entorsa recidivanta.. ma stiu cu platfus la glezna stanga

04-03-2010
florina-elena
Nu este medic/terapeut
florina-elena
Buna ziua.
Am facut anul trecut o radiografie la piciorul stang si mi sa spus ca am diastazis astragalo-fibular, oasele mele sunt intregi, ma stiu cu platfus la glezna stanga, iar cand rotesc interior glezna o simt o pocnitura ca si cum ar pocni la fiecare rotatie, , glezna e umflata si doare in jurul maleolei cu tot cu planta si uneori cu tot cu degete, nu pot sa indoi degetele si ma doare foarte tare daca alerg, merg mai repede sau merg mai mult.port sustinatoare plantara de 1 sapt, glezniera de 2 zile, incaltaminte cu talpa ortopedicade un an jumatate, dar tot nu trece de vreun an jumatate si de fiecare data cand calc stramb, iar am dureri mari si se umfla tare. Ce ar trebui sa fac pentru a iesi din aceasta situatie? Multumesc mult.
6 comentarii
0
04-03-2010, ora 19:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Nu va ramane decat sa faceti un consult clinic specializat.
Simptomele pe care le descrieti nu sunt specifice unei singure afectiuni, ci pot fi regasite in cateva zeci de afectiuni.
Aparent, descrieti o instabilitate articulara tibio-taliana reziduala dupa entorse repetate neglijate recidivate. La fel de bine pot insa fi cateva zeci de alte afectiuni.
Piciorul plat are o importanta absolut minora, cu singura exceptie a piciorului plat trofostatic peri-menopauzic, care are o conduita specifica.
Prin urmare, un consult clinic atent, eventual niste investigatii imagistice bine tinitite, pot solutiona diagnosticul.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
04-03-2010, ora 23:53
florina-elena
Nu este medic/terapeut
florina-elena
ct/rmn trebuie sa fac ?
0
04-03-2010, ora 23:58
florina-elena
Nu este medic/terapeut
florina-elena
ce inseamna piciorului plat trofostatic peri-menopauzic?eu am mai facut sedinte de recuperare pentru picior de 3 ori.Multumesc
0
05-03-2010, ora 00:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu trebuie sa faceti nici CT si mai ales nu RMN inaintea unui examen clinic atent si specializat. Este inutil, costisitor si redundant.
Prin urmare, un consult clinic atent, eventual niste investigatii imagistice bine tinitite, pot solutiona diagnosticul.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
27-04-2010, ora 17:23
florina-elena
Nu este medic/terapeut
florina-elena
ce inseamna piciorului plat trofostatic peri-menopauzic?Multumesc mult pentru raspunsuri
0
27-04-2010, ora 21:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Reprezinta un picior plat-valgus dobandit, cel mai adesea prin ruptura complezului spring ligament-tendon tibial posterior. Obezitatea si suprasolicitarea fizica agraveaza mult evolutia catre artroza globala a retro-piciorului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Corecția piciorului plat la copil (platfus) - tratamente și proceduri
  •