Echimoza umflata dupa operatie laparoscopica | Forumul Medical ROmedic

Echimoza umflata dupa operatie laparoscopica

23-07-2022
alexandru44
Nu este medic/terapeut
alexandru44
Buna ziua, am fost operat laparoscopic de hernie inghinala stanga acum 10 zile. Nu am dureri aproape deloc. Cateva zile am avut o echimoza intre zonele de incizie de pe abdomen, dar treptat a disparut. Dupa ce am inlaturat plasturii care acopera echimozele am observat ca sub cea mai mare (centrala) am (nu stiu daca a aparut de ieri sau era dinainte, dar fara echimoza) o usoara umflatura rotunda, de 3 cm diametru. Nu e dureroasa la atingere. Deci aceasta echimoza este rotunda si diferita de cea avuta inainte (care era ceva mai mare si neregulata) si e imediat sub inchizia de sub ombilic.
Umflatura aproape sigur era dinainte, pentru ca o simteam sub plasture. Echimoza pare sa fi aparut dupa ce ieri am ridicat 3-4 kg la etajul doi plus am mers ceva mai mult cu masina prin oras.
E vorba de un hematon (care era sau a aparut de ieri) care se va resorbi?
E cazul sa consult medicul?
Multumesc.
10 comentarii
0
25-07-2022, ora 08:39
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Poate fi un hematom postoperator. Tineti punga cu ghiata local, din cand in cand si urmariti evolutia 2-3 zile.
0
25-07-2022, ora 12:25
alexandru44
Nu este medic/terapeut
alexandru44
Multumesc.
De ieri echimoza parca da semne de atenuare.
De asemenea, am observat ca si in dreptul celorlalte doua incizii mai mici, se afla cate o umflatura, mai mici si detectabile numai la palpare (nu sunt proeminente, asa cum e umflatura mare, de sub ombilic, care are si echimoza).
E normala aceasta reactie - probabil colectie de lichid, care se va resorbi mai devreme sau mai tarziu?
0
25-07-2022, ora 16:58
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Nu e normala, dar se poate intampla din varii motive. Nu e ceva grav.
0
31-07-2022, ora 17:30
alexandru44
Nu este medic/terapeut
alexandru44
Echimoza a disparut de cateva zile, dar (sunt 3 saptamani de la operatie) umflatura/zona care se simte mai tare la atingere a ramas, neschimbata.
Sa ma duc maine la doctor, sau sa mai astept?
0
01-08-2022, ora 08:25
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
In acea zona exista si o sutura aponevrotica, sub tegument. Aceea poate fi simtita la palpare ca o zona tare.
0
01-08-2022, ora 10:05
alexandru44
Nu este medic/terapeut
alexandru44
Buna ziua,

zona tare are cam 3 cm diametru. Celelalte doua (corespunzatoare celor 2 incizii) sunt mai mici, cam 0, 5 cm).
Daca e vorba de sutura respectiva, atunci n-ar trebui sa ma ingrijorez. Banuiesc ca asa va ramane. Nu e dureroasa la palpare.
0
01-08-2022, ora 11:02
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
zona tare are cam 3 cm diametru. Celelalte doua (corespunzatoare celor 2 incizii) sunt mai mici, cam 0, 5 cm).
Asa e si normal sa fie.
0
01-08-2022, ora 12:28
alexandru44
Nu este medic/terapeut
alexandru44
Multumesc!
0
02-08-2022, ora 10:00
alexandru44
Nu este medic/terapeut
alexandru44
La mijlocul lui august voi merge cu masina pe ruta Iasi-Onesti si retur, 360 km.
Asta va fi la o luna de la operatia de hernie.
Credeti ca e prea devreme pentru un drum asa lung? Ma refer la vibratiile din masina (pentru ca altfel as avea grija sa nu car bagaje etc.) - pot sa afecteze refacerea dupa operatie?
Multumesc.
0
03-08-2022, ora 11:58
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
De principiu, puteti merge.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: