Escapelle

15-06-2013
Angelz
Nu este medic/terapeut
Angelz
Acum 2 sapt, pe 31 mai am luat Escapelle (prezervativul s-a rupt si chiar daca ejacularea nu a fost in interior am luat pastila pentru siguranta si pentru a alunga panica). Dupa o sapt mi-a aparut spotting-ul si mici dureri de ovare. Spotting-ul dureaza si acum. Asa e normal ?
1 comentarii
0
16-06-2013, ora 08:26
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Da, este normal in sensul ca tulburari ale menstruatiei reprezinta o reactie adversa foarte frecventa dupa pilula de a doua zi. De cele mai multe ori, din fericire, ele se remit spontan, fara nevoia unui tratament special. Pe viitor, este bine sa luati medicamente, in special hormoni in doze mari, numai la indicatia medicului curant.

De asemenea, pentru ca prezervativul sa nu se mai tot rupa, este bine sa tineti cont de urmatoarele reguli:
-folositi prezervative de calitate si nu chinezarii
-sa fie in termen
-sa fie cumparate din farmacie si nu din supermarket-uri, chioscuri de ziare, etc.
-de evitat contactul prezervativului cu substante precum: spermicide, lubrifiante, creme de intarziat ejacularea, etc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul