encondrom

15-06-2010
hapciug
Nu este medic/terapeut
hapciug
Buna ziua.Ma numesc Sidonia si as avea rugamintea sa ma ajutati cu un sfat in ceea ce priveste recuperarea dupa o operatie de encondrom la deget v.Acum 22 de ani am fost diagnosticata si operata, de encondrom, cu grefa osoasa din tibie, daca nu ma insel.Totul a decurs bine degetul s-a recuperat in totalitate am si uitat de operatie pana acum cateva luni cand a inceput sa ma doara.Encondromul a recidivat.Am fost operata iarasi anul acesta pe data de 27 aprilie cu grefa osoasa din creasta iliaca.Totul a decurs bine, radiografia post operatorie arata ca osteosinteza s-a facut, dar eu nu pot sa-mi indoi degetul numai pe jumatate, si cand fac exercitii indoind fiecare incheietura, se inroseste si se cam umfla.Oare voi ramane asa cu degetul nu trebuie sa fac nimic pt. o recuperare integrala?Va rog frumos daca se poate sa-mi raspundeti ca sant cam ingrijorata.Precizez ca sant contabila de meserie.Multumesc anticipat.
2 comentarii
0
21-06-2010, ora 08:52
hapciug
Nu este medic/terapeut
hapciug
Multumesc din suflet domnului dr.Marius Uscatu pt.raspunsul promt pe care l-am primit in legatura cu encondromul.Totusi ma intreb de ce nu mi-a recomandat, si medicul care m-a operat, sa fac kinetoterapie desi l-am intrebat de nenumarate ori daca e necesar sau nu?si este recunoscut ca fiind unul dintre cei mai buni medici de la sp.de ortopedie cj.
0
24-06-2010, ora 23:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
In Romania nu se acorda importanta cuvenita kinetoterapiei, fara de care ortopedia nu poate exista.
Articulatieiile mainii sunt deosebita de delicate si necesita multa kineto-terapia pentru a evita blocarea lor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul