Entorsa glezna picior drept

16-08-2014
alexandru.ilica@gmail.com
Nu este medic/terapeut
alexandru.ilica@gmail.com
Buna ziua, va multumesc in primul rand ca ati avut timp sa imi cititi mesajul.

Ma numesc Alexandru Ilica 28 ani, Brasov.

Acu 3 sapt. am calcat intr-o parte cu piciorul drept (pe o piatra, pe munte nu am fost atent, aveam si piciorul obosit si neantrenat).
La urgente mi au zis ca nu am fractura si l au pus in gips dar nu tot - radiografiile se pot vedea la linkurile de mai jos :

http://alexandruilica.com/doc/entorsa/2.jpg
http://alexandruilica.com/doc/entorsa/3.jpg

mare lucru nu mi au zis doar ca este o entorsa 'urata' nu mi au zis de ce grad este.

Indicatii :

repaus 14 zile si medicamente o sapt: - antiinflamator pastile - anticoagulante injectii 5 - pansament gastric.

sa revin la un control dupa o saptamana

- domnul dr. din pacate in concediu - am dat gipsul jos dupa o sapt - nu l mai suportam probabil l au strans prea tare, nu stiu suport durerea, cu tot cu pastile nu l mai suportam.

-
m am dus la alt doctor. dupa 2 sapt

din ce mi a zis al doilea doctor ca ar fi rupte niste ligamente si mi a dat alt tratament o sapt:

- perskindol
- tador
- pansament gastric
- paracetamol
- vitaminca c
- gheata local

lucrurile au inceput sa mearga in spre bine, s a mai dezumflat, durerile au disparut, si vanataile.Nu am calcat pe el deloc pana acum doua zile cand am iesit putin afara ajutat de o carja.A doua zi chiar puteam sa stau pe el fara dureri.

Problema este, pot sta in el cu dureri minime - dar nu pot sa il indoi mai mult de 90 grade simt ca ma tine ceva in zona fibulei - tendonul lui achile si partea cealalta - ma tine atat de tare incat simt ca daca il fortez s ar rupe ceva.

(fig.1, fig.2 si fig.3 din imgaginile de mai jos)

fig.4 - 'o adunatura de vene'

http://alexandruilica.com/doc/entorsa/1.jpg

- observ ca daca il misc is mai da drumul dar putin -

Intrebarea mea :

Din punctul dvs. de vedere este normal?

sa incep exercitii de recuperare etc. sau imi recomandati sa mai merg si la alt doctor.

Va multumesc din suflet, cu stima si respect Alexandru Ilica.

O zi placuta
2 comentarii
0
16-08-2014, ora 01:09
alexandru.ilica@gmail.com
Nu este medic/terapeut
alexandru.ilica@gmail.com
Tin sa mentionez ca dupa exercitii sau cand il fortez ma doare in zona fig.1 nu foarte tare dar ma doare.
0
16-08-2014, ora 09:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Trebuie sa ne intelegem: este vorba despre glezna, deoarece piciorul se afla mai jos (mai distal) de glezna.
Va raspund punctual:
- nu exista 'grade' ale entorsei, deoarece nu au nici o relevanta practica;
- entorsa inseamna o leziune ligamentara, mai mult sau mai putin grava;
- tratamentul nu consta in medicamente, care nu sunt utile;
- intr-adevar, imobilizarea gipsata si absenta sprijinului podal impun tromboprofilaxie specifica ('anticoagulante'), pe toata perioada imobilizarii.
- tratamentul modern al entorsei gleznei este destul de bine codificat: o entorsa nu foarte severa se trateaza functional (compresie elastica, maximum orteza tip aircast, mers cu sprijin podal), pe cand o entorsa severa necesita imobilizare gipsata pentru 6 saptamani, cel mai adesea cu interzicerea sprijinului podal.
- sub aspectul initial de 'entorsa' se pot 'ascunde' leziuni infinit mai grave, cum sunt fracturile calcaneului, talusului sau navicularului, leziuni tendinoase sau cartilaginoase etc.
- din acest motiv este esentiala reevaluarea clinica periodica, tocmai pentru a cuantifica evolutia in functie de severitate, pentru a aprecia instabilitatea gleznei (generata de leziunile ligamentare), eventualele leziuni asociate etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Entorsa de glezna - primul ajutor
  •