Eu am HIV sotia nu

13-05-2019
MgM21
Nu este medic/terapeut
MgM21
Salutare acum 2 saptamani am fost diagnosticat cu HIV aproape de SIDA ceea ce inseamna ca am hiv de cel putin 15 ani apoi a facut si sotia mea analize dar ei i.au iesit negative intrebarea mea e cum asa?? adica suntem casatoriti de 10 ani in timpul asta am facut sex neprotejat de n ori si ea nu a luat hiv.. cum asa?
18 comentarii
0
14-05-2019, ora 07:13
EU2017
Nu este medic/terapeut
EU2017
Sotia cum se simte?Tu...ce simptome sau pb de sanatate ai...ce te a determinat sa ti faci testul?
mai este cineva aici unde sotul are si sotia nu.
1
14-05-2019, ora 07:27
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Exista cupluri in care doar un partener are boala-am sub urmarire mai multe astfel de cazuri cu sifilis, tot o afectiune cu transmitere sexuala.Mergeti la un medic infectionist.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie
Medic primar dermatolog
0
14-05-2019, ora 08:16
EU2017
Nu este medic/terapeut
EU2017
Si care ar fi motivul d.na Dr.?Persoana negativa e rezistenta la virus sau nu produce anticorpii detectabili la test?
0
15-05-2019, ora 11:09
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
buna ziua,
Nu cunosc motivul. Asta e realitatea.
o zi buna,
dr Claudia Artenie
0
20-05-2019, ora 20:07
MgM21
Nu este medic/terapeut
MgM21
Am facut din nou teste si la ea tot negativ a iesit. nu inteleg de ce? o fi rezistenta la acesti virus?
0
21-05-2019, ora 15:43
A1717
Nu este medic/terapeut
A1717
Bună.
Și eu am fost diagnosticată acum 7 luni, mă simțeam foarte rau (dureri mari de cap și ganglioni inflamati) atunci și am mers la dr.
Prietenul meu cu care sunt de 10 luni a făcut și el analize la 5-6luni de relatie și nu are.
El se simte bine, dar trebuie sa le mai repete o data.
Soția ta pur și simplu nu a luat ori exista un anumit nr de pers (puține la nr ) care au anumite mutații și sunt rezistenți la acest virus, deci nu îl iau deloc.
Exista 2cazuri în lume cică vindecate complet pt ca au făcut transplant de măduva, de la aceste pers(imune la HIV), fiind bolnave de leucemie parcă
Dar am citit ca este foarte riscant acest "tratament" pt noi, restul.
1
21-05-2019, ora 15:52
A1717
Nu este medic/terapeut
A1717
Cum de ai descoperit așa tarziu?
Te simți bine?
Cum au ieșit analizele, CD4?
Daca ești fumător lasa-te, la fel și de alcool.
Urmează un stil de viață cât mai sanatos:odihna, mișcare alimentație mai saraca în grăsimi și o masa în plus fata de cât consumai de obicei(HIV consumă mai multa energie decât la o pers sanatoasa).
Și fi pozitiv!
Cu tratament luat la timp o sa fi bine!
P.S:folosește prezervativ mereu ca sa nu ia și soția!!!!!
1
21-05-2019, ora 16:46
EU2017
Nu este medic/terapeut
EU2017
A1717..tu stii cam de cand te ai infectat ?
0
23-05-2019, ora 00:18
A1717
Nu este medic/terapeut
A1717
Nu știu ce relevanta are pt tine de cât timp, dar îți răspund.
Acum fix 1an m-am infectat, iar de 7 luni iau tratament.
Simptomele de boala am început sa le am după 4-5luni de la contact.
0
23-05-2019, ora 00:24
A1717
Nu este medic/terapeut
A1717
Nu ai raspuns la ce am întrebat.
Am citit ca, cu cât se descoperă mai din timp infectia cu atât mai bine da randament tratamentul.
Adică nu are timp virusul sa se fixeze în celulele, unde ramane în faza latentă.
Nu dispera, sper sa dea rezultate bune Medicația ta!
Când ajunge virusul N(nedetectabil ) în sânge acesta nu mai este transmisibil.
Vei fi monitorizat la 3luni, iar la 6luni vei face Imunitatea și Virusologia (cantitatea de virus în sange).
