Epilepsie?!!?!

04-12-2018
switchl23
Nu este medic/terapeut
switchl23
Am fost diagnosticat cu epilepsie grand mal acum 3 ani.Testele facute la cabinete atesta ca am epilepsie, ok.Grand mal cu sigurata nu este, eu fac o criza ca si cum ar veni cineva pe la spatele meu si m ar speria, tresar pentru o fractiune de secunda si scap din mana(cateodata simt dupa criza ca niste fluturi in stomac si o apasatura in piept dar trec foarte rapid).Cateodata imi pierd si echilibrul, probabil imi fug ochii sau ceva pentru ca nu mai vad in acel moment, simt ca clipesc.Iau lamotrix 100mg(trebuia sa mau iau actovegin si magnerot care mi a marit foarte tare bataile inimii intr o saptamana, de am mers la doctotrul de familie sa vad ce se intampla cu mine, el a spus ca e ceva normal..nu stia ce se intampla. Am zis sa ma opresc din luat magnerot si asta era)Precizez ca in timp ce scriu acest subiect am inceput sa fac crize...Cand m am apucat de tratament parca toate pastilele alea imi faceau mai rau.De obicei fac crize cand ma trezesc, se intampla si in timpul zilei dar asta se intampla destul de rar.Acum ceva zile m am trezit sa merg la tuns, am facut cateva crize si am luat o pastila(dupa 10/20 de minute trec crizele)am plecat spre frizerie si pe drum am inceput sa fac iar, in disperarea de a nu face criza pe scaunul frizerului am mai luat o pastial, nici un efect.Am facut asa pana am ajuns inapoi acasa si m am pus sa dorm, mi-a trecut treptat linistindu ma in pat cu ochii inchisi asteptand sa adorm.Precizez ca niciodata n au putut sa imi declanseze aceste crize la doctor si am fost si in cluburi de multe ori unde sunt lumini de alea de-ti vine sa stai numai cu capul in pamant si nu mi s-a declansat niciodata o criza.Pe oriunde am fost cu problema asta mereu a fost confuzie, nimeni nu stia nimic sigur...
5 comentarii
0
06-01-2019, ora 16:09
Malina Geanina
Nu este medic/terapeut
Malina Geanina
Buna! Aceeasi problema am avut.o si eu, numai ca pe langa sperietura resimtita, fiorii in stomac si scaparea obiectelor, aveam pierdere partiala de memorie, adica nu stiam ce raspund celor din jur in timpul crizelor si nu imi aminteam nimic din ce se petrecea in timpul crizei. Acum 6 luni m.am operat pe creier pentru combaterea epilepsiei. Aveam boala de 11 ani. Operatia a constat intr.o lobectomie cerebrala dreapta, mai exact extirparea partii din creier care genera aceste crize. Acum sunt cat se poate de bine, primele 2 luni am mai avut fioruri in stomac si de 4 luni au disparut si acelea. Deci operatia a avut reusita de 100%. Te poti iteresa de dna dr Mîndruță Ioana de la spitalul Universitar, ca mie dansa mi.a facut controalele necesare pt a deduce daca ma pot opera sau nu. Doar dansa are aparatura speciala pt epileptici. Daca doresti mai multe detalii, "Malina Ciltu" este fb meu si ma poti contacta pe messenger
0
07-01-2019, ora 14:36
Nicu221
Nu este medic/terapeut
Nicu221
Salutare ! Și eu am aceste probleme, adică din cauza unei sperieturi puternice ! Vreau să zic că tot așa simt o durere mică în ceafă, după care ca și cum ar fi cineva în spatele meu și m-ar speria și apoi se transforma într-o arsură care îmi cuprinde tot corpul ! Nu cad și nu-mi pierd cunoștința dar mă simt groaznic, iar după aceea am dureri de cap, și amețeli și mă simt rău ! Medicii zic că sunt atacuri de panică, dar eu nu cred. Pe internet scrie clar că sunt simptomele epilepsiei
0
16-01-2019, ora 19:04
Malina Geanina
Nu este medic/terapeut
Malina Geanina
Iti poti face o programare la dn dr Mîndruța Ioana din spitalul Universitar. O sa te programeze foarte tarziu, pe mine peste 6 luni m.a programat. Si in urma controlului facut de dansa iti poate pune un diagnostic clar. Tel. centrala spital Universitar: 021/318.05.22, 021/318.05.23 si ceri catre dansa. Ii spui asistentei despre ce este vorba si te lamureste mai exact. Multa sanatate!
0
28-12-2019, ora 12:46
coronitza
Nu este medic/terapeut
coronitza
Sunt mama unei fetite cu epilepsie de 26 de ani, acum fata are 26 de ani, epilepsie o are de la 8 luni dintr o meningita bacteriană. Dupa numeroase tratamente anticonvulsive, am recurs acum 2 ani la implantul de nerv vagal, care i a mai redus din crize, dar am pierdut magnetul. La pastile nu am putut renunta, desi doctorii de la spiatalul bagdasar au spus ca nu va trebui sa mai ia pastile. Este nervoasa si face pipi pe ea, dimineata, sau dupa ce doarme la pranz. Daca cineva ma poate ajuta cu un magnet(repet, le am pierdut pe amandoua) sau cu sfaturi in privinta enurezisului care este ingrozitor. Multumesc
0
18-12-2020, ora 16:24
Epylepsy
Nu este medic/terapeut
Epylepsy
Sa fiu sincer o dieta ketogenica și o brățară sau un ceas sa te monitorize vezi că sunt bune eboda cu lenser sa îți monitorizare somnul fiindcă epilepsia se declanșează când ai lipsa de somn sau coșmaruri
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Top 10 aplicații de smartphone pentru epilepsie
  • Un grup de celule din hipocamp asociate cu comoțiile și pierderile de memorie
  • O nouă terapie pentru managementul crizelor convulsive?
  • Cum afectează Neurontin și Lyrica sinapsele creierului?
  • Opto-vTrap: un nou instrument dezvoltat de cercetători, ce ar putea fi utilizat în viitor pentru tratamentul epilepsiei
  • O peptidă protejează neuronii atât împotriva bolii Alzheimer, cât și a epilepsiei
  •