Exces de pilozitate ajutor

07-04-2010
mirelaaprilie
Nu este medic/terapeut
mirelaaprilie
am un usor exces de pilozitate, care nu a putut fi diagnosticat chiar ca hirsutism- dar mi s-a recomandat sa iau spironolactona cateva luni. e bun? adica dupa ce termin nu o sa recidiveze? ceva mai permanent exista? e cineva care s-a tratat asa? si care a fost bine? sau exista o alternativa naturista mai buna? sau chiar homeopata
7 comentarii
0
09-04-2010, ora 06:24
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a înviat!

Stimată d-nă, spironolactona acţionează ca antiandrogen. Este un medicament extrem de...nici nu ştiu cum să-l numesc (...) hai să-i spun perfid. După încetarea administrării cu siguranţă veţi avea recidive.O alternativă naturistă ar fi Donavital, un produs care reglează secreţia hormonală ovariană şi restabilişte echilibrul endocrin, dar nu ştiu cât de eficace poate să fie pentru dvs. pentru că, în condiţiile în care nu cunoaşteţi cu exactitate cauza hirsutismului, nu puteţi să fiţi sigură că acţiunea internă a ingredientelor Donavitalului poate să elimine efectul produs de cauză.
Consultaţi un medic homeopat. Aveţi nevoie de o examinare fizică şi constituţională. După, veţi primi un remediu sau mai multe, împreună cu o schemă terapeutică (schema va cuprinde modul de administrare (frecvenţa de administrare şi intervalul de timp, printre altele)).


Toate cele bune şi însănătoşire grabnică:)
În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister Nick ;)
0
12-04-2010, ora 18:19
mirelaaprilie
Nu este medic/terapeut
mirelaaprilie
Branca ursului e buna?
am mers la homeopat pt o problema, si voi merge in curand si pt cealalta dar cineva mi-a spus sa iau branca ursului ca face minuni
0
13-04-2010, ora 17:55
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată d-nă,

Brânca ursului este o plantă extrem de benefică pentru normalizarea sistemului hormonal, însă...minunile sunt făcute doar de Dumnezeu, nu de planta în sine :) Poate fi folosită ca tratament adjuvant pentru hirsutism, dar ar fi indicat să consultaţi un medic fitoterapeut, pentru că s-ar putea să aveţi nevoie şi de un alt produs naturist, pentru a crea o combinaţie sinergică şi pentru a mări eficacitatea tratamentului.



Toate cele bune şi însănătoşire grabnică:)
P.S. - Consultaţi prospectul înainte de administrare şi respectaţi dozajele recomandate.
0
19-04-2010, ora 18:31
mirelaaprilie
Nu este medic/terapeut
mirelaaprilie
Am vazut ca dvs recomandati si ceva numit Donavital, pe care chiar mi-au cazut ochii azi in farmacia naturista- credeti ca as exagera daca le iau pe amandoua?
0
19-04-2010, ora 22:27
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a înviat, d-nă Mirela!

Stimată d-nă, nu, nu aţi exagera, dar pentru a le combina trebuie să ştiţi că există o contraindicaţie - orice tip de hipotensiune arterială (ortostatică, posturală, etc.). Dacă nu suferiţi de vreun tip de hipotensiune... :)

.
Schemă terapeutică
""""""""""""""

1. Donavital - 4 ml înainte de micul dejun, zilnic, timp de minim 3 luni, maxim 6 luni.
2. Brânca Ursului - 2 comprimate înainte de cină, zilnic, timp de minim 3 luni, maxim 6 luni.
.

Toate cele bune şi Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister Nick ;)
0
20-04-2010, ora 09:22
mirelaaprilie
Nu este medic/terapeut
mirelaaprilie
Adevarat a Inviat!- o sa incerc dupa schema dvs- in prospectul meu de la branca ursului scria 3-6 comprimate inainte de mese- dar combinandu-le voi reduce asa cum spuneti dvs
0
20-04-2010, ora 21:29
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Stimată d-nă, v-am sugerat să luaţi doar 2 comprimate de Brânca ursului (puteţi lua maxim maximorum 3) pentru a evita o scădere de tensiune. Aceasta plantă este extrem de puternică (este prescrisă şi în cazuri de hipertensiune arterială, deci...).


Aveţi grijă de dvs.
Dumnezeu să vă binecuvânteze :)
Cu iubire,
Mr. Nick.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.