epilepsie de la varsta de 10 ani
Am 26 de ani.Am epilepsie de la varsta de 10 ani, crize nu am in afara ca imi amorteste mana dreapta din cand in cand si am dureri de cap mai ales cand sunt la menstruatie.Folosesc Orfiril 300 mg, Timonil de 150 mg.Problema e ca din octombrie am dereglari menstruale, si pentru asta medicul ginecolog mi-a prescris anticonceptionale (Karissa).Am totusi indoieli, din cate stiu nu as avea voie sa folosesc anticonceptionale nu?va rog doresc un raspuns de la un medic sau cine a mai fost in situatia asta.va multumesc.
5 comentarii
in luna octombrie nu mi-a venit ciclu, i deloc iar in luna asta mi-a venit de 2 ori..
Se regleaza de la sine. Nu luati anticonceptionale.
Anticonceptionalele au foarte multe efecte secundare care apar la cele care iau, sau, viitor la copii.
Cercetati acest Topic mai documentat si care contine si raspunsul la intrebarea dv., raspuns dat de medicul ginecolog.
http://forum.romedic.ro/prod/Pilulele_anticonceptionale_provoaca_avort_timpuriu?_Sunt_nocive?_063792.html
Anticonceptionalele au foarte multe efecte secundare care apar la cele care iau, sau, viitor la copii.
Cercetati acest Topic mai documentat si care contine si raspunsul la intrebarea dv., raspuns dat de medicul ginecolog.
http://forum.romedic.ro/prod/Pilulele_anticonceptionale_provoaca_avort_timpuriu?_Sunt_nocive?_063792.html
deocamdata nu intentionez sa raman insarcinata, mai ales am si tratament pentru epilepsie...si anticonceptionale nu am mai folosit deloc si sincer nici nu as folosi(totusi am luat 2 pilule deja) dar daca o sa mai am probleme cu menstruatia?ce ma fac?a doua oara mi-a venit din senin fara dureri si parca nu mai vroia sa se opreasca.stiti ceva "natural" care sa regleze? multumesc oricum
Trebuie să subliniem faptul că pilulele nu reprezintă o soluţie nici pentru femeile cu cicluri lunare haotice. Iregularitatea ciclului, de cele mai multe ori, nu este o boală. Menstruaţia poate să întârzie datorită întârzierii ovulaţiei în luna respectivă, ca urmare a unor situaţii stresante. Pilulele nu vindecă ciclurile haotice, nu îmbunătăţesc situaţia. Hemoragia care apare atunci când încetează luarea pilulelor nu este o menstruaţie adevărată. După luarea pilulelor, situaţia este aceeaşi, numai că pilulele au multe consecinţe negative, menţionate sau nemenţionate. În cazul în care o femeie este cu adevărat bolnavă, de exemplu dacă are o tumoare a glandei pituitare (hipofiza), pilula nu face altceva decât să amâne diagnosticarea corectă şi deci şi tratamentul.
extras din Brosura "Cu ce pret" - See more at: http://forum.romedic.ro/prod/Pilulele_anticonceptionale_provoaca_avort_timpuriu?_Sunt_nocive?_063792.html%20-%20See%20more%20at:%20http://forum.romedic.ro/prod/doresc_un_raspuns_va_rog!_082974.html#sthash.iTE4Mfmj.episdyBP.dpuf
extras din Brosura "Cu ce pret" - See more at: http://forum.romedic.ro/prod/Pilulele_anticonceptionale_provoaca_avort_timpuriu?_Sunt_nocive?_063792.html%20-%20See%20more%20at:%20http://forum.romedic.ro/prod/doresc_un_raspuns_va_rog!_082974.html#sthash.iTE4Mfmj.episdyBP.dpuf
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 5ameteli si dureri de cap de ceva timp
- 3Dureri puternice de cap, stare de frica
- 2epilepsie?
- 3help! oare am sinuzita?
- 10dureri de cap si rinita alergica?
- 2Epilepsie si medic
- 0dureri de cap, anticonceptionalele
- 6dureri de cap care nu mi-o pot explica
- 4dureri de ochi si cap permanente
- 11Dureri de cap, amorteli ale mainilor.
- 3Multe probleme (ORL, Neuro)
- 0Dureri de cap.
- 1dureri de cap in zona cefei
- 0diaree, greata, dureri de cap
- 10Epilepsie?
- 1Dureri, intepaturi umar si ceafa pe partea stanga
- 6Oboseala musculara, ameteala si dureri de cap frecvente
- 1Durere de cap cam tot la 2, 3 zile
- 0Durere de cap cand ma misc
Mai multe informații despre: Epilepsia Durerea de cap
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: