entorsa dubla glezna

16-06-2010
gabriella_070
Nu este medic/terapeut
gabriella_070
buna seara, o sa incerc sa dau detalii precise si pe scurt a problemei mele.acum 10 zile am suferit o entorsa dubla a gleznei de la piciorul drept, am fost la urgente, mi a fost bagat direct in gips, iar eu aseara, de durere si din cauza faptului ca acea protectie gipsata era prea slabita, am indepartat-o. Rezultatul : piciorul meu era mai umflat ca atunci cand mi a fost bagat in gips, si era si vanat.Am pus comprese reci, si am facut bai alternante rece-cald la piciorul cu pricina.A doua zi de dimineata, nu mai era asa de grav umflat.. Dar ca sa intelegeti stadiul umflaturii, mama mea s-a speriat cand a vazut in ce hal e, dar eu cand am vazut.. Ma mai linistisem, ca stiam cum a fost cu o seara inainte..
vineri oricum voi consulta un medic, am programare, dar nu-mi da pace un gand.. negativ.Foarte urat.
E posibil ca aceasta inflamatie, plus vineteala permanenta.. sa reprezinte o problema grava? Poate exagerez, dar sunt destul de speriata...Nu vreau sa ajung in situatia unei operatii, nu stiu..va rog raspundeti-mi..Nu am rabdare pana vineri..
9 comentarii
0
17-06-2010, ora 13:51
gabriella_070
Nu este medic/terapeut
gabriella_070
Multumesc de raspuns.O sa va lamuresc si eu in privinta "entorsei duble" ; doctorul care m a consultat atunci, mi-a dat o reteta si pe reteta aceea scrie si "entorsa dubla".probabil de-o parte si de alta a piciorului in zona aceea..nu stiu..Am avut multe entorse, luxatii in ultima perioada, dar niciodata nu am avut probleme cu partea interioara a piciorului, care vine "paralel" cu glezna, ca acum..
0
17-06-2010, ora 13:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
OK
Tineti-ne la curent cu demersurile.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
17-06-2010, ora 13:54
gabriella_070
Nu este medic/terapeut
gabriella_070
va pot trimite radiografia pe mail?
0
17-06-2010, ora 14:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Sigur, cu mare drag.
Numai ca radiografia reprezinta doar 10% din diagnostic.mai ales in cazul entorselor pure, fara leziuni osoase...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
17-06-2010, ora 14:10
gabriella_070
Nu este medic/terapeut
gabriella_070
am trimis.dar cred ca o sa mi se trimita mail ul inapoi..ma anuntati daca ati primit mail ul meu.multumesc
0
17-06-2010, ora 14:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Am primit radiografiile, care nu sunt foarte concludente.
Asa dupa cum precizam mai inainte, trebuiesc studiate in context clinic (examinare).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
25-06-2010, ora 15:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua
Am primit radiografiile, care nu sunt foarte concludente.
Asa dupa cum precizam mai inainte, trebuiesc studiate in context clinic (examinare clinica in timpul consultatiei).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
11-01-2012, ora 14:20
rykudragos
Nu este medic/terapeut
rykudragos
Buna ziua,
Dupa un fotbal de o ora, m-am ales cu o entorsa grad 3, am ajuns imediat la urgente, mi-a imobilizat gamba si glezna intr-o atela ghipsata timp de 3 zile.Mi-a prescris un tratament cu Aflamil, Mydocalm, Pentoxi-retard (pt ce este?), si un pansament gastric...Am luat 2 zile aflamil, mi sa desumflat precum mi-a spus si imi juca in atela, am fost la ortoped, mi-a dat atela jos, mi-a gasit glezna umflata, dar nu ca cea initiala, (recunosc ca am mai pasit pe atela intre timp.Mi-a pus cizma ghipsata, am sa o tin 14 zile.Mentionez ca azi 11 ian 2011 mi-am pus cizma., Ma intereseaza daca sa continui tratamentul cu aflamil, pt ca sincer nu vreau sa imi omor ficatul cu pastile, s-au sa incerc altceva pentru a se desumfla.
Si daca mi-ati recomanda un mod de recuperare dupa ce imi scot ghipsul.Asi dori sa mai pot atinge mingea pe viitor.
Cu stima.
Dragos
0
11-01-2012, ora 18:14
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in ziua de azi leziunile de ligamente a gleznei sau se opereaza sau se pun in orteze. varianta ghipsata este total inadecvata, din moment ce, ligamentele se vindeca in cel putin 6 saptamani, deci in 2 saptamani nu se vor vindeca, insa articulatia va avea de suferit din cauza imobilizarii.
pentoxifilina (trental)este un medicament care il folosim in arteropatia cronica obliterativa, ajuta circulatia sangelui,.. in artere si nu in vene cum ar trebui in cazul unei imobilizari, deci nu prea este adecvata contra trombozei venoase profunde (presupun ca pentru acesta ati primit-o).
aflaminul eu as lua numai pe perioada in care aveti symptoame majore in sensul: dureri, edem, imflamatie. deci in majoritatea cazurilor in prima saptamana
radiografie s-a facut dupa accident?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Entorsa de glezna - primul ajutor
  •