Endometrioza si tratamentul cu Diphereline

15-09-2012
Corinadana
Nu este medic/terapeut
Corinadana
Buna ziua!
Sufar de endometrioza ovariana si am facut deja 4 operatii, 2 clasice si 2 laparoscopii.
Dupa ultima laparoscopie, pe care am facut-o in urma cu aproape 3 saptamani, mi s-a prescris tratament cu Diphereline, pe care trebuie sa il fac 6 luni. Insa, ma tem fff tare de reactiile lui adverse!
M-ar ajuta foarte mult ceva pareri si sfaturi de la persoane care au facut sau fac in prezent acest tratament cu Diphereline..cum se simt, ce reactii adverse au si daca le pot combate cumva..si mai ales daca se vad ameliorari ale bolii sub acest tratament.
Va multumesc mult de tot!
44 comentarii 12 Înainte ›
0
20-09-2012, ora 15:51
emilia iordache
Nu este medic/terapeut
emilia iordache
Buna ziua,
Eu am acelas diagnostic ca si tine adica endometrioza doar ca la mine principalul simptom a fost cistita.M-am operat si am urmat apoi tratament cu Lucrin care este similar Dipferelinului.Mi-a facut foarte mult rau si daca ar fi sa conteze parerea mea nu l-as recomanda nimanui.M-a dat peste cap total.M-am ingrasat vreo 10 kg, am facut hipotiroidism, diaree cronica etc. si nu m-am scapat nici de endometrioza.Din cate stiu cel mai bine ar fi o sarcina, dar cel mai bine ar fi sa te consulti cu ginecologul.sanatate multa.
0
21-09-2012, ora 13:38
Corinadana
Nu este medic/terapeut
Corinadana
Buna ziua!
Imi pare rau ca ai avut asa reactii urate la Lucrin!Cat timp l-ai facut, tot 6 luni?
Sincer, m-am gandit mult daca sa fac acest Diphereline, caci ma tem fff tare de aceste reactii adverse...este un tratament hormonal si niciodata nu se stie ce efecte va avea pe termen scurt, dar si pe termen lung. Si nu se stie nici daca scap de endometrioza...
Insa, am zis sa il incerc si pe asta, caci am facut tot felul de tratamente cu anticonceptionale, progesteron, produse naturiste...insa cu efect doar de moment...urmat de recidiva endometriozei si cele 4 operatii datorita ei. Daca nici cu asta nu scap..adica daca recidiveaza iar, urmatorul pas va fi histerectomia!Stiu ca e ultima operatie si gata..ca asa, pana la menopauza, mai am ceva anisori, si cate operatii sa tot fac?..
O sarcina nu se poate, caci nu am ramas, desi m-am straduit... dupa 4 operatii, din ovarele mele a mai ramas f putin, trompele sunt si ele afectate... Eu nu vreau sa fac stiu eu ce tratamente hormonale, stimulari si fertilizari in vitro ca sa raman insarcinata...sunt ff scumpe si nu garanteaza nimeni ca ramai gravida, ca nu ai probleme cu sarcina..si mai ales, ca va fi un copil sanatos!Ca ce facem dupa aia..si eu bolnava si copilul cu probleme...mai bine nu!
Voiam sa te mai intreb, o singura operatie ai facut?La ce spital te-ai operat?Sanatate multa si tie si mai vb.!
0
08-10-2012, ora 17:09
alexandra d
Nu este medic/terapeut
alexandra d
Buna!
Am folosit Diphereline timp de 6 luni, dupa ce m-am operat de endometrioza si sa stiti ca nu este chiar asa dur acest tratament. Singurul efect secundar ca l-am avut au fost bufeurile care da, sunt perfect normale, dat fiind ca toata activitatea ovariana este oprita si intri in menopauza indusa. Daca medicul va prescris acest tratament, sa il luati fara teama si sa nu va mai ganditi la efectele secundare. Eu am facut ultima injectie in luna August si acum astept sa imi vina prima menstruatie, dupa care voi merge din nou la medic sa vad daca totul este ok. Eu am avut foarte mare incredere in medicul meu (care chiar mi-a salvat viata) si am fost si eu la inceput speriata de acest tratament, pentru ca, gasisem numai impresii negative pe forumuri. Dar acest tratament trebuie facut. Sper ca totul sa fie ok cand voi merge la control si sa am un bebe in curand :) Sanatate multa si nu mai fiti speriate!
0
08-10-2012, ora 20:02
Corinadana
Nu este medic/terapeut
Corinadana
Buna seara, Alexandra!
Multumesc mult pt. postare!Chiar ai reusit sa ma incurajezi ff mult si sa imi alungi teama cu privire la acest tratament:)
Eu am fost operata de 4 ori pt. endometrioza si acum fac prima data tratament cu Diphereline, cu speranta ca va mai incetini evolutia bolii. Pe data de 27 sept. am facut prima doza si reactiile adverse nu sunt de speriat...sper ca va fi la fel si in continuare.
Tu cand te-ai operat?Ai avut chisturi mari?
Sanatate multa iti doresc si sa apara bebe cat mai curand!
O seara placuta iti doresc si inca o data multumesc pt. incurajari!
0
08-10-2012, ora 20:37
alexandra d
Nu este medic/terapeut
alexandra d
Buna Corina!

Eu m-am operat la inceputul lunii martie. M-am chinuit mult pana am descoperit boala. Am fost la multi medici care imi spuneau ca totul e ok si ca nu am nimic. Totusi aveam dureri imense si nu suportam sa fiu atinsa in zona abdomenului. In final am gasit un medic care mi-a descoperit boala. Era afectat doar un ovar si am inceput un tratament de 4 luni cu tot felul de pastile.. normal ca tratamentul nu a functionat. Cand am ajuns in Bucuresti la Dr. Tutunaru mi-a spus ca deja endometrioza mi-a afectat si celalalt ovar si se raspandea alarmant. Dintr-un chist endometriozic, am ajuns sa am 4 :( Mi-a spus ca ar trebui sa ma operez si mi-a dat cateva ore timp de gandire. L-am sunat si m-am decis ca a 2 a zi sa ma operez. Eram atat de speriata incat a trebuit sa i-au masuri imediat. Am avut parte de un medic si o echipa fantastica. M-am operat la Dr Tutunaru, la clinica particulara si totul a decurs bine.. au urmat 2 saptamani groaznice, a fost neplacut acel gaz care l-am avut in organism. Iar tratamentul de dupa, nu e chiar asa groaznic.. e important sa nu tii cont de bufeuri. Tu esti norocoasa ca vei avea bufeurile in perioada asta rece :) Cu siguranta iti va fi mult mai usor. Daca mai ai intrebari pe timpul tratamentului, imi va faxe placere sa iti raspund :) Numai bine
0
09-10-2012, ora 11:32
Corinadana
Nu este medic/terapeut
Corinadana
Buna Alexandra!:)
Eu am fost operata prima data in anul 2003, dupa mai multe luni de dureri ff mari si stari de rau...am avut atunci un chist mare de vreo 9 cm pe ovarul stg., care si plesnise...m-a operat clasic, ca nu s-a mai putut altfel. In 2007, problema a reaparut, s-au format chisturi pe ambele ovare, de vreo 6-7 cm fiecare, multe aderente...iar operatie clasica..cu chinurile de rigoare.In 2009, un alt chist pe ovarul dr. isi face aparitia...am avut noroc de un dr. chirurg la Spit. Coltea care s-a incumetat sa ma opereze laparoscopic dupa ce aveam 2 operatii clasice..si a reusit, fara probleme. Insa anul acesta, pe 28 august, am ajuns la a patra interventie, deoarece endometrioza a evoluat mult si mi-a afectat ambele ovare si trompele uterine (aveam chist de 5 cm pe ovarul dr., un alt chist mai mic pe ovarul stg., trompa si ovarul stg. invelite in aderente, lichid in trompa stg...)...tot laparoscopic m-a operat si de data asta, insa a durat mai mult operatia si m-am refacut mai greu...intr-adevar gazul acela pe care il introduc ei in abdomen la operatie se absoarbe mai greu si da ceva dureri.
Nu am urmat pana acum tratamentul cu Diphereline, desi mi-a mai fost prescris, pt. ca m-am temut ff tare de reactiile lui adverse. Insa acum dr. mi-a zis ca e musai sa il fac, 6 luni, ca sa incercam sa incetinim evolutia bolii.
Prima doza nu mi-a dat reactii deosebite..insa sa vedem cum va fi dupa doza a doua. Ai mare dreptate, bufeurile la mine vor fi iarna si sunt cu mult mai usor de suportat decat vara!
Voiam sa te intreb, tu dupa prima doza ai mai avut C.M.?La mine da semne ca ar veni iar..si nu stiu daca este normal sa mai vina sau nu dupa prima doza...
De asemenea, vreau sa te intreb la ce clinica particulara este dl. dr. Tutunaru?Am vazut ca este un medic mai mult specializat pe endometrioza...poate ajung si eu la el sa ii cer o parere...
Multumesc mult pt. toate informatiile si pt. incurajari!:)
Am putea sa vb. si pe mail, acolo putem povesti mai mult. -
O zi frumoasa sa ai si ne mai auzim!Toate cele bune!
0
09-10-2012, ora 13:38
alexandra d
Nu este medic/terapeut
alexandra d
Buna!

Efectele secundare ale tratamentului eu le-am simtit dupa a 3 a injectie. De obicei ultimele 2 sunt mai nasoale.. dar ai sa vezi ca trece foarte repede perioada asta. E posibil sa te mai doara oasele, dar asta tot de la menopauza. Chiar faceam glume pe tema asta, ca ma simteam ca o babutza :)). Clinica se numeste Genesys.. gasesti detalii pe net, iar Dr Tutunaru face minuni.. e specializat si pe fertilitate. Am intalnit foarte multe femei la el la cabinet care au reusit sa ramana insarcinate, cand nu mai aveau nici o speranta. E genul de medic care nu renunta asa usor.. e foarte dedicat si foarte deschis. Chiar ti-l recomand cu mare incredere. Eu voi merge din nou la el cred ca prin noiembrie, sa ma ajute sa raman insarcinata. Iar prima injectie cu Diphereline, am facut-o in a 2 zi a ciclului.. mi-a venit dupa 2 saptamani de la operatie, iar dupa 2 zile am si facut injectia.. apoi trebuie sa ai mare grija ca la 28 de zile sa o faci pe urmatoarea (ex: daca pe prima o faci vineri, pe a 2 a o faci peste 28 de zile tot vineri si tot asa). Cel mai bine e sa o faci la amiaza.. eu daca o faceam seara nu prea puteam sa dorm in acea noapte fiindca eram agitata. Daca intre injectii, incepi sa sangezeri sa mergi de urgenta la ginecologul tau, ca nu este ok. Pe mine ma mai intepau ovarele si abdomenul, dar nu am sangerat. Atata vreme cat nu sangerezi e ok. Si nu uita: exista viata dupa endometrioza :) Sa fii optimista!!! Numai bine
0
09-10-2012, ora 13:44
alexandra d
Nu este medic/terapeut
alexandra d
A si inca ceva.. pe toata perioada tratamentului e bine sa ai o stare zen :) sa fii bine dispusa si sa zambesti mult.. face foarte bine la psihic, ca mai sunt si cazuri in care poate provoca depresii. Si sa faci sport de orice fel ca te ajuta. La fel sa mananci sanatos, multe fructe si legume :) pentru ca poti pierde calciu. Eu nu am pus nici un kg in plus, desi mi-ar fi prins bine, ca am 47 de kg :))).. cam atat.
0
09-10-2012, ora 13:54
alexandra d
Nu este medic/terapeut
alexandra d
http://www.copilul.ro/Centre-de-fertilizare-in-vitro-u68/Genesys-Fertility-Center-Dan-Tutunaru-s6144.html
aici ai linkul unde gasesti nr de tel al clinicii. Clinica este chiar deschisa de Dr Tutunaru
0
09-10-2012, ora 14:21
Corinadana
Nu este medic/terapeut
Corinadana
Alexandra, multumesc muuult de tot pt. sfaturile tale!Imi prind ff bine!:)
Eu m-am operat ultima oara pe 28 august, pe 31 am iesit din spital, si imediat a venit ciclul...cum nu ma simteam bine dupa operatie, nu am facut imediat injectia, ci am lasat sa vina urmatorul ciclu. Am facut injectia a doua zi dupa ce a venit, era intr-o joi, asa ca tot joi va fi si urmatoarea doza.
Numai ca mie mi-a aparut o sangerare...nu stiu de ce, o sa vb. cu medicul care m-a operat ultimele 2 dati si mi-a prescris si acest tratament...sper sa fie ok si sa fie doar o reactie la tratament...parca scria pe undeva in prospect ca poate da si sangerari...
Dureri de oase am inceput sa am, mai ales cand ma trezesc dimineata, sunt cateodata teapana de-a dreptul:)))..ca o babuta, vb. ta. Am si stari de nervozitate, uneori de plans fara motiv...dar ma gandesc si eu la lucruri frumoase si ma mai linistesc. Cum zici tu, trebuie sa imi impun strarea zen..pe cat posibil:) Mai am si dureri de cap si ameteli usoare...dar nu apar mereu. Ma tem sa nu iau in greutate, pt. ca am avut perioade in care m-am ingrasat brusc, apoi am slabit brusc...probabil tot pe variatie hormonala. Sper sa nu ma ingras iar de la Diphereline...de aceea evit pe cat posibil dulciurile, painea multa etc.mananc mai multe fructe si legume, ca sunt sanatoase. Iau si tablete cu calciu si vitamine, ca sa previn pierderile cauzate de tratament.
Multumesc pt. detaliile despre clinica dr. Tutunaru.O sa ajung dupa ce termin tratamentul sa ii cer o parere cu privire la evolutia bolii.
Bafta multa sa apara bebe!:)
Multam inca o data de sfaturi si mai vb.!Toate cele bune!
0
09-12-2012, ora 15:07
yanisandrei
Nu este medic/terapeut
yanisandrei
Buna Alexandra!!!am vazut din postarile tale ca ai facut ultima injectie de diphereline in august?????spune/mi si mie te rog dupa cate luni ti/a revenit menstruatia si cate luni ai facut tratamentul????dupa cat timp putem ramane insarcinate dupa acest tratament?eu imi doresc cu disperare un bb.sper sa imi raspunzi cat mai repede...sa ai o zi frumoasa!!!!
0
17-01-2013, ora 18:25
iustina.i
Nu este medic/terapeut
iustina.i
Cautand date despre endometrioza am gasit acest forum si spre binele unora care sunt tentate sa creada in comentarii de genul 'doctorul.. Tutunaru face minuni, am intalnit la el la cabinet multe femei care au ramas insarcinate pentru ca nu renunta asa usor' m-am gandit si eu sa scriu cateva cuvinte argumentate de experienta mea si a inca catorva prietene care, ca si mine s-au dus la ' pomul laudat'.

- ai intlnit la cabinet multe femei care au ramas insarcinate, pentru ca cele care nu au ramas nu mai au de ce sa vina acolo. Eu cunosc 4 fete care s-au operat la el de endometrioza (nu scapa nici una), si doar una a ramas insarcinata. una dintre ele a facut si 2 fertilizari in van.

- femeile care merg la cabinetul lui provin de obicei din medii fara probleme financiare si implicit cu stres diminuat (sa nu uitam ca o consultatie costa 200 lei, bani pentru care nu o sa primiti niciodata bon), si implicit, daca singura cauza a infertilitatii, endometrioza, este eliminata, sansa ca acesta sa ramana insarcinate este mare.

- In concluzie, daca aveti noroc sa aveti o forma usoara de endometrioza si daca dupa operatie aveti noroc sa nu aveti complicatii si daca aveti suficienti bani si nu va pasa ca nu este inregistart nimic, mergeti la dl. dr. Tutunaru.
Daca insa lucrurile merg rau, sa nu va asteptati la intelegere, implicare, vorbe frumoase, etc., caci nu le veti primi. La ce mare de femei este zilnic la usa cabinetului, ce mai conteaza un esec despre care nu stie nimeni.

Legat de Dipheriline si de efecte secundare, cred ca e rau sa le cunosti inainte, intrucat puterea mintii e mare si exista varianta ca prin placebo sa fie autoinduse. Din cele 4 fete pe care le stiu: doua au avut bufeuri f urate, unda depresie, iar una nu a avut nici un efect secundar. Intamplarea face ca ea sa fie singura care a ramas insarcinata.
0
14-03-2013, ora 14:18
alexandra d
Nu este medic/terapeut
alexandra d
Buna! yanisandrei imi cer scuze ca iti raspund asa tarziu. Eu am facut tratamentul 6 luni, iar menstruatia mi-a venit dupa 2 luni. Dupa a 3 luna de menstruatie, mi-am facut curaj si am incercat sa raman insarcinata. Partea frumoasa a povestii este ca am ramas din prima. Am urmat un tratament de mentinere cu ovule si tot felul de vitamine ca sa fie totul ok. Am avut grija de mine si de alimentatia mea cat am putut de mult. Din pacate am pierdut sarcina dupa 7 saptamani. De fapt s-a oprit din evolutie.. acum explicatiile ar fi multe.. de la RH-UL meu negativ la endometrioza si asa mai departe. Am avut o experienta traumatizanta mai ales ca a trebuit sa imi fac chiuretaj (si primul de altfel), in ziua de Craciun. Pt ca daca nu o faceam deja organismul meu incerca singur sa elimine sarcina si puteam sa imi pun viata in pericol.. a fost poate traumatizant si pt ca nu am mai fost la Bucuresti pt chiuretaj ci l-am facut la spital in Sv si din pacate nu am avut parte de anestezie epidurala, mi-au facut o anestezie care nu s-a prins si am simtit practic tot. Am facut 2 chiuretaje intr-o saptamana pt ca nu a fost curatat corect de prima oara, iar colul mi s-a inchis iar sangele nu se elimina. Ar trebui sa dau vina pe medici pentru tot ce mi s-a intamplat dar nu o fac. Si in Sv am avut parte de un medic foarte atent dar din pacate procedura de chiuretaj este una oarba si sunt cazuri, ca al meu sa se inchida foarte repede colul si sa trebuiasca o a doua procedura. Asta e.. merg mai departe si in curand voi mai incerca sa ramana din nou insarcinata. iustina.i tin sa mentionez ca nu sunt un caz fara probleme financiare si am de a face cu stres zilnic si muncesc aproape cate 10 h/zi. Am vb de Dl. Tutunaru pentru ca eu personal il consider un medic bun. Si nu platesti 200 ci 150 lei pe o consultatie, bani care ii dau si aici. Nu este mai scump decat un alt medic. Eu nu am nevoie de un medic care sa ma dadaceasca, ci am nevoie de unul care sa imi spuna lucrurile direct, sigur si fara ocolisuri. Asta mi-a dat incredere in el.. nu am nevoie de barbologie ci de un om sigur pe el si pe diagnosticul care il da.
0
14-03-2013, ora 14:36
alexandra d
Nu este medic/terapeut
alexandra d
Inca ceva.. se intampla de obicei ca atunci cand nu ne merge bine sau cand ni se intampla ceva rau sa dam vina pe cei din jur. Medicii pana la urma nu fac minuni.. in schimb sunt unii care fac tot posibilul sa ne ajute. Daca nu merge nu merge si punct. Sunt femei care nu reusesc sa ramana insarcinate si trec prin experiente traumatizante si se chinuie multi ani.. sunt femei care dupa tot chinul asta, reusesc sa ramana. Probabil ca voi fi si eu una din acelea, care se va chinui ceva timp.. dar nu dau vina pe medici, pentru ca pana la urma eu imi aleg medicul, nu ma obliga nimeni sa merg la cineva anume. Faptul ca am pierdut sarcina nu a fost vina nimanui si nici macar a mea. Toti am facut tot ce era posibil sa mearga dar nu a mers. Parerile sunt foarte impartite despre toti medicii.. este si normal. Si ajungi in punctul cand iti spui "Eu la cine sa mai merg, pentru ca nu inteleg nimic". Un medic care este considerat bun de cineva, poate fi rau pentru altcineva. Depinde ce cauti si ce ai nevoie. Iar daca voi cautati compasiune si intelegere, in mod clar nu le gasiti la Tutunaru. Nici eu nu am avut parte de asa ceva de la el dupa ce am pierdut sarcina. Si totusi nu renunt la el. Incerc sa ma detasez, sa gandesc la rece si sa i-au cea mai buna decizie. Compasiune am de la familie si prietenii apropiati, de la un medic am nevoie de siguranta si profesionalism. Asta este doar parerea mea personala, pana la urma fiecare alege unde merge. Multa sanatate va doresc si numai bine.
0
14-03-2013, ora 17:37
iustina.i
Nu este medic/terapeut
iustina.i
Buna,
cred ca m-ai inteles gresit. Nu aveam nevoie de compasiune (am scris si despre astea ac sa argumentez o situatie) ci de implicare profesionala intr-o problema pe sfera genitala, nu de alta natura, pe care, atunci cand a vazut ca nu ii da de cap a abandonat-o intr0un mod urat.

Legat de pret sa stii ca la mine a fost 200 si mai cunosc cateva persosne la care a fost tot atat. Daca este nefacturat, probabil ca pretul e fixat aleator, dar este subiectul cel mai putin important.

Problema cu colul am patit-o si eu de 2 ori, pe vremea cand eram tanara si inconstienta si puteam sa raman insarcinata fara probleme. tine de structra, intradevar.

Iti doresc sa ramai insarcinata, sa fie totul bine si in nici un caz sa ajungi sa ai vreo complicatie pe care sa fie necesar sa o descurce dl tunutaru. Nu-i plac problemele de olimpiada si o sa-ti tranteasac usa in nas fara nici-o diplomatie. Cu sau fara banii tai, tot se vor gasi femei carora le da Dumnezeu copii si cred ca le-au fost dati de Tutunaru.

sa stii ca eu am patimit mult. Nu te grabi sa judeci inainte sa stii toate datele.
0
15-03-2013, ora 15:00
alexandra d
Nu este medic/terapeut
alexandra d
Buna! Nu judec pe nimeni.. nu sunt in masura sa fac asta. Doar mi-am spus opinia personala. Pe mine m-a ajutat mult omul asta si as fi egoista sa spun ca nu. Nici nu spun ca e un om bun.. de obicei medicii nu prea mai stiu sa fie umani.. poate e si asta natura jobului lor.. chiar nu stiu. Nici nu stiu daca voi mai merge la el.. am analizat mult situatia mea si daca as vrea sa ma ajute el cumva ar trebui sa locuiesc 9 luni in Bucuresti si este imposibil. Imi doresc un copil foarte mult, dar imi asum riscul de a-l naste in Sv. Dupa cum spuneam.. Tutunaru nu face minuni. Intr-adevar am auzit multe povesti, multe drame la el la cabinet.. multe femei dispuse sa isi povesteasca durerea fara sa le ceri asta. Dar nu cred ca exista un medic care sa nu aibe si cazuri nerezolvate... nu stiu. In fine.. deja am vorbit prea mult despre omul asta si nu este cazul. Iti doresc o viata frumoasa si multa sanatate.
0
16-03-2013, ora 21:58
iustina.i
Nu este medic/terapeut
iustina.i
Si tie la fel si un bebe sanatos.

Nu stiu cum e in alt oras. Ce e drept, in Bucuresti sunt multe optiuni.

Nu mi-am povestit "durerea", intrucat nu am dat nici un detaliu despre afectiunea mea. Am fost la un moment dat la cabinet si era atat de multa lume acolo, incat prietenul meu mi-a zis:"si crezi ca in cabinet e Isus si va pune mana si va vindeca?" A fost o intamplare. Urmatoarele dati cand am fost era liber. Apoi, dupa ce am inceput sa merg la un alt cabinet, tot privat, unde am aflat exact ce am aflat la celalalt si unde costa 50 lei cu tot cu eco intaravaginala, unde mi se explica clar fiecare diagnostic si unde sunt tartata cu implicare evidenta, m-am gandit ca fac un bine daca atentionez prin povestea mea spusa sumar, asupra faptului ca dand niste bani, sunt lucruri care nu se pot tolera si ca sunt pe pamant si alte locuri, la fel de bune, daca nu mai bune.
Am vrut sa fac un bine.

Tutunaru are atitudinea doctorului din spitalele de stat, fata de pacientii neatenti, in contextul in care tu platesti ca intr-o clinica europeana. Nu e corect.

Bafta!
0
18-03-2013, ora 22:01
yanisandrei
Nu este medic/terapeut
yanisandrei
buna alexandra d!!!!!!imi pare enorm de rau pt situatia prin care ai trecut...offffffffffff ce greu este!!!!!mie pana la urma nu mi/a venit menstruatia dupa diphereline decat ajutata de duphaston...sunt la a doua menstruatie dupa diphereline si inca nu am ramas insarcinata, sincer sunt putin speriata si descurajata ca nici nu voi ramane...daca vrei sa vb mai multe -.sanatate!!!!!!!
0
24-03-2013, ora 23:18
ioana_prv
Nu este medic/terapeut
ioana_prv
Buna, si eu sunt pacienta dr. Tutunaru si pana acum nu a dat gres in ceea ce privesc diagnosticele, ba din contra, a vazut din prima care este problema. iustina, crezi ca este singurul medic care nu da chitanta? Sa fim serioase, sunt medici mult prea recunoscuti care nu fac acest lucru si nu a curs atata "cerneala" pentru ei... Apoi pentru o consultatie in care stai de vorba, iti face eco transvaginala si eventual iti da si poza te costa 150-200 lei, stii cat iau altii? Fara 600 lei nu scapi, ce zici, este o diferenta? Pareri pro si contra vor fi mult timp de acum inainte, dar stii cine si le exprima? Parerile pro, sunt emise de cele care au fost rezultate pozitive, parerile contra, de cele care nu au avut rezultatele pe care si le-au dorit. Rezultatele negative nu si le doreste nimeni, cred ca nici medicii, pentru ca pentru ei sunt, dupa cum vezi in postarile tale, reclama negativa. Din pacate si ajutorul pe care ti-l poate da medicului este limitat, iar daca pacienta nu il si ajuta, rezultatele pozitive cu atat vor fi mai greu de atins. De fiecare data cand merg la cabinet vad si femei insarcinate si femei care isi doresc o sarcina. Sansa ca un medic sa te ajute sa iti vezi visul implinit tine si de noroc si de factori ereditari, genetici, de cat de pregatit este organismul si cred ca nu il ultimul rand, de ce vrea Cel de Sus.
Asadar, cand vii sa sustii un punct de vedere sau sa iti exprimi o parere, cel mai bine ar fi sa fie argumentata cu experienta proprie, nu din auzite. Parerile exprimate de fiecare in parte sunt pur subiective si nici informatiile care ti se dau nu sunt intodeauna complete, astfel ca opinia pe care o exprimi poate fi mult deformata.
Va doresc multa sanatate si sa vi se indeplineasca toate dorintele!!
0
25-03-2013, ora 08:00
iustina.i
Nu este medic/terapeut
iustina.i
Buna!

sa stii ca am probleme de ceva ani si a cutat in disperare multe locuri unde sa mi se dea dea o solutie. Nu exista 600 lei o consultatie nici in Austria. Crede-ma! acum platesc la o clinica pe Bulevardul Dacia, 50 lei cu tot cu transvaginala si cu poza.
Nu m-a deranjat lipsa chitantei, nici faptul ca am platit 200 pt fiecare consult, fara poza, ci faptul ca in momentul in care au aparut complicatii in urma interventiei s-a "spalat pe maini" intr-un mod mai mult sau mai putin elegant, fara sa tina cont, daca nu de considerenta etica, macar de considerenta financiara.
Sper din tot sufletul ca totul sa decurga bine si sa nu ai complicatii daca te operezi. Nu as vrea sa ii cunosti si cealalta fata. Banii sunt adiacenti la povestea asta. Nu vreau sa zic toata istoria ca nu am de ce sa imi pun problemele pe tapet. Am scris mailul acesta doar ca o atentionare, din bunavointa, ca sa nu mai treaca nimeni, daca e posibil prin ce am trecut eu.

Bafta!
0
10-06-2013, ora 19:42
dorina.g
Nu este medic/terapeut
dorina.g
Buna
sunt o fosta pacienta a Dr. Tutunaru si am renuntat la serviciile lui pentru ca nu este competent in meseria de medic. el este decat o fabrica de bani si profita ca are multe paciente, care fiecare ii va plati 200 lei pentu consultatie. fiecare pacienta care sufera de infertilitate primara sufera de endometrioza si nu cauta altceva, in ideea ca o operatie laparoscopica este 500 Euro, sau era anul trecut. Nu face analize de secretie, papanicolau sau analize anatopatologice in cazuri exceptionale. Daca va incadrati in graficul lui si anume 3 luni de monitorizare, dupa care spermograma si operatia. Va scriu pentru ca trebuie sa deschideti ochii si sa nu va incredeti intr-un medic care doreste sa va ia banii si atat, nu il intereseaza cum va simtiti. Eu am fost la Dr Tutunaru 3 ani, operatia laparoscopica am avut-o acum 3 ani, dar s-a complicat pentru ca pe langa endometrioza a fost de indepartat si polipi uterini. Totul a decurs normal, doar ca dupa 5 zile, am fost sunata de catre o asistenta de la clinica particulara ca este posibil sa am un tampon vaginal si sa incerc sa il scot singura si sa fac spalaturi. Trecuse 5 zile de la operatie, nu vreau sa ma gandesc de se putea intampla dupa mai multe zile, mentionez ca nu am simtit pentru ca aveam dureri mari in jurul abdomenului. Anul trecut am suferit alta opertati de indepartare polipi uterini la aceeasi clinica particulra la care am prestat cu 350 Euro fara bon fiscal, totul a decurs normal, dar cand m-am trezit langa mine era o asistenta si femeia de servici. Am cerut sa vina sa vorbeasca cu mine si a fost foarte suparat ca nu am fost dusa in camera. Dupa ce am fost dusa in camera singura persoana care venea sa vada daca nu am facut complicatii dupa operatie a fost femeia de servici. Singura problema dupa aceasta operatie a fost ca sangerarea a continuat 10 zile si cand a fost la monitorizare, pentru ca in luna aceea trebuia sa fac inseminare care anul acesta i s-a marit tariful la 1000 lei, am cerut sa vada de unde vine sangele, acest doctor a spus ca pe el nu il intereseaza pentru ca uterul este curat si pe el acesta il intereseaza pentru inseminare. As vrea sa il intreb pe acest doctor daca poate sa faca o procedura pe mediul umed si daca are reusita. Va spun eu ca dadeam banii degeaba si nu se prindea nimic, si de vina era o bacterie, doar ca el nu face nici o analiza a secretiei. Am scris pe acest forum nu pentru compatimire, ci pentru a va deschide un pic ochii si sa nu aveti incredere intr-un medic care nu il intereseaza nici cine sunteti, doar daca aveti banii necesari sa urmati graficul lui si daca nu reuseste multe luni, va spune ca inseminarea are rata de reusita 5%, nu este adevarat are rata de reusita de 50% dupa 2 luni de inseminare, doar trebuie sa aveti mai mai multa incredere in voi ca veti reusi, dar nu mai dati banii acestui doctor.
Va doresc mult noroc si succes.
0
10-06-2013, ora 22:41
iustina.i
Nu este medic/terapeut
iustina.i
ma bucur ca nu sunt singura. eu am patit si mai urat, dar am spus voalat povestea. cred ca e un snobism sa mergi la tutunaru, iar el se consider un vip care se ocupa doar de ceea ce i-a reusit. daca ai vreo complicatie se spala repede pe maini.
0
11-06-2013, ora 18:56
dorina.g
Nu este medic/terapeut
dorina.g
Nu trebuie sa ne spunem voalat povestea, ci asa cum s-a intamplat. Sunt multe doamne care au reusit sa ramana insarcinate in urma tratamentului dat de Dr Tutunaru, dar din pacate sunt putine, iar celelalte ajungeau la FIV. Acesta este adevarul si doresc ca doamnele care vor citi ceea ce am scris sa inteleaga ceva si sa nu treaca foarte repede peste ce au citit, pentru ca este adevarat ce mi s-a intamplat, acum imi pare rau ca l-am cunoscut din multe puncte de vedere, dar ii sunt recunoscatoare ca am fost operata si ca a fost indepartata endometrioza, pentru ca dupa 3 ani ovarul meu stang a inceput sa functioneze.
0
27-08-2013, ora 13:31
cami mj
Nu este medic/terapeut
cami mj
Buna fetelor,
Sincera sa fiu as fi vrut sa merg si eu la o consultative la dr. Tutunaru, mai ales de cand citisem un articol in care el parea ca intelege foarte bine pacientele care sufera de aceasta boala, intelege foarte bine chiar si faptul ca tratamentul cu Diphereline este foarte scump si statul nu suporat mare lucru, dar si faptul ca pacientele, de cele mai multe ori au nevoie de cosultanta psihologica. Acum, dupa ce am citit comentariile voastre, nu stiu sincer, ce decizie sa iau...
0
29-08-2013, ora 13:07
RosaV
Nu este medic/terapeut
RosaV
Buna fetelor,
Dupa ce am fost la multi medici ginecologi datorita durerilor severe pe care le aveam la menstruatie si nu numai, am reusit sa ajung la un doctor (singurul dupa ani de consultatii) care a descoperit ca sufeream de endometrioza. Diagnosticul a fost pus in baza unei histeroscopii care de altfel este considerat diagnostic de precizie. Domnul doctor mi-a prescris Diphereline timp de 4 luni si in functie de cum reactioneaza organismul la aceste injectii ne vom gandi la operatie sau nu. Din cate am citit din povestile voastre observ ca acest tip de tratament a fost administrat abea dupa operatie si nu inainte. Am fost la medicul de familie sa imi fac injectia si am aflat ca acest medicament se poate da si compensat 50%. M-a trimis pentru o ecografie transvaginala la un alt medic care a confirmat diagnosticul de endometrioza insa acesta din urma m-a sfatuit sa incetez cu injectiile si sa fac laparoscopie. Acum sunt intr-o mare dilema pentru ca nu mai stiu de care medic sa ascult..de primul sau de al doilea:(... Voi ce ma sfatuiti?
0
09-09-2013, ora 22:47
Miha speranta
Nu este medic/terapeut
Miha speranta
Pai normal aceste injectii se fac dupa o operatiie in prealabil in ideea de a se opri menstruatia ca sa nu se mai formeze iarasi endometrioza, dar intai trebuie indepartata prin operatie clasica sau laparoscopica cum doreste fiecare. Eu am fost diagnosticata anul trecut in septembrie cu endometrioza, m-am operat clasic in ideea de a vedea daca celelale organe nu sut afectate, iar dupa operatie mi s-a recomandat 6 luni anticonceptionale, am mers la control si mi-a precris 3 luni utrogestan. In acest timp ar fi trebuit sa apara o sarcina, acu urmeaza sa merg iarasi la control sa vedem daca o sa fac si eu aceste injectii sau daca mi se recomanda o fertilizare sau inseminare. Dar stiu clar ca injectiile se fac dupa tratarea endometriozei !
0
11-09-2013, ora 11:52
cami mj
Nu este medic/terapeut
cami mj
Buna,
Mie mi+a fost recomandat si inainte de operatie, pt. ca tesutul endometrial sa involueze si in acest fel interventia sa fie mai putin invaziva. Am inteles ca medicii din Franta recomanda dipherelinul atat inainte cat si dupa operatie.
0
24-09-2013, ora 00:53
claudiadia
Nu este medic/terapeut
claudiadia
Buna fetelor, si eu sunt foarte suparata si speriata...in urma cu un an de zile m-am operat de chist endometriozic pe partea dreapta(4, 5 cm)... anul acesta am fost la control si am depistat ca am rana pe col cu hpv cu risc canceros si chist endometriozic pe partea stanga tot de 4 cm...am facut operatie de conizatie pe col si pentru chist am inceput tratament cu dipherelin3.75 mg...am facut prima injectie...eu sper ca o sa fie bine.si sa nu trebuiasca sa ma mai operez.sunt tare curioasa cum o sa decurga cele 4 injectii si daca am sa scap.
Daca este careva care a terminat tratamentul cu dipherelin rog sa posteze.multumesc. multa sanatate si curaj in viatA tuturor.
0
02-10-2013, ora 18:17
ucsenisod
Nu este medic/terapeut
ucsenisod
Buna Ziua,
Sunt absolut disperata si as avea nevoie de incurajari sau daca exista cazuri similare, de impartasire a evenimentelor.
Acum doua luni am inceput sa am niste dureri groaznice pe segmentul rectosigmoid, vulva (labia dreapta pana la intrarea in vagin) si intepaturi in abdomenul inferior. Am fost la ginecolog (unul bun) care mi-a dat sa-mi fac o serie de analize de sange si nu numai... Toate analizele au iesit bune si dupa 4 ecografii intravaginale a ajuns la concluzia ca nu tine de ginecologie ca poate tine de interne (colon) sau neurologie (nerv tasat de vertebre)... M-am internat in spital si mi-am facut din nou o groaza de analize de sange care toate au iesit bune, CT de abdomen si pelvis, RMN de coloana lombo-sacrata si RMN de abdomen si pelvis. La RMN-ul de abdomen si pelvis mi-a iesit o formatiune de chisturi ovariene pe partea dreapta si o un chist de 2, 4 cm pe partea stanga a ovarului. Am fost trimisa din nou la un control ginecologic unde mi s-a spus ca sunt suspecta de endometrioza si ca imi recomanda teste de specialitate, laparoscopie si tratament cu diphereline. Va rog spune-ti-mi si mie ca sa ma lamuresc ce fel de dureri aveati inainte de menstruatie?? Eu nu am dureri menstruale si nu am avut niciodata... nu am crampe... am insa, cum am explicat mai sus, o durere teribila spre rect (intepaturi si presiune de nu pot sa stau pe fund si durere de vulva respective de labia dreapta pana la intrarea in vagin. Mici intepaturi si spasme in abdomen dar nu teribile si nu permanente.
Va rog cineva sa-mi explice si mie cum pot sa am endometrioza pentru ca eu NU AM DURERI generale de menstruatie asa cum scrieti unele dintre dvs..
Va multumesc si apreciez toate raspunsurile.
Sunt un pic disperata dupa doua luni de dureri constante de rect si vulva mai mult pentru ca nu imi descopera nimeni ce am.
0
03-10-2013, ora 08:23
cami mj
Nu este medic/terapeut
cami mj
la mine durerile sunt perirectale si undeva pe nervul sciatic, dar este adevarat ca mai mult in timpul menstruatiei. Insa am conostinte de persoane care au dureri permanente, (asa cum spui si tu ) si nu pot sa stea pe scaun. Atat in cazul meu, cat si in cazul persoanelor citate mai sus este vorba de endometrioza situata in septul recto vaginal.
Sa dea Dumnezeu sa fim sanatoase! Toate cele bune!
Cami
Adaugă un comentariu / răspuns
44 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Endometrioza nediagnosticată compromite tratamentul fertilității
  • Endometrioza și anumite subtipuri de cancer ovarian pot avea aceeași bază genetică
  • Endometrioza - ghidul pacientului
  • Legătura dintre flora intestinală și evoluția endometriozei
  • Microbiomul intestinal poate promova endometrioza
  •