E.Coli si Candida - repetare analize

09-02-2009
anileda_best
Nu este medic/terapeut
anileda_best
Buna ziua. Daca ma poate ajuta cineva cu interpretarea, v-as fi foarte recunoscatoare.

Este vorba despre doua analize.
Prima oara mi s-a gasit E.Coli si Candida si flora microbiana grad IV (f frecvent Gram+). Mentionez ca nu am facut tratament (nici antibiotice, nici ovulele recomandate, doar Flucovim ambii parteneri, la un moment dat)

Am repetat acum analizele si au iesi urmatoarele:
-Celule epiteliale poligonale- relative frecvent, izolate si in gramezi, plicaturate 65%
-Celule epiteliale rotunde- rare
-Celule cu aspect de "clue cell"- absente
-Leucocite- rare
-Hematii, Trichomonas, Levuri- absente
-Flora microbiana- bacilli Gram+, polimorfi (probabil Doderlein)
Comentarii finale- secretie- stare corespunzatoare

Acum vin si intreb- unde e E Coli? Nu mai e Candida? Prezenta Doderlein stiu ca e buna, dar Gram+ nu era problema? Si ce sint acele Celule epiteliale poligonale?

Multumesc mult!
5 comentarii
0
09-02-2009, ora 22:49
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Buna seara,
Al doilea rezultat este in regula.
Despre primul rezultat ce sa zic... s-a facut cultura din col pentru a se spune ca e prezent E. coli? E. coli e un bacil Gram negativ si daca apar pe frotiu bacili Gram negativi ar fi o mare probabilitate ca acestia sa fie E. coli, insa e de preferat sa nu se scrie pe buletinul de analiza E. coli decat daca este ceva sigur si asta se putea decide prin rezultatul culturii.
Flora Gram+ poate fi bacilara (in general bacili Doderlein, dar poate fi vorba si de alte bacterii), cocoida sau cocobacilara, acestea din urma putand aparea datorita dezechilibrului mediului vaginal sau altor conditii favorizante.
Acum nu putem sti cum s-a ajuns la o evolutie atat de buna, Candida putea fi inlaturata de tratamentul cu Flucovim, dar nu pot fi sigura ca a contribuit si la o populare a vaginului cu bacili Doderlein care au luptat cu celelalte bacterii...
Celulele epiteliale poligonale apar in mod normal pe frotiu.
Numai bine!
0
10-02-2009, ora 16:23
anileda_best
Nu este medic/terapeut
anileda_best
multumesc foarte mult, dna doctor.
referitor la primul rezultat, intr-adevar e ciudat, pentru ca si aici apareau bacili gram pozitiv, in schimb scrie clar ca rezultat:
- cultura bacteriana- col: E Coli, Candida- prezent
S-a facut si o antibiograma si mi s-a recomandat Amoxiklav si niste ovule preparate in farmacie, tot cu antibiotic.
prima analiza am facut-o in spital, pe a doua la o clinica particulara. ma gindesc sa repet, dar sincer nu stiu unde sa ma duc. trist...
0
10-02-2009, ora 21:27
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Inseamna ca s-a lucrat corect; daca s-a dat E.coli pe cultura de col e corect. Mai sus nu ati precizat nimic de cultura si ma gandeam ca s-a trecut E. coli numai pe baza examinarii lamei, ceea ce nu ar fi fost in regula.
Flora microbiana de grad IV, chiar daca e predominant gram pozitiva, nu se mai refera la lactobacili Doderlein ci la alte tipuri de bacterii.
Intr-adevar e o mare diferenta intre cele doua rezultate...
Dar dumneavoastra ati fost la un control de rutina sau va deranja ceva?
0
11-02-2009, ora 08:40
anileda_best
Nu este medic/terapeut
anileda_best
am inteles, multumesc. probabil voi repeta analizele in curind, dupa perioda menstruatiei.
cit despre motive- mai sint dureri din cind in cind, asa din senin sau chiar si la contact (bine, asta poate si din cauza poziitiei uterului, care e retrovers si orientat spre dreapta). si apoi, in curind, ma pregatesc si pentru un bebe si vreau sa stiu daca totul e in regula.
multumesc din suflet, revin dupa ce voi fi repetat analizele.
numai bine
0
25-02-2009, ora 11:14
nicolae cristina
Nu este medic/terapeut
nicolae cristina
AJUTOR, buna ziua v-a rog mult de tot sa-mi explice si mie cineva;am facut examen citologic babes- papanicolau si a rezultat urmatoarele; frotiul comporta celule malpighiene superficiale si intermediare cu modificari reactive citoplasmatice-vacuole, granule, minime modificari nucleare si numeroase, polimorfonucleare asociate inflamatiei.sunt prezente celule cilindrice endocervicale normale., se observa de asemenea prezenta de filamente miceline si spori -CONCLUZIE-frotiu negativ pentru leziune intrapiteliana sau maligna, cu modificari reactive nonneoplazice asociate cu inf lamatia , prezente organisme funigice combatibile cu candida[de interpretat in functie de tabloul clinic[
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.