epilepsie febrila la trezire

18-09-2013
popovici maria
Nu este medic/terapeut
popovici maria
Buna ziua. Am un baiat de 22 ani care a fost diagnosticat la varsta de 3 ani cu epilepsie febrila la trezire.Atunci a facut prima criza, a doua criza a facut-o la varsta de 6 ani in aceasi zi si in aceasi luna.Mentionez ca in acest timp lua tratament fenobarbital, iar apoi carmazepina.De atunci si pana cand nu a implinit 21 cani nu a mai facut nici o criza.De anul trecut si pana acum nu este luna in care sa nu faca o criza, mentionez ca inainte cele doua crize le-a facut in timpul somnului si cand a avut si febra, iar acum face crize si ziua si noptea, a fost gasit si cazut pe strada.La spital de cate ori l-am dus m-i s-a spus ca are infectie si i s-a administrat antibioticeEl tratamentul pentru epilepsie nu l-a intrerupt, i-a fost si schimbat si medicamentul.In prezent i-a neurotop retard 300 de 3 ori pe zi.As dori sa stiu ca ce ar mai trebui sa fac, nu pot sa-l las asa, unde sa ma mai duc?Mentionez ca are medic neurolog cei face tratamentul si-mi spune numai ca e normal...sa faca crize, atunci de ce nu a mai faCUT PANA ACUM?Nu poate sa aiba in fiecare luna febra, m-i s-a spus ca din cauza aia a facut crizele., mai mentionez ca de cand a facut aceste crize este mai tot timpul nervos, desi se odihneste destul, nu fumeaza si nu bea alcool si cafea.Va rog sa ma indrumati la ce mai pot sa fac?
3 comentarii
0
18-09-2013, ora 15:19
Ela.Dumitrascu
Nu este medic/terapeut
Ela.Dumitrascu
Unul dintre efectele secundare ale medicamentelor antiepileptice este si agitatia, nervozitatea, iritabilitatea, dar sa nu uitam si de personalitatea specifica epilepticului caracterizata mai ales prin impulsivitate si vascozitate in gandire. Eu va sugerez sa efectuati un Video-EEG si un RMN, iar in cazul in care medicamentatia se dovedeste a fi ineficienta trebuie aplicata o alta schema de tratament, dar exista posibilitatea unei epilepsii farmacorezistente, insa totul poate fi descoperit in urma unui control amanuntit si efectuat de un epileptolog.
0
18-09-2013, ora 15:27
popovici maria
Nu este medic/terapeut
popovici maria
Daca fac un ct se poate observa unele neregularitati la nivelul creierului? sau un rmn este mai bun?
0
18-09-2013, ora 15:36
Ela.Dumitrascu
Nu este medic/terapeut
Ela.Dumitrascu
Da, sunt vizibile neregularitatile la nivelul creierului chiar si la CT, insa RMN-ul ofera mai multe informatii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.