Entorsa
Buna ziua! Am o intrebare:
In data de 07.09, mai exact acum 6 zile, m-am impiedicat intr-o groapa, moment in care s-a produs entorsa la gleza. La momentul respectiv am auzit o pocnitura. Am aplicat comprese cu apa rece, iar dupa o jumatate de ora durerea s-a ameliorat, am reusit sa pasesc si sa umblu normal. In timpul noptii simteam o durere fulgeratoare in picior, dimineata glezna a fost foarte umflata si nu puteam pasi pe ea. M-am prezentat la urgenta, unde mi-au facut o radiografie din care a reiesit o entorsa si nimic mai mult. Medicii mi-au aplicat o compresa cu rivanol si mi-au recomandat repaus, comprese reci, piciorul tinut la inaltime si sa nu pasesc cateva zile pe el. Astazi, 13.09piciorul mai este putin umflat, prezinta durere si nu pot sa imi las greutatea in el, mersul meu fiind ajutat de carje, ajutandu-ma putin cu varful piciorului.
Intrebarea mea este: e normal sa dureze o perioada atat de indelungata? Cand pot incepe sa pasesc pe el? Nu ar fi trebuit un control mai amanuntit e doar o simpla entorsa, care se trateaza cu comprese si creme antiinflamatoare?
Multumesc anticipat!!
In data de 07.09, mai exact acum 6 zile, m-am impiedicat intr-o groapa, moment in care s-a produs entorsa la gleza. La momentul respectiv am auzit o pocnitura. Am aplicat comprese cu apa rece, iar dupa o jumatate de ora durerea s-a ameliorat, am reusit sa pasesc si sa umblu normal. In timpul noptii simteam o durere fulgeratoare in picior, dimineata glezna a fost foarte umflata si nu puteam pasi pe ea. M-am prezentat la urgenta, unde mi-au facut o radiografie din care a reiesit o entorsa si nimic mai mult. Medicii mi-au aplicat o compresa cu rivanol si mi-au recomandat repaus, comprese reci, piciorul tinut la inaltime si sa nu pasesc cateva zile pe el. Astazi, 13.09piciorul mai este putin umflat, prezinta durere si nu pot sa imi las greutatea in el, mersul meu fiind ajutat de carje, ajutandu-ma putin cu varful piciorului.
Intrebarea mea este: e normal sa dureze o perioada atat de indelungata? Cand pot incepe sa pasesc pe el? Nu ar fi trebuit un control mai amanuntit e doar o simpla entorsa, care se trateaza cu comprese si creme antiinflamatoare?
Multumesc anticipat!!
2 comentarii
O simpla entorsa se va transforma in multiple entorse in viitor fara un bun antrenament de recuperare cu accent pe proprioceptie dupa.
Da, este normal
Da, este normal
Imi permit sa completez raspunsul distinsului coleg.
Sub aspectul unei "banale" entorse se pot "ascumde" diagnostice de o maxima gravitate: fracturi ale talusului, calcaneului sau navicularului, leziuni tendinoase sau cartilaginoase etc.
Persistenta durerii si edemul accentuat sugereaza fie o entorsa grava, fie o leziune "oculta", dificil de diagnosticat cu ocazia primei consultatii.
Sunt motivele pentru care se impune evitarea totala a sprijinului pe membrul respectiv pana la elucidarea diagnosticului.
Se impune, evident, o examinare clinica la 7 si la 14 zile de la producerea traumatismului si, eventual, chiar explorari imagistice suplimentare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Sub aspectul unei "banale" entorse se pot "ascumde" diagnostice de o maxima gravitate: fracturi ale talusului, calcaneului sau navicularului, leziuni tendinoase sau cartilaginoase etc.
Persistenta durerii si edemul accentuat sugereaza fie o entorsa grava, fie o leziune "oculta", dificil de diagnosticat cu ocazia primei consultatii.
Sunt motivele pentru care se impune evitarea totala a sprijinului pe membrul respectiv pana la elucidarea diagnosticului.
Se impune, evident, o examinare clinica la 7 si la 14 zile de la producerea traumatismului si, eventual, chiar explorari imagistice suplimentare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 1Interpretare RMN
- 1Durere in calcaie, la baza degetelor si arsuri in talpi etc.
- 3Interpretare Radiografie si CT Glezna Stanga cu concluzie Fractura Trimaleolara
- 0Clavicula - Disjunctie acromo-claviculara, fractura distala 1/3
- 3Chist sinovial in talpa
- 0Proteza genunchi
- 1Fractura Calcaneu
- 2Formatiune osoasa care ma deranjeaza la mers, pe laterala externa la laba picior
- 2Scoaterea materialului de osteosinteza- fractura de platou Schatzker VI
- 1Fractura ischio pubiana cu deplasare