0
23-05-2019, ora 07:20
EU2017
Nu este medic/terapeut
EU2017
Eu am 10 teste negative...ultimul la 1 an..dar am simptome in continuare
0
23-05-2019, ora 07:21
EU2017
Nu este medic/terapeut
EU2017
Deci mai exact caand ai facut testul si a fost pozitiv.la cate luni de la infectare?
Cum te ai infectat?
0
26-05-2019, ora 06:52
A1717
Nu este medic/terapeut
A1717
Carlos 2017 poate ai altceva.
O alta infecție.Nu știu.
Ar fi trebuit sa iasă pozitiv după 6luni de la infectare.
Daca pe mine ma intrebi, Testul meu a ieșit pozitiv la 5luni de la contact
Mai mult ca sigur în urma unui contact m-am infectat, nefolosind prezervativ.
Lucrez și intr-un salon, dar nu cred ca de la forfecutele de manichiura.
0
26-05-2019, ora 20:04
EU2017
Nu este medic/terapeut
EU2017
Si tu nu cunosti peroana de la.care crezi ca te ai infectat?ar fi bine sa i aduci la cunostinta...poate el nu stie..si mai nenoroceste si alte fete..si de la.ele si baieti.
1
26-05-2019, ora 20:10
EU2017
Nu este medic/terapeut
EU2017
Ce nenorociti...cum s au gandit sa faca acest virus transmisibil...prin sex.una din cele mai mari placeri ale lumii.Offff Doamne.
Si dupa infectare.probleme orale.genitale ca sa poata fi transmis si mai usor.mai se poate pune problema ca nu a fost produs in laborator?
.+simptome intarziate sau absente sa nu stii ca esti infectat si sa transmiti mai departe
0
04-06-2019, ora 18:31
MgM21
Nu este medic/terapeut
MgM21
A1717 Treaba a fost in felul urmator am avut dureri puternice de cap si varsaturi m-am dus la spital si am fsot diagnosticat cu meningita criptococica iar dupa alte teste am aflat ca am si hiv intr-un statiu extrem de avansat acum sunt bine de meningita m-am vindecat ca-am greu am stat 2 luni in spital, iau tratament petru hiv am 3 pastilute iar pentru meningita ca sa nu recidiveze am o pastila, peste 5 luni ma duc la control iara. Intrebarea mea este mai traiesc si eu macar 5 ani? :(((
0
17-06-2019, ora 00:39
A1717
Nu este medic/terapeut
A1717
Nu gândi așa!!!
O sa fi bine.
Pe mine asistenta de la medicul de fam m-a pus în legătură cu o alta asistenta de la Victor Babes și merg acolo.
De multe ori mă ajuta și cu analizele, îmi recoltează ea fără sa mai stau la coada, îmi ia medicamentele sa nu mai merg eu.
Sincer și eu m-am simțit rau.
Dar acum mai simt bine, ca înainte. Iau tratamentul la timp, mănânc, dorm, ies la plimbare cu prietenul meu.
Este mare lucru dacă ai pe cineva lângă tine.
Și apropo ai grija cui îi mai spui de asta.Eu m-am cam lecuit cu o prietena "buna", i-am spus și acum nici nu mă mai baga în seama.Dar nu asta contează, eu sa fiu bine.
Analizele sunt bune și în rest Doamne Ajuta!
Sunt optimista și sper ca în maxim 10ani sa apară un tratament definitiv al acestei infectii/boli.
Fruntea sus și...MERGEM ÎNAINTE!
Sunt boli mai grave decât HIV, leucemie, cancere, tumori, etc.
0
17-06-2019, ora 00:44
A1717
Nu este medic/terapeut
A1717
Carlos 2017 nu știu exact persoana.
Sunt 2 pers, dar nu pot da de ei pt ca nu știu unde stau (unul e în Republica Dominicana).
Unuia din ei, cel din România i-am dat un mesaj ca vreau sa vb, dar nu a răspuns.
Pana la urma m-am răzgândit și n-am sa-i spun chiar dacă ne vom mai intersecta prin zona.
Sa stea așa sau poate nici nu știe ca are și va evolua boala către SIDA.treaba lui.
Nici nu știi cum s-o dai acum.
Știe unde stau și mă gândesc sa nu vina pus pe scandal sa îmi strige ca de la mine a luat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.