entorsa la glezna..

24-04-2011
xyd99
Nu este medic/terapeut
xyd99
am participat la un meci de volei si am sarit la blocaj la fileu iar la aterizare am calcat stramb pe piciorul stang si mi-a fugit spre interior glezna.in momentul doi mi s-a umflat foarte tare iar asistentul de la teren mi-a dat cu sprai rece pt moment a fost ok dar dupa 4 ore s-a umflat f tare am facut film si mi s-a spus ca nu am decat ceva vase de sange sparte la urgente.., mi-a zis sa ma dau cu crema antiflexibitic, fenilbutazona, lioton gel, si multa gheata in prima saptamana..am avut dureri articulare mari pe perioada de 2saptamani,.de atunci au trecut 3luni iar unflatura di jurul gleznei nu se trage si nu pot inca sa fac sport avand o durere usoara si constanta in timpul alergarilor usoare.., as vrea o solutie, , , multumesc anticipat.., /
1 comentarii
0
26-04-2011, ora 12:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Singura solutie logica este o examinare clinica atenta si competenta, facuta de catre un ortoped ci experienta in domeniul gleznei. Este posibila existenta unor fracturi ocultate pana acum (calcaneu, talus, navicular, cuboid etc), precum si existenta unei instabilitati reziduale, datorate unui tratament necorespunzator, sau pot fi alte zeci, chiar sute de cauze diferite.
Pana la elucidarea diagnosticului v-as sfatui sa evitati cu strictete orice efort sportiv ce ar solicita glezna.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Entorsa de glezna - primul ajutor
  •