Episod psihotic acut-olanzapina

24-01-2020
Cutarescu
Nu este medic/terapeut
Cutarescu
Am fost internat in Timisoara 5 zile pt un prim episod psihotic acut.Am 6 luni de cand iau olanzapina(20mg/zi), ceea ce mi se pare o doza f mare, dar cei drept nu am nicio problema sa "duc" aceasta doza, nu ma simt sedat.La fiecare control medical am spus ca ma simt bine, fara recadere, insa domnul doctor nu vrea sa imi scada doza de olanzapina deabea peste vreo 2 luni.1:Este normal sa bage in mine atata olanzapina?2:Cam cat dureaza tratamentul la primul episod?
5 comentarii
1
24-01-2020, ora 09:17
Miki33
Nu este medic/terapeut
Miki33
2 ani se face tratament pentru primul episod psihotic.
Doza se poate scade la minim de 5 mg doar cu acordul doctorului psihiatru.
Eu atat iau, 5 mg de olanzapina.
In aprilie fac 2 ani de tratament dar nu il scot. Mie frica sa nu fac alt episod psihotic sa mi Se puna diagnostic de schizofrenie sa nu ma mai angajeze nimeni.
1
24-01-2020, ora 11:06
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Minim un an ar trebui tratament.Sincer nu v as recomanda să scoateți olanzapina daca nu aveți reacție adverse.
Recăderile și tai greu de controlat.
2
24-01-2020, ora 11:47
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Orice tratament psihiatric se ia așa cum vă indică medicul psihiatru. E important să urmați sfaturile lui ca tratamentul să își facă efectul. Orice schimbare de dispoziție o discutați cu acesta ca să poată să vă modifice dozele atunci când e cazul.
2
24-01-2020, ora 18:40
Psiholog Chițimuș Cristina
Psihologie, Iași
Psiholog Chițimuș Cristina
Buna seara,

Tratamentul pentru tulburare psihotica acută dureaza intre 2 si 6 ani. Sunt persoane care iau toata viata aceasta substanta, nu va îngrijorați că v-ar putea dăuna. Dacă nu ați avut reacții adverse până acum inseamna ca organismul l-a acceptat foarte bine si ca e indicat sa continuati tratamentul asa cum va indica medicul psihiatru.
1
28-01-2020, ora 17:09
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@Cutarescu si eu am luat olanzapina vreo 8-10 luni tot 20 mg. Apoi am pus 24 kg si mi s-a schimbat pe abilify+rispolept dar nu le pot scoate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: