Picior rupt

23-11-2013
tranquila
Nu este medic/terapeut
tranquila
Buna seara.Cineva din familia mea in varsta de 40 ani acum 25 de zile si-a 'rupt' picioru, are 2 entorse si fisura la genunchi la acelasi picior. I sa zis sa incearca sa mearga dar inca nu poate calca pe tot piciorul, si daca merge si sta pe el i se invineste si umfla imediat, este normal ? si uneori seara face febra in ultimile zi ? cam in cat timp avand 2 entorse ar putea sa mearga normal ?
10 comentarii
0
23-11-2013, ora 19:58
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
@tranquila

Descrierea dvs este foarte neclara, motiv pentru care nimeni nu va va putea raspunde intrebarii. Va sugerez sa ne scrieti diagnosticul exact (ce fel de fractura este), la care parte a corpului mai exact (pentru ca am impresia ca nu va referiti la 'piciorul anatomic', adica partea a corpului de la glezna pana la degete), ce fel de tratament s-a facut pana acum, ce inseamna '2 entorse', 'fisura la genunchi', ce inseamna la dvs febra si probabil ca cel mai utile ar fi sa ne aratati niste radiografii. Daca nu stiti, va pot eu da instructiuni cum sa le uploadati pe internet.
0
24-11-2013, ora 10:08
Ancuta Costiuc
Nu este medic/terapeut
Ancuta Costiuc
Buna ziua am si eu o intrebare ce sa fac dimineata pe la 3 sa trezit piticul si m-a chemat la el eu m-am trezit si cand mam ridicat din pat am cazut jos nu mi-am mai simtit picioarele deloc va rog spuneti-mi ce sa fac. Va multumesc...
0
24-11-2013, ora 11:14
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
@Ancuta Costiuc

Acum vi le simtiti? Daca va atingeti cu mana pe ele simtiti simetric ambele parti? Le puteti misca? Scaunul si urinarea functioneaza normal? Aveti cunoscuta vreo suferinta de coloana vertebrala? Ati suferit vreun accident/cazatura in ultima perioada? Ce varsta aveti?
0
24-11-2013, ora 12:24
Ancuta Costiuc
Nu este medic/terapeut
Ancuta Costiuc
Am 28 de ani nu am probleme cu urinarea cateodata sunt constipata cu coloana nu cred ca am vreo problema sunt speriata nu am patit asa ceva niciodata..cateodata mai imi amortesc picioarele noaptea...ce ma sfatuiti sa fac..va multumesc pt raspuns
0
24-11-2013, ora 12:30
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
@Ancuta Costiuc

In primul rand va recomand sa va linistiti, pentru ca nu rezolvati nimic cu agitatia si pentru aproape orice problema se gaseste rezolvare. Chiar daca nu mi-ati raspuns la toate intrebarile tind sa va recomand sa va prezentati cat de repede intr-un serviciu de neurologie.
0
24-11-2013, ora 12:50
Ancuta Costiuc
Nu este medic/terapeut
Ancuta Costiuc
Sa stiti ca nu am suferit nici un accident si nici o cazatura...Aseara pur si simplu m-am prabusit am incercat sa ma ridic nu am putut am mers taras umpic si abia a 3 oara am incercat din nou sa ma ridic si am putut...
M-am atins cu mainile si acuma simt cand le ating.
0
24-11-2013, ora 13:13
Ancuta Costiuc
Nu este medic/terapeut
Ancuta Costiuc
Sa stiti ca nu am suferit nici un accident si nici o cazatura...Aseara pur si simplu m-am prabusit am incercat sa ma ridic nu am putut am mers taras umpic si abia a 3 oara am incercat din nou sa ma ridic si am putut...
M-am atins cu mainile si acuma simt cand le ating.suneti un om extraordinar va multumesc pt sfaturi si va doresc o duminica placuta...
0
24-11-2013, ora 22:12
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
Simt in "glasul" dvs ca doriti sa nu faceti nimic si sa "vedeti ca poate trece". Va sfatuiesc din nou, asa cum am facut-o in mesajul anterior, sa va prezentati cat de repede intr-un serviciu de neurologie. Daca in urma consultului si a examenelor necesare se deceleaza ca "nu e nimic", aveti o informatie foarte importanta si nu va veti reprosa mai tarziu ca nu m-ati ascultat.
0
15-11-2018, ora 13:25
EEN
Nu este medic/terapeut
EEN
Buna ziua!

Sper ca mai urmareste cineva acest subiect. Si eu am patit acelasi fenomen descris mai sus si m-am speriat destul de tare.
Ieri dimineata m-am ridicat din pat pe ambele picioare si nu am simtit niciunul, ca si cum as fi avut genunchii de guma, asa ca am cazut. Azi dimineata am avut un sentiment de dezechilibru, ca si cum un picior ma tinea si celalat nu, dar rezultatul a fost acelasi, nu m-am putut tine in picioare, am cazut si mi-am rupt degetul mic de la picior. :(
Chiar ma intrebam la ce medic ar trebui sa merg pentru asta si ce investigatii ar trebui sa fac.

Multumesc pentru sfat.
0
16-11-2018, ora 10:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Trebuie sa mergeti urgent intr-un serviciu de neurologie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul