Glezne umflate cu aspect 'gelatinos'

12-06-2012
alina2793
Nu este medic/terapeut
alina2793
Acum 4 saptamani am avut piciorul drept in ghips, diagnosticul medicului fiind contuzie forte calcai, posibil fractura. Trebuia sa tin ghipsul 10 zile fara sa calc pe el, insa am avut niste evenimente mai importante la care nu ma puteam duce cu piciorul in ghips asa ca l-am scos dupa 7 zile, iar apoi l-am pus la loc dupa 3 zile insa l-am mai tinut doar 4. (in total am stat cu ghipsul 10 zile dar adunate, nu la rand) La medic nu am mai avut timp sa ajung dar observ ca mi se umfla foarte tare gleznele la ambele picioare (mai ales daca merg) si cand apas pe umflatura nu ma doare dar are aspect gelatinos in sensul in care daca apas pe ea cu un deget ramane forma degetului pe umflatura. Este normal?
3 comentarii
0
13-06-2012, ora 08:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
- umflarea ambelor glezne poate avea cel mai frecvent, o origine cardiaca, renala, hepatica, vasculara, metabolica etc
- decizia D-voastra de a nu respecta tratamentul (imobilizarea gipsata) este una catastrofala prin posibilele consecinte: fractura calcaneului este o fractura grava, ce lasa sechele functionale pentru toata viata, iar nerespectarea voita a tratamentului si a controalelor obligatorii la medic agraveaza evolutia potentiala.
- nu am inteles insa detaliile esentiale: sex, varsta, greutate/inaltime, antecedente vasculare, metabolice, cardiace, renale, inflamatorii etc etc.
Asteptam detalii semnificative.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
13-06-2012, ora 14:05
alina2793
Nu este medic/terapeut
alina2793
Va multumesc pentru raspuns. Sunt fata, am 18 ani, cam 1.75 si 80 de kg, alte probleme nu am avut. Luna asta nu pot sa ajung deloc la doctor pentru ca am bacul si sunt constienta ca poate deveni mai rau si ca este fost decizia mea. Inainte nu mi se umflau deloc gleznele dar ce ma deruteaza e aspectul lor, parca ma joc cu plastelina.
0
13-06-2012, ora 15:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Este evident ca un rol semnificativ il au si cele 15 kg in plus, care ingreuneaza efortul inimii, agraveaza insuficienta venoasa etc etc.
Nu va putem sfatui fara o minima examinare clinica.
Este decizia D-voastra de a neglija starea sanatatii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: