Episod psihotic

05-08-2010
akindofmagic
Nu este medic/terapeut
akindofmagic
Buna ziua.
In urma cu aproximativ 7 luni, decembrie 2009, am fost internat timp de doua - trei saptamani in urma unor tulburari psihice, manifestate in urma consumului abuziv de substante psihoactive pe termen lung (un an jumate, doi). Medicul curant ma suspecta de schizofrenie, dat fiind faptul ca am varsta de 23 de ani si a felului in care ma manifestam. Pe biletul de externare sunt scrise urmatoarele:

Diagnostic principal (DRG Cod 1): Alte tulburari psihotice acute predominant delirante.
Diagnostice formulare liberea: EPISOD PSIHOTIC.
Stare de externare: ameliorat.

EPICRIZA:

Pacient internat in urgenta cu agitatie p.m. comportament maniacal, fuga de idei, incoerenta, idei delirante nesistematizate, logoree, insomnii.

A urmat tratament cu neuroleptice atipice (Zyprexa velotab - 20 mg), timostabilizatoare (Convulex - 900 mg), sedative, evolutia fiind favorabila.

Dupa externare am continuat cu tratamentul prescris de medic, cele de mai sus la care se adauga medazepam si diazepam (ultimele doua pe perioada a proximativ doua saptamani).

La cateva saptamani dupa, recuperarea a fost completa, insa nu stiu nici in ziua de azi daca mai sunt cel de dinainte. Dupa aproximativ doua luni de tratament cu Zyprexa (20, 15, 10 mg, progresiv) si Depakine 500mg (februarie 2010) am intrerupt medicatia fara a-mi instiinta medicul. Cu toate ca si azi ar trebui sa iau Zyprexa 5mg in fiecare zi, seara, nu o fac, datorita reactiilor adverse (starea de "leguma" de a doua zi).
Dupa intreruperea tratamentului m-am simtit mult mai bine, iar manifestarile amintite mai sus nu au mai revenit sub nici o forma.
In urma documentarii, am inteles ca pe perioada a un an medicatia trebuie luata pentru a preintampina un eventual nou episod.
Intrebarea mea este daca fac bine ca am renuntat la medicamente. Oricum, m-am descotorisit de toate si nici nu am mai luat de la farmacie cu reteta. Pe data de 9 August sunt programat la vizita, ar trebui sa discut ceva anume cu medicul? Sau mai mult il ingrijorez spunandu-i ca am renuntat la medicamnte?

De asemenea as vrea sa stiu daca in urma acestui episod am ramas cu anumite traume si in eventualitatea sustinerii uni test psihologic de angajare, de exemplu, l-as putea trece?
Precizez ca in clasa a 12-a, deci cu mult inaintea acestui eveniment, am sustinut un test psihologic in cadrul serviciului militar pe care se pare ca nu l-am trecut. Un alt test pe care l-am sustinut (august 2008) si l-am trecut prin dunavointa doamnei Psiholog de la centrul de testare a fost la scoala de soferi. Doua dintre intrebari nu se incadrau in grila de corectare, sau poate mai bine zis in profilul psihologic cautat de test.

Imi cer scuze pentru lungimea post-ului.
Va multumesc anticipat.
8 comentarii
0
05-08-2010, ora 18:15
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Macar un an fa tratament si apoi numai daca medicul te gaseste intr-o stare buna incerci sa reduci treptat dozele.

In nici un caz dintr-o data.
0
06-08-2010, ora 00:20
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
Instinteaza medicul neaparat ca ai intrerupt medicatia, nu e bun acest lucru.
In general testele psihologice vizeaza personalitatea, probabil suferi de vreo tulburare de personalitate (psihopatie) astfel ca ai cazut la acele teste anterioare;
0
19-12-2010, ora 17:36
ancaberciu
Nu este medic/terapeut
ancaberciu
nu ai procedat nu ti-ai facut decat un rau.in cazul diag tau :la primul episod psihotic trat un an de zile;al-doilea 2 ani zileal treilea:TOATA VIATA.daca tu crezi ca se merita sa intrerupi trat si sa ajungi al al doilea si apoi la al-treilea=o sa fii leguma toata viata si ai 23 de ani.Problema este a si medicilor ca nu va explica de ce trebuie luat tratamentul.In creierul este o secretie prea mare de dopaminergici si asta ti-a provocat tie episodul psihotic aceste medicamente neuroleptice atipice(care au mult mai putine reactii advrese si ne putem declara fericiti ca exista) iti blocheza receptori si astfel se reduce concetraatia de dopaminergici.Orice medicament are eficacitate pe o anumita perioada de timp si ajunge la o anumita concetratie suficienta tot in timp, de aceea se da un an de zile.si normal ca te simti bine medicamnetele isi fac efectul de la primele doze, dar asta nu inseamna ca esti vindecat si asta e o mare diferenta.Nu iti face u rau aiurea suferi un an de zile da stii ca vei fi bine.Iti recomand si un psihiatru foarte bun Carmen Cauni.Sper sa constietizezi gravitatea faptului tau si sa se iei o atitudine cat mai rapid.
0
28-12-2010, ora 17:00
ahmed2
Nu este medic/terapeut
ahmed2
Pentru Achin. fi foarte atent, esti tinar, pentru moment eu cred ca ai procedat bine ca ai intrerupt tratamentul si ca te simti bine, dar fi foarte atent la la tine, la modul cum te comporti in societate, la viata de zi cu zi, la stesul zilnic, iar daca ai vreo data vreo problema sau te simti recalcitrant sau ai vreo stare mai veche de nervozitate, eu iti recomend sa te controlezi singur si sa mergi sa ti iei o jumatate de pastila de zyprexa, a doua zi mai ei o jumatate, daca vezi ca numai ai probleme, incetezi sa mai iei medicamente. Eu iti dau acest sfat, deoarece si eu am avut problemele tale, am urmat tratamentul cu medicamentele pe care le ai lu at si tu, iti dau dreptate, au reactii adverse foarte mari, ne provoaca mult rau, dar noi trebuie sa ne controlam, sa fim constienti ca sintem bolnavi, iar intotdeauna cind simtim ca avem probleme, luam medicamentele iar daca nu avem, mergem la medic urgent.Eu iti dau exemplul meu, am avut probleme, acum am intrerupt de circa 2 ani tramentul, mai iau foarte, foarte rar Deparchin, numai daca este nevoie si imi vad de viata mea.Tu sa sti ca daca incepi sa te cunosti, sa ti cunosti temperamentul si daca te poti duce la medic sa ceri sprijinul numai cind observi schimbari in comportarea ta, atunci vei considera ca te poti controla, poti renunta la medicamente, dar sa fi convins ca nu esti vindecat si intotdeauna sa fi precaut cu sanatatea ta.
0
30-12-2010, ora 13:49
amadeus_amalia
Nu este medic/terapeut
amadeus_amalia
nu inteleg de ce spui ca zyprexa iti da o stare de leguma a 2 zi, eu am luat timp de 1 an de zile si m-am simtit foarte bine, acum iau abilifly deoarece am luat mult in greutate de la zyprexa asta este neplacerea nu ca iti da stare de leguma, de la diazepam aveai starea de leguma nu de la zyprexa, am luat si eu diazepam in spital timp de 2-3 zile si am renuntat pentru ca eram pur si simplu drogata mereu, nu te mai puteai intelege cu mine.
sfatul meu este sa urmezi tratamentul asa cum ti-a spus medicul
0
30-12-2010, ora 13:58
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Ahmed, apreciez felul cum gandesti. Perioada in care te tratezi cu medicamente trebuie sa fie cat mai scurta. Ideal ar fi fara, si chiar se poate acest lucru: autocontrol, suplimente, dieta, miscare.
0
11-05-2013, ora 19:16
marevna
Nu este medic/terapeut
marevna
Buna, sunt psiholog clinician si pot sa te lamuresc in tot ce te intereseaza. -*


(*modificat de admin)
0
21-05-2013, ora 21:11
anthalis30
Nu este medic/terapeut
anthalis30
Am trecut acum 6 ani exact prin ce ai trecut si tu. Ca si tine am intrerupt brusc medicatia (asemanatoare cu a ta), in cca 3 luni am facut un rebound si am ajuns din nou la spital. Din cauza intreruperii si a recaderii subsecvente mi s-a prelungit tratamentul cu inca 4 ani. NICIODATA neuroleptice nu se intrerup brusc fiindca in TOATE cazurile mai devreme sau mai tarziu au loc recaderi. Olanzapina e nenorocita si distruge metabolismul, pe langa faptul ca sedeaza (leguma). Solutia a fost sa discut sincer cu doctorul care mi-a schimbat tratamentul in rispeirdona cu orfiril, cu care m-am simtit excelent si vioaie. In cateva luni am revenit la o stare optima, oricum am facut tratemtnul cca. 3 ani. Apoi timp de cca 1 an am luat numai risperidona pana la eliminarea completata in mod TREPTAT. Vrei sa intelegi asta bine, nu vrei, vei suporta consecintele alegerii tale nefericite. Succes!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: