Epiderma palme distrusă

02-05-2019
Monza96
Nu este medic/terapeut
Monza96
Buna ziua!Problema mea stă în felul următor.Din cauza meseriei de bucătar și a utilizării îndelungate a mănușilor apa pătrunde înăuntru fapt care îmi încrețește pielea palmilor.Au "ajutat" probabil și soluțiile folosite.Ce creme pot folosi in acest caz?Pentru regenerare, hidratare, emoliere?

Am pus și o poza in link-ul de mai jos, neobservand funcția de upload a pozelor
https://photos.app.goo.gl/KiXSSQDYHRHmZabc8
1 comentarii
0
02-05-2019, ora 22:13
Dr. Dumitru Florin
Dermatovenerologie, Bucuresti
Dr. Dumitru Florin
Buna ziua!
Meseria pe care o aveti, purtatul frecvent al manusilor si solutiile folosite pot contribui la problema pe care o aveti.
Ideal ar fi sa evitati acesti factori dar cum in viata reala nu se poate variantele ar fi sa folositi o crema hidratanta, spre exemplu lipobase repair, si sa utilizati niste manusi din matase numite dermasilk peste care sa le purtati pe cele din latex.
Adaugă un comentariu / răspuns

12-11-2019, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
OptiBac
OptiBac - probiotice adaptate nevoilor tale
Optibac Probiotic zilnic Extra Forte are o concentratie de 20 miliarde de bacterii vii si contine Lactobacillus acidophilus NCFM - cea mai cercetata tulpina acidophilus din lume. Este probioticul ideal pentru persoanele care au urmat un tratament indelungat cu antibiotice, se confrunta cu alergii sau afectiuni digestive. Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.