E nevoie de aparat dentar ?

25-05-2019
Contre
Nu este medic/terapeut
Contre
Buna ziua !

Am o masea in partea dreapta sus care a crescut foarte putin si de 2-3 ani nu mai creste deloc (am aproape 19 ani). Mai am si 2 dinti in fata care sunt putin deplasati, dar nu foarte mult. Am fost la un ortodont care mi-a spus ca am nevoie de aparat dentar si ca sunt sanse ca maseaua sa creasca sau nu. Daca nu creste a zis ceva de o interventie chirurgicala.

Ideea este ca eu am buza de sus peste cea de jos. As vrea sa stiu daca va reveni la normal dupa scoaterea aparatului dentar. Ma gandesc ca daca se vor indrepta cei doi dinti din fata si se modifica "calcatura" (cred ca asa se zice), se va "retrage" si buza de sus.

Radiografie: https://i.imgur.com/jSDWegi.jpg

Radiografia este de vreo 3-4 ani, dar nu s-a mai schimbat nimic de atunci.

Pareri ?
1 comentarii
0
25-05-2019, ora 20:31
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna seara,
Daca medicul ortodont a spus ca e nevoie de aparat dentar atunci e bine sa ii ascultati sfatul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sfaturi pentru purtătorii de aparate dentare ortodontice
  • Componentele unui aparat dentar și rolul acestora
  • Invisalign vs. Incognito
  • Contenția după purtare aparat dentar
  •