entorsa genunchi copil

27-05-2014
ihtiandro
Nu este medic/terapeut
ihtiandro
Buna seara
Am rugamintea sa ma ajutati cu lamuriri cu privire la o entorsa.Copilul are sase ani si a fost diagnosticat cu entorsa genunchi(dupa un meci de fotbal), copilul se putea deplasa fara probleme durere numai la atingere.Piciorul a fost imobilizat prin ghips timp de 6 zile iar durerea a disparut.Singura problema este ca genunchiul este mai umflat dupa ce a fost scos ghipsul.Este normal? Cat timp poate sta umflat?ce recomandati pentru refacerea cat mai rapida, poate incepe antrenamentele?

Multumesc
4 comentarii
0
28-05-2014, ora 09:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
O entorsa de genunchi are o perioada de vindecare de circa 6 saptamani, urmata de o perioada de recuperare similara.
Prin urmare, acesta este intervalul de abstentie sportiva. Nu puteti avea pretentia sa vindece intr-o saptamana...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
29-05-2014, ora 10:39
codre.01
Nu este medic/terapeut
codre.01
Buna ziua,
am o fetita in varsta de 10 ani, acum un an i-a sarit rotula, fara sa faca efort sau sa sara.a urmat ghipsarea de 3 saptamani, apoi kineto-terapie doua luni cu exercitii zilnice dar acum 3 luni a sarit iarasi rotula cu dureri foarte mari si fara sa poata sa-l indoaie sau sa-l puna in pamant.Am mers la Iasi, unde am fost si prima data la acelasi medic si ni-a recomandat purtarea unei orteza pentru 3 saptamani.Acum face iar gimnastica medicala urmand sa mergem la Iasi cand ia vacanta, pentru investigatii.Mentionez ca inafara radiografiei nu i s-a facut nimic.Acum ce analize sau ce altceva sa cer sa ii faca, pentru ca genunchiul se umfla la mers mai mult sau dupa 4 ore de stat in banca?
Multumesc!
0
29-05-2014, ora 12:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu este vorba despre analize si nici despre investigatii.
Dupa o luxatie de rotula genunchiul ramane umflat chiar 2-3-4 luni.
Este foarte utila orteza de "centrare a rotulei" pentru 2-3 luni.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
29-05-2014, ora 21:44
codre.01
Nu este medic/terapeut
codre.01
Multumesc pentru lamuriri!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  •