doamne... unii sunt de-a dreptul...
2
24-06-2022, ora 18:42
360
Nu este medic/terapeut
360
cand esti pusa in fata faptului implinit si te incurci in propriile minciuni, e mai usor sa fugi si sa ii acuzi pe ceilalti ca sunt tampiti
daca intr-adevar nu ai fi slabit de la 30 min jogging pe banda, ai fi stat si ai fi scris, ca un om rational, cum de nu ai slabit, ai fi prezentat niste rationamente. simplu fapt ca ma faci tampit, nu dovedeste decat ca intr-adevar am dreptate, si ca intr-adevar AI SLABIT cu 30 minute jogging pe zi, sau cel putin te-ai mentinut intr-o forma atletica!

sa zici unui obez ca daca face 30 min banda pe zi, nu slabeste, e de o prostie crasa!
3
26-06-2022, ora 11:48
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Sigur ca e buna, de ex daca faci o ora pe zi mai intens sa zicem un 140-145 pulsul sa ai, arzi cam 500-600 kcal.
Daca mananci ca pana acum cand te mentineai in greutate (deci daca te mentineai si nu te ingrasai mai departe), ai slabi cam 2 kg lunar dand la bicla asa zilnic.
Daca mai reduci si din mancare sa zicem cu un 700 Kcal/zi, deci in loc de 2200-2400 kcal. sa ai un 1500, cu bicla cu tot, ai slabi lunar 5 Kile lunar.

Deci eu ti-am zis concret.
Daca faci doar dieta cu 1500 pe zi fara bicla, dai cam 3 kile lunar, dar poate si 4, depinde.

Asa ca acuma stii ce si cum.
Intrebarea ta putin nu are sens, ptr ca orice efort inseamna consum de calorii, si logic ca orice efort ajuta la slabit.

Xtreme, de multe ori lumea habar nu are de rationament, habar nu au de calorii si altele, de aia nici nu au rezultate multi, mananca haotic, nu calculeaza calorii, fac sport haotic sau citesc ziaru pe bicla in loc sa dea tare, si asa mai departe.
Si da, poate face un obez sport si sa nu slabeasca daca mananca tot atatea kcal cat arde cu sport cu tot.
Eu imi calculez la fix caloriile zilnic, g de carbohidrati ca sa am o evidenta, dar na, eu am 13 ani de rutina in domeniu, ca si la diabet, pe mine nu ma deranjeaza sa iau glicemia de n ori pe zi, sa-mi fac insulina, chiar ma amuza.
Ei de ex isi calculeaza arderile pe net, cucu, e fals, mie mi-a dat ca ard 1650 si real ard 2300 calculat practic.


Alexa1555, normal ca nu slabesti deloc daca mananci tot atea calorii cat arzi cu bicla cu tot ! Dar daca un om mananca si se mentinea fara sport, si apoi face bicla aia si mananca la fel, va da jos un 2 kile lunar.
Dar asta inseamna o ora pe zi mai intens cu un puls de cam 140-145-150 constant, nu joaca !
Si cum am zis mai sus, am explicat ce si cum.

Totul este sa ai deficit caloric, cu sport sau nu, daca nu ai, nu slabesti nici cu sport. Daca ai, slabesti si fara sport.
Eu de ex am slabit f sedentar fiind, nu ies din casa decat maxim cate 20 de min la cumparaturi de 2 ori pe sapt, in rest doar in pat la TV si la calc.
De la 73, 5 in vara 2021 acuma am 63, am slabit lent dar am tot slabit.
Ca am avut deficit caloric.
La 1, 7 m am 63 de kile acum.
Ardeam ca barbat 2300 kcal si am mancat mai putin dar nu ca am vrut, n-am simtit in mod natural nevoia sa mananc mai mult.
Si am mancat si dulciuri destule, doar ca daca azi am avut 4000 Kcal, maine si poimaine am avut mai putine si media era tot 1500 sau cat era, deci mai mica ca 2300.

De ex daca faci si sport dar mananci mai multe kcal decat arzi cu tot cu sport, te vei ingrasa.
Deci nu sportul e conditia slabirii, ci deficitul caloric.
Ca sportu e bun asa ptr sanatate e una, dar baza slabirii 80 % e dieta, asta o ziceau mai toti antrenorii de sala, ca e dovedit.
De ex ca sa arzi 700 kcal o ciocolata alergi de nebun o ora cu 10 Km/ora, nu e mai bine sa n-o mai mananci ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Eficiența pe termen lung a diferitelor tipuri de diete este foarte asemănătoare
  • Apa cu gheață, dușurile reci și temperatura scăzută te ajută să slăbești
  • Medicament uzual pentru diabet reduce greutatea corporală cu 20% (cercetare în tratamentul obezității)
  • Speranța de scădere în greutate pentru pacienții cu diabet zaharat de tip 2
  • Slăbirea intenționată crește riscul persoanelor slabe de a dezvolta diabet
  •